^\an ft/rel Andere belangen Steun overheid Ambitieus NATUURONTWIKKELINGSPLAN VOOR DE OOSTERSCHELDE De ZMF was al langer aan het filoso feren over de mogelijkheden om de neergaande spiraal van de natuur in de Oosterschelde om te buigen. Daarvoor was het oog gevallen op de randzone rond de Oosterschelde. Daar zijn volop mogelijkheden om nieuwe natuur te maken, zoals ze vroeger al deden: door het aanleggen van karrevelden en inlagen. In het ka der van het NBP werd de ZMF finan cieel in de gelegenheid gesteld om de natuurontwikkelingsmogelijkheden rond de Oosterschelde te inventarise ren. Dit mondde uit in het Plan Ture luur. Het plan bestaat uit 44 konkrete pro- jekten. Veel projekten liggen in de sfeer van de aanleg van karrevelden, binnendijks langs de Oosterschelde- kust. Door hier en daar wat weg te graven en de zoute kwel maximaal te benutten, ontstaan moerasachtige ge bieden, ideaal voor vogels, en zout- minnende planten als zeekraal en lamsoor. Andere projekten zitten meer in de sfeer van duinaanleg (Neeltje Jans, Schelphoek) en zijn al deels gerealiseerd. staat misschien haaks op de houding van de Zeeuwen, maar het kan ook gezien worden als de ultieme over winning op de dreiging van de zee. Plan Tureluur bestaat niet alleen uit dit soort kostbare, tot diskussie aan leiding gevende ingrepen. Veel van de 44 projekten van plan Tureluur kun nen op een vrij eenvoudige wijze wor den uitgevoerd en snel een toename opleveren van de natuurwaarden van de Oosterschelde. Het Plan Tureluur is het benutten van kansen. Het invullen van een onder deel van de doelstelling van het Oos- terscheldebeleid: het naast handha ven, waar mogelijk versterken van de natuurfunktie. Dit "kansen benut ten", vormde de aanleiding voor de ZMF om met het Plan Tureluur te beginnen. Maar tijdens de rit kwam er een tweede overweging bij. De Oosterschelde vormt de kern van het open Deltagebied, omringd door stedelijke centra in Nederland èn Bel gië, die worden bewoond door men sen die in toenemende mate behoefte krijgen aan een frisse neus. Plan Ture luur biedt tevens een perspektief om die groeiende behoefte aan rust en ruimte te kunnen bevredigen. verplaatsen naar betere landbouwge bieden met toekomst. In ieder geval groeit er dan geen zeekraal meer tus sen de mais zoals regelmatig werd ge- konstateerd. Het Plan Tureluur hoeft niet ten koste te gaan van de land bouw. Verder biedt natuurontwikkeling rond de Oosterschelde een perspek tief op rekreatief medegebruik. Bij het inrichten van nieuwe gebieden kan tevens worden gekeken hoe be zoekers op een verantwoorde wijze van die natuur kunnen genieten. Maar aan de andere kant, en dat zal ook duidelijk zijn, de Oosterschelde biedt geen perspektief voor grootschalige vormen van rekreatie. Voor intensie ve vormen van rekreatie zijn andere gebieden gereserveerd in de Delta. Maar de Oosterschelde biedt wel per spektief voor de toerist en bewoner die de natuur zoekt en de rust. Voor de realisatie van Plan Tureluur A is de steun van de overheid onont- heerlijk. Vandaar dat we erg be- nieuwd waren naar de mening van en kele belangrijke Zeeuwse bestuur ders. Mevrouw De Vries was het meest uitgesproken: "Ik vind het een goed plan. Het lijkt me uitstekend ge- Zonder twijfel is Plan Tureluur een ambitieus plan, maar ambities horen bij een natuurgebied van dit interna tionale niveau. Misschien is het plan zelfs op bepaalde punten kontrover- sieel, zoals het voorstel om te komen tot ontpoldering. Maar ook dit on derdeel is de logische konsekwentie van een nuchtere analyse. Het areaal schor, door de Oosterscheldewerken tot een kleine oppervlakte beperkt en aan erosie onderhevig, staat in geen verhouding tot wat bij een natuurlijk getijdegebied hoort. De Oosterschel de is van slibtoevoer uit het rivieren gebied afgesloten, zodat ervan nature bijna geen nieuwe schorren zullen ontstaan. De enige oplossing is het openstellen van polders aan de in vloed van het getij. Ontpolderen dus. De doorbraak van de zomerkade van de Selenapolder bij Saeftinghe laat zien dat binnen de kortste keren een aantrekkelijk schorpatroon kan ontstaan met de bijbehorende planten en vogels. En ook de mogelijk niet te verontachtza- men funktie als kraamkamer voor vis, geeft ontpolderen zelfs enigzins een ekonomische basis. Ontpolderen Plan Tureluur is meer dan meer ture luurs. Het wil tevens een perspektief bieden voor het oplossen van knel punten tussen natuur, landbouw en rekreatie. Boeren ploeteren nu nog vaak in dras sige, zilte, marginale landbouwgron den rond de Oosterschelde. Gezien de grote grondmobiliteit is er ruimte om landbouwers uit de randzone te schikt als ideeënvormer voor de uit werking van het natuurbeleidsplan rond de Oosterschelde. Alles wat hiervoor nodig is, is in "Tureluur" netjes op een rij gezet." Het feit dat de meeste projekten langs de rand van de Oosterschelde liggen, ziet ze als een kompliment voor het Oosterscheldebeleid, ondanks alle te kortkomingen van alle dag. "Duide- Bruiniss Colijnspl LEGENDA Water Oosterschelde Water bij l^agwater droogvallend en overig Water:. Land St. Maartensdijk Tholen Steden Wemeldinge Rustig binnenwater Duin Schor

Wantij | 1991 | | pagina 16