De spin in het web O, e ZMF als overkoepelende organisatie José Lemmen Laten we eerlijk zijn: de vier stafmedewerkers, de koördinatoren de drie administratieve krachten in het ZMF-kantoor te Goes kunnen een heleboel werk verzetten. Maar zonder de 27 aangesloten natuur- en milieugroepen en honderden aktieve vrijwilligers kunnen ze hun doelstelling niet bereiken. "De Vereniging Zeeuwse Milieufedera tie heeft tot doel om in het belang van mens, flora en fauna, het juiste beheer te bevorderen van milieu, natuur en landschap in het bijzonder in de provincie Zeeland; dit alles in de meest ruime zin 17 m de doelstelling te bereiken zijn verspreid over de hele provincie ogen en oren nodig om misstanden op te sporen. Gelukkig hebben we die via ae mensen in de planologie- en mi lieuwerkgroepen van de aangesloten natuurverenigingen. Ze zitten dicht op de praktijk. Wil de natuur- en mi lieubeweging iets bereiken, dan zul len we niet alleen moeten signaleren maar ook bruikbare ideeën moeten leveren. Onder andere de gegevens van de vele studiewerkgroepen van de natuurverenigingen geven hier een basis voor. Hoeveel vrijwilligers staan niet in het veld vogels, planten en insekten te observeren? Het geven van voorlichting over natuur en mi lieu kan alleen dicht bij huis gebracht worden dankzij de vrijwilligers, die met hun exkursies, dia-avonden, mi lieulezingen en lesmaterialen de Zeeuwse bevolking interesseren en motiveren. Gelukkig kunnen we stellen dat de natuur- en milieubeweging in Zee land aktief is en een respektabel aantal mensen vertegenwoordigt. De Ver eniging Zeeuwse Milieufederatie is de koepelorganisatie van 27 Zeeuwse na- tuur- en milieugroepen en zo'n 1800 individuele leden. Als we bedenken dat iedere groep in de eigen regio ook weer honderden leden heeft en aktie ve mensen in verschillende werkgroe pen, is de term natuur- en milieube weging geoorloofd. Dat is niet onbe langrijk als we onze visie in de Zeeuwse samenleving moeten verde digen. Dankzij strukturele subsidies van de provincie Zeeland en het ministerie van VROM heeft de ZMF zeven me dewerkers in vaste dienst. Het groot ste deel van de tijd wordt besteed aan het kritisch bekijken van het natuur- en milieubeleid van de provincie en de vergunningen van de grote Zeeuw se bedrijven. Steeds meer gaan we daarbij verder dan kritiek leveren en laten we een eigen visie horen tot vol ledig uitgewerkte plannen zoals het natuurontwikkelingsplan "Ture luur" toe. Daar is kennis voor nodig. De medewerkers hebben die in de loop der tijd opgebouwd en worden ook daarbij ondersteund door vrij willigers. Regelmatig houden de ZMF-medewerkers ook ruggespraak met de landelijke koepelorganisatie, de Stichting Natuur en Milieu, de mi lieufederaties in de andere provincies en met landelijke organisaties. Via re gelmatig overleg, bezoek aan verga deringen, kursussen, thema-avond- en, symposia en brochures geven de medewerkers van het ZMF-kantoor de kennis zoveel mogelijk door aan de aangesloten regionale natuur- en milieugroepen. Niet alleen de natuur- en milieubewe ging is aktief. Steeds meer laten ande re maatschappelijke groeperingen een natuur- en milieugeluid horen; de kerken, konsumentenorganisaties, de vakbond. Dit juichen we toe en waar mogelijk proberen we tot samenwer king te komen. Bij de ZMF zijn de volgende organi saties aangesloten: Stichting Het Zeeuwse Landschap; Zeeuws Biologisch Museum; Rijn Schelde Instituut; Stichting Zeeuwse Schaapskudde; Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging afd. Walcheren; Koninklijke Nederlandse Natuurhis torische Vereniging afd. Beveland; Wereld Natuur Fonds Komite Zee land; Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk afd. Goes; Nederlands Instituut voor Volksont wikkeling en Natuurvriendenwerk afd. Walcheren; Koninklij ke Maatschappij voor Tuin- bouw en Plantkunde - afd. Zeeuws- Vlaanderen; Koninklijke Maatschappij voor Tuimbouw en Plantkunde afd. Wal cheren; Natuurbeschermingsvereniging Oost Zeeuws-Vlaanderen De Steltkluut; Natuurbeschermingsvereniging West Zeeuws-Vlaanderen 't Duumpje; Delta Federatie; Natuurbeschermingswacht Noord en Zuid Beveland; Vereniging Vogelwerkgroep Walche ren; Jeugdbond voor Natuur- en Milieus tudie afd. Walcheren; Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten in Nederland; Heemkundige Kring Sas van Gent; Stichting Welzijnsraad Sas van Gent; Werkgroep Zeeland Stichting Duin behoud; Vereniging Stad en Lande Schouwen- Duiveland; Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland; Vereniging "Vrienden van Wester- schouwen"; Bijenvereniging Schouwen-Duive- land; Natuurvrienden St. Philipsland; Natuurvereniging Tholen.

Wantij | 1991 | | pagina 21