Korte berichten en mededelingen Steun de Scheldeschoonmaak Scheiphoekhaven en de onwil van de overheid Nieuwe medewerkers op het ZMF-kantoor Rijkswaterstaat tolereert illegaal baggeren Meer dan twintig jaar wordt er op alle denkbare niveaus gepraat over de ernstige vervuiling van de Schelde. Het leverde weinig op- Er zijn andere middelen: de Zeeuwse Milieufederatie, het Zeeuwse Landschap, de Stichting Natuur en Milieu en de Stichting Reinwater daagden één van de grote vervuilers, Sopar Chemie in Zelzate, voor de rechter. Zij eisen dat het bedrijf zijn afvalwater volgens technische mogelijkheden van deze tijd gaat Als dit proces gewonnen is, ligt de weg open om andere vervuilers van de Schelde op eenzelfde manier aan te pakken. Zo ver is het nog niet. Een eerste ronde werd door het bedrijf gewonnen, maar de kans is groot dat de zaak in hoger beroep heel anders zal lopen. U kunt helpen het hoger beroep te winnen, door ons te steunen. Wij willen aantonen dat veel mensen achter deze zaak staan en hebben geld nodig om het hoger beroep beter te kunnen voorbereiden. U kunt er voor zorgen dat we straks in de rechtszaal sterk staan. Wanneer u onze aktie onderschrijft kunt u een bijdrage overmaken op bankrekeningnummer 69 95 11 690t.n.v. C E Bank te Utrecht, o.v.v. SNM Schoonmaak Schelde, Donker straat 17 te Utrecht. (Het gironummer van de bank is 75651) Voor meer informatie: Zeeuwse Milieufederatie, tel. 01100-28259/31042 Twee jaar geleden deed de Raad van State uitspraak over het bestemmingsplan Schelphoek van de gemeente Westerschou- wen. De Schelphoek is een oude werkhaven van Rijkswaterstaat aan de oever van de Oosterschelde. Na het gereedkomen van de stormvloedkering heeft de haven haar funktie verloren. De gemeente Westerschouwen wilde van de Schelphoek een rekreatiegebied maken en stelde daarvoor een bestemmingsplan op. Tegen dit bestemmingsplan stelde de ZMF beroep in bij de Raad van State, en met succes. De ZMF Vond dat de gemeente te ver ging met haar plannen voor verblijfsrekreatie, passantenhaven en trailerhelling. De Oosterschelde is in de eerste plaats een natuurgebied. Behalve een beperkte vorm van dagrekreatie voor de plaatselijke bevolking past in de Schelphoek geen rekreatievoorziening die de natuurwaarden van de Oosterschelde aantast. Een mening die door de Raad van State werd gedeeld. Vooruitlopend op de uitspraak van de Raad van State heeft de gemeente echter wel al een passantenhaven en trailerhelling gerealiseerd. Deze voorzieningen liggen er nu dus illegaal. De gemeente heeft de afgelopen twee jaar geen vinger uitgestoken om de situatie in de oude staat te herstellen. De ZMF heeft in een brief van de gemeente geëist dat voor het zomerseizoen de trailerhelling en passantenhaven moeten worden opgeruimd. Nu per 1 januari de toegankelijkheidsregeling voor de Oosterschelde van kracht is, is er een extra reden de voorzieningen snel op te ruimen. Voor de Schelphoek ligt de Roggenplaat, een uitgestrekt droogvallend gebied, dat omwille van de rust voor vogels en zeehonden niet betreden mag worden Juist de ligging van de Schelphoek tegenover zo'n belangrijk platengebied vormde voor de Raad van State de reden om deze voorzieningen te schrappen. De ZMF zal een negatief antwoord van de gemeente Westerschouwen wederom aan de Raad van State voorleggen. De Schelphoek is ondertussen eigendom van het Staatsbosbe heer. Dat is ondermeer te zien aan het prachtige natuurontwik- kelingsprojekt dat in het westelijk deel is gerealiseerd. Maar het betekent ook dat het gebied onder de direkte verantwoordelijk heid valt van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het ministerie dat ook verantwoordelijk is voor de aanwijzing van de Oosterschelde in het kader van de Natuurbeschermingswet en als internationaal belangrijk wetland. Op die verantwoordelijkheid aangesproken geeft het ministerie niet thuis Zou dat misschien iets te maken hebben met het feit dat de rekreatie voorzieningen in de Schelphoek zijn aangelegd met subsidie van het zelfde ministerie? Per 1 juni werken er twee nieuwe medewerkers bij de ZMF, Peter van den Berg als stafmedewerker industrie en milieu en Marijke Oerlemans-Smid als administratief medewerkster. Peter zal voor de ZMF het beleid gaan uitstippelen op het thema industrie en milieu. Al geruime tijd is er op het kantoor behoefte aan meer deskundigheid op dit terrein. Zeeland is een provincie met relatief veel vervuilende industrie. Het nauwlettend volgen van vergunningaanvragen, ondersteunen van de industriewerk groepen van de ZMF, stimuleren van schone technologie bij de Zeeuwse bedrijven en het formuleren van een beleidsvisie op dit thema behoort tot zijn takenpakket. Peter studeerde werktuigbouwkunde aan de HTS te Breda en milieutechniek aan het Kenniscentrum Dordrecht en heeft negen jaar werkervaring binnen verschillende industriële bedrijven. Marijke komt de administratie van de ZMF versterken. Zij vervangt Ellian van Liere die vanwege de geboorte van haar zoon afscheid genomen heeft van de ZMF. Marijke had nog maar net besloten om na drukke werkzaamheden voor haar kinderen weer buitenshuis te gaan werken, of de baan bij de ZMF diende zich aan. Tijdens haar zes-jarige loopbaan als buro-sekretaresse bij het CNV te Goes deed zij werkervaring op. Sinds het midden van de jaren tachtig heeft de Belgische regering een vergunning in het kader van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren nodig voor het op diepte houden van de Westerschelde. De laatste vergunning hiervoor, uit 1988, is op

Wantij | 1991 | | pagina 6