Als ik zoiets zie, denk ik: Kan dat w ZMF en de scholing van Cathy van der Boog Vraag bijvoorbeeld aan Martin Westerveld waarom hij zich heeft opgegeven voor de op te richten werkgroep milieu en planologie op de Bevelanden. Daar hoeft hij niet lang over te denken. "Kijk, je fietst van Goes naar 's-Gravenpoider en opeens zie je dat wat tot voor kort nog een weiland was nu akkerbouwland is geworden. Natuurlijk vraag je je dan af: kan dit zomaar? Inzicht 16 Specifieke vragen Voorlichting Kennis erkgroepen planologie komen op voor de belangen van natuur en landschap in de eigen omgeving. Dit voorjaar is er één van start gegaan op de Bevelanden onder begeleiding van de ZMF. Inmiddels zijn in heel Zeeland plano logiewerkgroepen aktief, verdeeld over zes regio's: Tholen/Sint Philips- eerst in een Zeeuwse situatie samen werken. Aan de kursus namen 23 mensen deel. Terug naar Martin Westerveld, die uitlegt waarom hij deze kursus volgt. "Kan dat zomaar?, vroeg ik me dus af. Maar ook: Wat kan ik daar even tueel aan doen? Vandaar deze kursus. Hoe krijg je inzicht om te reageren op dergelijke situaties. Waar moet ik met mijn klacht naar toe?" Over de kursus heeft Martin lof. "Uitgebreid en goed verzorgd", is zijn mening. Maar enkele kritische kanttekeningen plaatst hij ook. "Als er meer ruimte beschikbaar zou zijn, dan kan extra aandacht worden gege ven aan beschermde natuurgebieden op de Bevelanden. Dan kan nog aler ter worden gereageerd. "Hoe dan ook", onderstreept Martin, "zelfwerkzaamheid is de rode draad José Lemmen van de ZMF (links) spreekt de milieuvooriichters "in opleiding" toe land, Walcheren, Oost Zeeuws- Vlaanderen, West Zeeuws-Vlaande- ren, Noord- en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Ze zijn aange sloten bij reeds bestaande natuurbe schermingsverenigingen zoals 't Duumpje, De Steltkluut, de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging. Milieuwerkgroepen (er zijn er vier) zijn aktief in Walcheren en Oost ZeeuwsVlaanderen. Deze groepen, eveneens ondersteund door de ZMF, proberen het gemeentelijk milieube leid positief te beïnvloeden en geven, uiteraard, voorlichting aan de inwo ners. Het unieke van de werkgroep op de Bevelanden is dat daar de twee disci plines, milieu en planologie, voor het in deze kursus". En daarbij zeker niet op alle slakken zou leggen. "Nee, we moeten ons niet vastpinnen op één detail. Het gaat om het volgen van de grote lijnen". Ook Tineke van de Ven volgt de kur sus. Haar verhaal: Al in de eerste les werden wij, de kursisten, verdeeld in groepjes. Eén van onze opdrachten was dat we aan diverse gemeentebe sturen specifieke vragen dienden te stellen over milieuaspekten. Het ver slag wat eruit voortkomt vormt te vens de aanzet voor het werkplan". Nettie Wilderom, een andere kursis- te, benadrukt het belang van de infor matie die gegeven wordt over de mi lieuproblematiek. "Het is fascinerend te zien wat een groepje mensen op dit gebied kan bereiken. We kunnen echt sturen, bewustmaken en aanzetten om zorgvuldig met het milieu om te gaan. De kursisten onderling stimule ren elkaar en geven kennis aan elkaar door. En dat is heel belangrijk als straks de werkgroep zelfstandig ver der gaat". Maar er zijn ook andere kursussen. Zoals bijvoorbeeld "milieuvoorlich ting geven", georganiseerd in samen werking met de Vereniging Milieude fensie en de Konsul ent Natuur en Mi lieu Edukatie. Het afgelopen voorjaar werd in Zeeland gestart met 22 kursis ten. Martin Westerveld volgde ook deze kursus. "Want het is tenslotte heel be langrijk dat je met milieuvoorlichting een breed publiek bereikt en op die manier een bewustwordingsproces op gang brengt", zegt hij. Overdracht van kennis is noodzakelijk. En behal ve door het oefenen in het geven van voorlichting wordt tenslotte ook je eigen kennis door de kursus ver breed". En Tineke van de Ven doet uit de doe ken hoe een kursusdag er precies uit ziet. Zo'n kursusdag duurt vier uur en wordt ingeleid door een gastspre ker met een inleiding over een bepaald milieuaspekt. Het is natuurlijk de be doeling dat de kursisten t.z.t. zelf ook inleidingen en zo gaan geven over de ze onderwerpen. Het doorgeven van informatie is ten slotte een voorwaarde om het gedrag van mensen te beïnvloeden". Na het beëindigen van de kursus wor den de deelnemers geacht een net werk van milieuvooriichters te vor men die informatie aan elkaar, maar in eerste instantie aan de bevolking van Zeeland doorgeven. De kursisten blijven met elkaar in kontakt en ko men elkaar regelmatig tegen op de zo geheten "terugkomdagen" van de ZMF. Wie belangstelling heeft om deel te nemen aan een dergelijke kursus kan terecht bij de ZMF in Goes.

Wantij | 1991 | | pagina 20