u Kuré de Vries: 'Juist nu is de ZMF van het allergrootste belang" Ton Besselink De bode begeleidt me naar de wijdse blauwe wachtruimte en mompelt meer in zichzelf dan tegen mij. Over de te late boot en dat ze ook via de marmeren trap gekomen kan zijn. Hij heeft haar althans nog niet gezien, en in de eerbiedige klank van zijn stem bespeur ik een vleugje ergernis. Uitdaging Overieg Brilloos I et oponthoud is een mankement aan de auto en in de lichte werkkamer, nog vol bioeiende felicitaties van haar herverkiezing, vraag ik, wijzend op de bij de kleding gezochte groen glim mende broche, of het een boomkik ker is. Gré de Vries-Hommes, G.S.-lid voor de PvdA en aan de start van haar tweede periode, maar ditmaal zonder het begeerde milieu, dat tijdens de on derhandelingen bij het CDA terecht viel," weet het niet". "Ja, heeft wel de grootte en de opval lende grasgroene kleur", zegt ze, "het zou dus best kunnen". In de streek die haar liefde heeft en waar ze zich in de veilige beschutting van haar huis nabij Oostburg vrijelijk ontspant, zijn die zeldzame diertjes beschermd en nog te zien in slootjes en drinkput ten rondom Aardenburg en Retran- chement. Romantische genotvolle plekken voor de liefhebber van het Zeeuwsvlaamse landschap. "Ja, wel jammer dat ik milieu niet meer heb, maar indertijd moest ik het nemen. Het is inmiddels een zware portefeuille geworden. Kerend Tij is goed ontvangen en de uitvoering is bij kollega Dek in prima handen, vind ik. "Natuur en landschap heb ik nu. Dat is in relatie met Rekreatie en Toeris me. Wel een ontzettende uitdaging hoor, maar ik houd er van om schijn bare tegenstellingen te overbruggen. Respekt voor eikaars standpunt is een goed begin. En hoe komen we er sa men uit. Natuur en rekreatie wil ik meer kansen geven; het is een wens van me om dat goed op elkaar af te stemmen". "De natuur is een belangrijk Zeeuws produkt waar tallozen op af komen. Laten we daar maar eens goed zuinig op zijn. Kijk, je moet alvorens vér gaande beslissingen te nemen, de be trokkenen bij elkaar brengen en argu menten doorspreken. Dat verklaart de goede ontvangst van Kerend Tij. Ook mijn ambtenaren hebben dat steeds meer in de gaten. Ze komen van hun vaste plek af, willen stand punten van belanghebbenden horen en één en ander uitgelegd zien. Ik heb overigens de afgelopen jaren ervaren dat de ZMF een zeer konstruktieve en altijd kritische bijdrage hieraan ge leverd heeft. Prima werk, die specifie ke inbreng vind ik onontbeerlijk". Vroegtijdige kennisname, overleg en gezamenlijkheid zijn veel en vaak te rugkomende woorden in haar korte betoog. "Juist nu", vervolgt ze, "nu konkrete maatregelen genomen moeten wor den, juist nu, is de ZMF van het aller grootste belang". "Mag dat dan ook vertaald worden", opper ik voorzich tig, "in meer provinciale finSnciële steun voor de vereniging?" Stralend kijkt ze me aan en ik merk nu pas, "brilloos". "Natuurlijk, maar jullie zijn toch op je wenken bediend, 48.000,extra gekregen, en daar gaan jullie toch een medewerker voor de industrie voor aanstellen. Jullie als ZMF zouden vaker projektmatig moeten werken. Heel gericht iets on dernemen en flexibel zijn, dat is de uitdaging van deze tijd. Zo willen jon geren momenteel werken en ik denk dat dat een goede manier is". Op de gang praten we nog wat na over de desinteresse voor de politiek. Juist op een moment dat maatschappelijke uitdagingen voor het oprapen liggen. Ik toon me wat somber en mis ideeën rijkdom. Ook m.b.t. de z.g. nieuwe bestuurskultuur. "Kop op joh, we moeten en we gaan het ook samen doen. Aan mij zal het niet liggen". Kordaat beent Gré, de handen diep in haar groen vest gedoken weg. Voor mij klinkt ze wat moederlijk en ver manend. Ik mag dat. Van haar. Dat wel. Gré de Vries-Hommes, voormalig milieu-gedeputeerde, maar nog wel met natuur en landschap in haar portefeuille.

Wantij | 1991 | | pagina 9