De "Bij ons stinkt het zo. Waar komt dat Ton Besselink Het beantwoorden van telefonisch gestelde milieuvragen is een dankbare doch tijdrovende bezigheid voor de medewerkers van de ZMF. Elk staflid neemt een gedeelte van de vragen vanuit de eigen deskundigheid voor haar of zijn rekening. Deze service aan de Zeeuwse bevolking is niet struktureel "ingepland" en gebeurt tussen de immerdrukke bedrijven door. Vragen Vitrite Verslag 'e kwaliteit van de beantwoording is echter nooit in het geding omdat de ZMF zeer wel beseft, dat uit oog punt van het maatschappelijk draag vlak, dit direkte persoonlijke kontakt met de klant van groot belang is voor de ZMF als organisatie. Sinds de komst van de landelijke "Mi lieutelefoon": de konsumentenlijn van de Vereniging Milieudefensie (020- 262620; ma t/m vr van 9.00 tot 14.00 uur) kunnen veel vragen dooiverwe- zen worden en is de ZMF enigszins ontlast. Wellicht kunnen de regionale MIC/ MEC's t.z.t. aan deze groeiende vraag voldoen waardoor de konsu- ment dicht bij huis op een snelle en "simpele wijze" antwoorden krijgt op de gestelde milieuvragen. Hier volgt een opsomming van gestel de vragen, waarbij op één vraag ver der zal worden ingegaan om een beeld te schetsen waartoe zoiets kan leiden. groep, waar dit vandaan komt en wat dan te doen? 5. Mag je zonder toestemming bo men kappen? 6. Staan op het dumpen van olie en frituurvet in het riool sancties en is het een overtreding in de zin der wet? 7. In de haven van Vlissingen wordt besmet vlees (Tsjernobyl) voorzien van nieuwe etiketten. Wat moet ik hier mee? 8. Is Vitrite te Middelburg één van de vele veroorzakers van het broeikasef- fekt en wat valt hier tegen te doen om deze uitstoot te stoppen? 9. Bij ons op school schenken ze melk in plastic bekertjes. Kan de ZMF ons als ouderkommissie info geven over de schadelijkheid van plastic en mogelijke alternatieven aandragen? 10. Onze buren hebben een aiies brander aangeschaft. Sinds die tijd heb ik last van stank. Mag je alles branden in een aiiesbrander en hoe moet ik de onwilligheid van mijn buren aanpakken? 1. Onze gemeente heeft het riet in slootkanten doodgespoten. Waarom doen ze dat en mag dat zomaar, zon der ons er van in kennis te stellen? 2. Ikhebeenbouwlokatieophetoog en heb gehoord dat de grond veront reinigd is. Wat moet ik doen? 3. Mijn buurman heeft op z'n akker het aardappelloof doodgespoten. Kan ik de groente in mijn ernaast ge legen tuin gewoon eten? 4. Bij. ons in het dorp stinkt het zo. Hoe kunnen wij weten als bewoners- Op vraag (8) van een inwoner uit Mid delburg wil ik verder ingaan, omdat die leidde tot vele reakties en uiteinde lijk tot het gestelde doel. De vragensteller kwam tot zijn vraag doordat de gemeente Middelburg een plan ontwikkelde om versleten koelkasten in te zamelen en deze te ontdoen van het daarin schadelijke freon. De uitstoot van deze stof is een van de gekende oorzaken van het z.g. broeikaseffekt, een proces met b.v. voor Zeeland mogelijke desastreuze gevolgen. Door de opwarming van de aarde en het smelten van de poolkap zouden de dijken, net op Deltahoog te, te laag zijn, terwijl een verminderde filtering van de zon huidkanker doet ontstaan. Het exportartikel van Zee land bij uitstek, zou hierdoor zeer be schadigd worden. De werkgroep Milieubeleid Walche ren werd ingeschakeld en een van de eerste aktiviteiten die werd onderno men was een gesprek regelen met de direktie van Vitrite. Deze vestiging van Philips produceert lampvoetjes en gebruikt freon om deze en ook batte rijhulzen te drogen. Met een hinder wetvergunning van de gemeente Middelburg stoten zij de inhoud van 35.000 koelkasten, dat zijn vele duizenden kilo's freon per jaar, de lucht in. Dit gesprek bevestigde de gewraakte uitstoot en de direktie kondigde, zij het wat vaag, maatregelen aan om de uitstoot terug te dringen. De Milieuwerkgroep bracht een ver slag van het gesprek in de gemeente lijke VROM-kommissie, wat leidde tot artikelen in de pers en vragen in de gemeenteraad. Intussen bleek dat het Philipsbedrijf de hinderwetver gunning had overschreden en dat ook weer het komend jaar zou doen. Door de druk die mede door de Mi lieuwerkgroep werd uitgeoefend, moest de gemeente Middelburg be sluiten de overtreding van de vergun ning voor te leggen aan justitie. Ge heel onverwacht deelde Vitrite de ge meente mee over te schakelen op een ander produktieproces en de uitstoot van freon tot nul terug te brengen. Dat het gebruik van freon verboden gaat worden en een bedrijfsekono- misch voordeel, zal zeker bijgedragen hebben tot deze beslissing van het bedrijf. Het staat echter vast dat de nodige informatie en ondersteuning van de ZMF tot dit resultaat geleid hebben, Vele kilo's freon zijn minder de lucht ingegaan en een bedrijf werd aangepakt en werkte mee. De beller is bij deze alsnog hartelijk bedankt.

Wantij | 1991 | | pagina 22