Onderzoek naar de vliegenzwam Lucas Reijnders Afbreekbaar plastic: milieuvriendelijk? Raad van State-zitting Den Hollander eenzijdig verdaagd Ledenvergadering ZMF De Koninklijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (KNNV) roept elke natuurliefhebber op om mee te doen aan een onderzoek naar de vliegenzwam. Het is de bedoeling dat iedere deelnemer, die dit najaar één of meer vliegenzwammen tegenkomt, dit met vermelding van datum en vindplaats aan de KNNV laat weten. Waarom dit onderzoek De vliegenzwam is niet alleen een zeer goed herkenbare paddestoel (rood met witte stippen), maar leeft ook nauw samen met bomen. Vandaar dat juist deze zwam het meest te lijden heeft van de milieuvervuiling, in dit geval de zure regen. Via het onderzoek wil de KNNV aan de weet komen hoe het staat met deze paddestoel, die vroeger in grote hoeveelheden voorkwam. Wie aan het onderzoek mee wil doen kan terecht bij de afdeling Beveland van de KNNV. Vertegenwoordigers zijn Albertine Jacobs, Dreef 4, Kapelle, tel. 01102-43925 en Wim Kuijs, Plataanstraat 7, Goes, tel. 01100-13543Maar men kan ook een briefje schrijven aan het hoofdkantoor van de KNNV, Oudegracht 237, 3511 NK Utrecht. Met welk adres u kontakt opneemt, u ontvangt een invulformu- lier waarop onder meer de vindplaats van de vliegenzwam en de datum moet worden vermeld. Geef bij uw aanvraag wel even uw leeftijd op, want er zijn twee soorten formulieren: één voor deelnemers tot 15 jaar en één voor oudere deelnemers. En voor het geval u de KNNV niet mocht kennen, het is een vereniging die studie, beleving en bescherming van de natuur tot doel heeft. En dat al 90 jaar lang. Eén van de oprichters in 1901 was Jac. P. Thijsse, de bekendste veldbioloog van ons land. Prof. dr. Lucas Reijnders geeft 29 november een lezing tijdens de najaarsmanifestatie van de Milieuwerkgroep Hulst-Hontems- se. De titel van de lezing is "Wat kunnen we doen om het broeikaseffekt binnen de perken te houden" en plaats van handeling is het gemeenschapscentrum "Den Dullaert" in Hulst. Aanvang 19.30 uur. Afbreekbare plastics. Het klinkt prima, want het lijkt net of er nu kunststoffen bestaan die volledig worden afgebroken. In één klap zouden we dus eigenlijk verlost zijn van al die plastic-soor ten, die tot in de eeuwigheid ons milieu belasten. Op het eerste gezicht lijken afbreekbare kunststoffen toch minder schadelijk dan de niet-afbreekbare, nietwaar. Maar hoe zit het op het tweede gezicht? De ZMF vindt de komst van afbreekbare plastics een ongewenste ontwikkeling. Niet alleen wordt afval op zo'n manier een gelegitimeerd begrip (zoiets van"Ach flikker maar weg. Het is toch afbreekbaar"), ook in het kader van een duurzame ontwikkeling hebben we niets aan deze produkten, omdat ze geen gesloten kringloop vormen. Het begrip "afbreekbaar" betekent in dit geval echt niet dat de kunststof binnen afzienbare tijd volledig verdwijnt, zonder een milieubelastend spoor achter te late. Er wordt enkel bedoeld dat de plastic zichtbaar uit elkaar valt in zogenaamde "onschadelij ke" deeltjes. U voelt het natuurlijk alweer aankomen. Die "onschadelijke" deeltjes zijn lang niet zo onschadelijk voor het milieu als de producenten van afbreekbare kunststoffen beweren. Bovendien komen er bij het uiteenvallen van deze afbreekbare plastics ook nog eens schadelijke stoffen vrij. Begin september werd de Zeeuwse Milieufederatie door Delta Nutsbedrijven op de hoogte gebracht van het uitstel met enkele maanden van de bodemprocedure die onder andere de ZMF heeft aangespannen tegen het kippenopfokbedrijf Den Hollander te Oostkapelle. Het bedrijf, dat een meer dan bovenmatige stank- en ammoniakemissie veroorzaakt, hoort naar ons oordeel niet thuis in het natuur- en waterwingebied Oranjezon. De Raad van State had op voorspraak van de advokaat van Den Hollander aangenomen dat de pas opgestarte onderhandelingen over de verplaatsing van het bedrijf door de Raad van State-zitting van 6 september onnodig onder druk zouden worden gezet. Na raadpleging zou ook de ZMF met deze verdaging akkoord zijn gegaan. Zowel DNB, Stichting Duinbehoud als ZMF zijn hierover nooit gekonsulteerd. En de verplaatsingsonderhandelingen, waar geen enkel schot in zit, duren al meer dan een jaar. Met deze verwerpelijke aanpak hoopt Den Hollander zijn milieubelastende bedrijvigheid nog even te kunnen voortzetten. De ZMF is hier des duivels over, maar zal zich moeten neerleggen bij de verdaagde zitting. Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt haar leden uit voor de najaarsvergadering op 29 oktober a.s., 19.30 uur, in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Evenals voorgaande jaren zal de avond uit twee delen bestaan. Eerst een huishoudelijk gedeelte waarin met name het werkplan voor 1992 de aandacht vraagt en vervolgens informatie en diskussie over het thema afvalpreventie. Elders in Nederland worden steeds meer initiatieven ontplooid om afval te voorkomen. Zowel door gemeenten als door de provinciale overheid. De universiteiten van Rotterdam en Amsterdam deden afgelopen jaren ervaring op met afvalpreven tiemogelijkheden binnen bedrijven. In Zeeland blijft de aandacht voor het voorkomen van afval achter. Door middel van een lezing door een afvalpreventiespecialist en diskussie, belichten we de mogelijkheden voor Zeeland. Er bestaat de mogelijkheid om alleen het themagedeelte bij te wonen. De stukken voor het huishoudelijke gedeelte kunnen bij het ZMF-kantoor worden opgevraagd. Agenda: 1. Opening 2. Notulen voorjaarsvergadering 3. Werkplan ZMF 1992 4. Rondvraag Themagedeelte: Afvalpreventie Aanvang: 20.15 uur

Wantij | 1991 | | pagina 11