Afval meer dan een bera rotzooi Bedrijven en afvalpreventie Bij het woord afvaldoemt meestal een grote berg rotzooi in de gedachte op. Het traditionele afvalbeeld. We ont doen ons op veel meer manieren van afvalstoffen. Waterstromen uit be drijven en huishoudens met vaak minder zichtbare maar oh zo schade lijke afvalstoffen. De afvalluchten uit fabrieksschoorstenen, open haarden en openluchtvuren op de Zeeuwse akkers. Het is dan ook achterhaald om alleen produkten in de vuilniszak, de bedrijfscontainer en de milieubox als afval aan te merken. Om te voor komen dat het afval van de ene plek naar de andere verschuift is het ver standiger om alle afvalstromen in de diskussie mee te nemen. Immers niet zelden levert een afvalwaterzui vering minder afval in het water op maar des te meer vervuild zuive ringsslib. Van het afval raak je niet af. Afvalpreventie betekent dan ook zo wel aandacht voor het voorkomen van vast afval als het voorkomen van afvalemissies naar lucht, bodem en water. Per januari van het volgende jaar komt er een integrale milieuvergun ning in plaats van de nu bestaande mi lieuwetten. Daarmee heeft de over heid een middel in handen om deze integrale aanpak handen en voeten te geven en van bedrijven afvalpreven tiemaatregelen te eisen. Bedrijven hebben de afgelopen jaren de uitstoot van stoffen naar water en lucht weten terug te dringen. De aan dacht voor interne milieuzorg heeft hier zeker toe bijgedragen. Het afval lijkt weggetoverd. Helaas is dat een sprookje. Via zuiveringstechnieken is het terecht gekomen in zuiveringsslib en filters, die in de meeste gevallen als chemisch afval verwerkt moeten wor den. De veelvuldig toegepaste "end of pipe"-maatregelen maken het af valprobleem enigszins beheersbaar maar lossen het probleem niet echt op. Er zijn ook echte goede voorbeel den. Bij DSM-resins te Hoek van Holland ontstond 39 ton polyesteraf- val tijdens het nemen van monsters voor de kwaliteitskontrole. Dit che mische afval moest duur verwerkt worden in een verbrandingsoven. Door een nieuwe methode waarbij de leidingen met inert gas worden ge leegd, is een vermindering van bijna 80% van dit afval bereikt. DSM is één van de tien bedrijven die door de Uni versiteiten van Amsterdam en Rotter dam doorgelicht zijn op afvalpreven tie-mogelijkheden. Dat gebeurde in kan dit oplopen tot 80%. Het door voeren van preventiemaatregelen in bedrijven kan vaak kostenneutraal worden uitgevoerd en zelfs tot aan zienlijke besparingen leiden. De provincies Noord-Holland en Zuid-Holland hebben op grond van deze ervaring afvalpreventie-teams opgericht. Ze richten zich met hun serviceverlening met name op het klein- en middenbedrijf. Vooral daar blijkt ondersteuning nodig. het experimentele projekt PRISMA, dat staat voor "Projekt Industriële Successen Met Afvalpreventie". Het onderzoeksteam van PRISMA trekt de volgende algemene konklusies. Binnen de Nederlandse industrie zijn er zeer veel mogelijkheden voor pre ventie van afval en emissies die binnen een periode van 1 tot 3 jaar gereali seerd kunnen worden. Hiermee zijn op deelstromen redukties van 30% en meer mogelijk. In specifieke gevallen Vele kleintjes. Het plastik tasje lijkt onschuldig. Maar wij verbruiken er als Nederlanders wel zo'n 2,5 miljard per jaar! Oftewel zo'n 430 per huishouden. 'Milieuvriendelijke' wegwerptasjes: flauwekul! Milieuvriendelijke wegwerptasjes bestaan niet. Plastik of papieren draagtasjes hebben een veel te korte levensduur. Ze leiden altijd tot onnodige verspilling van energie en grondstoffen. Ook plastik tasjes die zijn gemaakt van ingezameld plastik of van het zogenaamde 'afbreekbare' plastik belasten het milieu. De boodschap Wie in deze tijd nog met een weg-vverptasje over straat loopt is dus eigenlijk knap ouderwets. Er is immers een goed alternatief: een duurzame boodschappentas. Neem daarom altijd uw boodschappentas mee naar de winkel. Koop bovendien milieubewust en weiger overbodige verpakkingen. Dan brengt u de oplossing van het milieuprobleem weer een stapje dichterbij. Hang deze kaart op een opvallende plek in uw huis. (Aan de kapstok, de deurknop of bij het boodschappenlijstje)

Wantij | 1991 | | pagina 16