Samen op de bres voor schone bedrijven E< Ger Deleij Voor het jaar 2010 moeten de belangrijkste milieuproblemen zijn opgelost. Dat is de belangrijkste konklusie van de Nationale Milieubeleidsplannen. Het jaar 2010: het lijkt nog ver weg, maar het is heel wat dichterbij dan we denken. En daarom moeten we vandaag nog beginnen en niet morgen. Ook in Zeeland. Eigen terrein Belangen ZMF Hoe ZMF en industriebonden sa menwerken: juni 1989: Deelname ZMF aan diskussieprojekt FNV over milieu en vakbeweging onder de titel "Het sein op groen", voorjaar 1990: Beginsel-af spraak tussen ZMF en industrie bonden DISK over samenwer king. voorjaar 1990: Diskussiedag voor kaderleden van industrie bonden over milieu en bedrijf, alsmede relatie vakbonden-mi lieubeweging. april 1991: Informatiedag voor kaderleden industriebonden over milieuzorg in bedrijven, april 1991: Presentatie brochure "Het milieuzorgsysteem". Tjeu van Mierio (links), koördinator van de ZMF, spreekt tijdens een informatiedag te Goes kaderleder van de industriebonden toe over het onderwerp "milieuzorg in bedrijven". Verder v.l.n.r.: Jan Scheffers (DISK), Ger Deleij (Ind. bond FNV) en Tjakko Hoekstra (Ind. bond CNV). len strenger milieubeleid zal zon der twijfel grote gevolgen hebben voor de industrie, die als één van de grootste vervuilers wordt aangewe zen. Voor de industrie zijn door de overheid een aantal konkrete milieu doelen geformuleerd. In een paar jaar tijd moet van een aantal stoffen de uit stoot naar lucht en water terug met 60 a 70%. De afvalstromen moeten worden ingedamd en er zijn voor zorgsmaatregelen nodig om de bo dem te beschermen en daar waar no dig te saneren. Het kan zelfs beteke nen dat bepaalde produkten niet meer gemaakt mogen worden. De maatregelen die de overheid neemt zijn er vooral op gericht de ma nier van produceren te veranderen. Produktieprocessen moeten minder grondstoffen en energie verbruiken, minder uitstoot van gevaarlijke stof fen tot gevolg hebben en minder afval veroorzaken. Wanneer produktie processen veranderen heeft dat ook gevolgen voor werknemers. Hiermee zijn we aangeland bij de on derwerpen die de vakbeweging bij uitstek tot haar eigen terrein voor be langenbehartiging rekent. Er is hier dus sprake van een rechtstreekse rela tie met het werk van de vakbeweging en de belangen van de werknemers. Al met al is dat reden genoeg om dan te kijken naar de rol die de vakbewe ging daarbij kan ontwikkelen: passief toezien en afwachten wat de gevolgen van al deze maatregelen zullen zijn voor de werknemers. Waarbij we dan wel aksepteren steeds achter de feiten aan te lopen en waardoor we wel eens voor pijnlijke keuzes kunnen komen te staan. Maar ook kan de bond proberen ont wikkelingen waar mogelijk vanuit werknemersbelangen te beïnvloeden. Voor dit laatste heeft de Industrie bond FNV gekozen. Die wil zich ak- tief met het milieubeleid gaan bezig houden. Dat is de belangrijkste konklusie uit de beleidsnota "De In dustriebond FNV en milieubeleid", die in november 1990 door de bonds raad is aangenomen. De bond is van mening dat werkne mers in de industrie belang hebben bij een goed milieu en daaraan ook daadwerkelijk een bijdrage kunnen leveren. Niet alleen omdat er direkte werkne mersbelangen in het geding zijn zoals werkgelegenheid, arbeidsvoorwaar den en arbeidsomstandigheden, maar ook omdat het milieu van levensbe lang is. Een zaak waarvoor de Indus triebond FNV, als brede maatschap pelijke organisatie, wil opkomen. De vakbeweging in zijn algemeenheid opereert niet in een vakuüm en heeft in haar dagelijks werk met meer din gen rekening te houden dan de direkte belangen van haar leden als werkne mers. Er zijn tal van zaken van in vloed op het wel en wee van werkne mers, die verder reiken dan hun dage lijks werk. Het gaat daarbij om de kwaliteit van het bestaan, om goed onderwijs, de gezondheidszorg, sociale zekerheid, maar zeker ook om de leefomgeving. Rust, ruimte, natuur, zijn bepalend voor de kwaliteit van het bestaan. Het ligt daarom voor de hand dat de vak beweging zich om die reden alleen al bezig houdt met het leefmilieu van de leden. Kadergroepen van industriebonden, die zich met milieuvraagstukken be zighouden kunnen daarbij behoefte hebben aan deskundige ondersteu- ning. In Zeeland is dat natuurlijk de Zeeuwse Milieufederatie, waar alle deskundigheid op milieugebied bij uitstek is gebundeld. De ZMF kan dan ook, naar de mening van de In dustriebond FNV, een uitstekende bijdrage leveren aan kaderleden, die zich bezighouden met milieuvraag stukken en op een zeker moment ver legen zitten om een antwoord op be paalde vraagstukken. Het draagvlak voor de samenwerking tussen ZMF en Industriebond FNV wordt tenslotte gevormd door het ge zamenlijk streven om te komen tot schone bedrijven in Zeeland. Ger Deleij woont in Goes en is distriktsbestuur- der van de Industriebond FNV in Zeeland.

Wantij | 1991 | | pagina 4