u et groene geweten van Zeeland Chiel Jacobusse Verkavelingen Direkt belang De ZMF is vertegenwoordigd in de Natuurwetenschappelijke Advieskommissie van Het Zeeuwse Landschap. Verder vindt er elke maand een koördinatieoverleg plaats, waar in o.a. met Het Zeeuwse Land schap, maar ook Natuurmonu menten, SLZ, KNME, SNM en de ambtelijke natuurbescherming en milieudiensten de lopende zaken worden doorgenomen en standpunten op elkaar worden afgestemd. De ZMF doet ook werk voor het ZL als het gaat om het voorberei den van reakties op beleidsno ta's, bestemmingsplannen e.d. Toen de stichting Het Zeeuwse Landschap in 1936 werd opgericht was ervan meet af aan het besef dat met het aankopen van waardevolle gebieden alléén de bescherming van natuur en landschap zich niet ten volle zou kunnen ontplooien. Het signaleren en aan de kaak stellen van bedreigingen is even noodzakelijk. Zo zijn er in de loop van de tijd heel wat aantastingen voorkomen: inpoldering van het Zwin, het in kuituur brengen van Schouwse duingebieden, en vele andere zaken. Kreekresten als de Oosterschenge ondergaan allerlei invloeden vanuit de omgeving. Het kritisch volgen van beleidsmatige ontwikkelingen is noodzakelijk om het reservaat te laten funktioneren. regionaal belang eveneens apart beke ken worden. Alle overige dingen ko men dus primair bij de ZMF terecht. Heel belangrijk is het pionierswerk dat de ZMF verricht (heeft) op het gebied van landinrichtingsprojekten. In het begin had het er alle schijn van dat het Coördinatieorgaan niet veel meer kon uitrichten dan een keffend minihondje. Maar dankzij grote inzet en deskundigheid bij de mensen is de ZMF inmiddels een geduchte waak hond. Het ontstaan van diverse reservaats- gebieden is rechtstreeks aan het werk van de ZMF te danken. De inlaag Kei hoogte bijvoorbeeld, met de populai re vogelobservatiehut was door velen al bestemd als speelhoekje voor bad gasten. En gebieden als het heggenre- servaat bij Nisse en de Yerseke Moer zouden zonder de bemoeienissen van de Milieufederatie waarschijnlijk heel wat kleiner uitgevallen zijn. Het behoeft wel geen betoog dat ook andere dingen waar de ZMF mee be zig is, van direkt belang zijn voor Het Zeeuwse Landschap. Water- en bo demverontreiniging, zure regen en overlast van de rekreatie houden niet op bij het hek van onze reservaten. Bovendien staat het wel vast dat ook het denken en handelen van de over heid in veel opzichten positief door de Milieufederatie beïnvloed zijn. De ZMF en Het Zeeuwse Landschap zijn het niet altijd eens. Als praktisch terreinbeheerder moet je soms kom- promissen sluiten en keuzes maken waar onze waakhond tegen blaft. Maar de verstandhouding is zodanig dat we het ook zonder problemen met elkaar oneens kunnen zijn. Laat de ZMF maar met verve de rol blijven vervullen waarvoor ze is opgericht: die van "het groene geweten van de Zeeuwse samenleving". let werk gebeurde allemaal door vrijwilligers, totdat in de jaren '70 de groei van het terreinbezit het moge lijk maakte om mensen voor het Be heer in dienst te nemen. Het budget was en is altijd krap bemeten en de hoeveelheid werk nam voortdurend toe. De steeds in aantal en omvang toenemende reservaten lieten nauwe lijks gelegenheid over voor bemoeie nis met wat er elders gebeurde. En toch speelden daar tal van uiterst be langrijke zaken. De Oosterschelde- problematiek, de elkaar in snel tempo opvolgende ruilverkavelingen, de toenemende (aandacht voor) water en luchtvervuiling. Allerlei regionale natuurbeschermingsorganisaties pik ten te hooi en te gras wat mee, maar aan afstemming van standpunten en bundeling van krachten kwam men nauwelijks toe. De oprichting van een overkoepelende organisatie was noodzakelijk. Dat gebeurde in 1971 onder de wat plechtstatige naam: "Zeeuws Coördinatieorgaan voor na tuur-, landschaps- en milieubescher ming". Na het samensmelten met de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) werd dat de Zeeuwse Milieufederatie. Er kwamen werkafspraken tot stand waarbij overeengekomen werd dat de ZMF het kritisch volgen en beïnvloe den van het beleid voor zijn rekening zou nemen. Het Zeeuwse Landschap beperkt zich tot zaken die direkt de eigen terreinen aangaan. Daarnaast komt het voor dat zaken van boven

Wantij | 1991 | | pagina 3