Overheid en afvalpreventie Het Zeeuwse Provinciale Afvalstoffenplan Vaak hoor je de opmerking dat afval preventie toch vooral een taak is voor de landelijke overheid. Het hangt er maar van af hoe je het bekijkt. Als het gaat om produktenbeleid en bijbeho rende regelgeving heeft u gelijk. Als de verpakkingsindustrie en de groot winkelbedrijven benaderd moeten worden is de landelijke overheid ook de meest aangewezen partij. Toch zal er voor dit beleid een draagvlak moe ten zijn. En dan schieten landelijke aktiviteiten zonder ondersteuning door de provinciale en lokale over heid toch echt te kort. Aktiviteiten gericht op bewustwording en ge dragsverandering bij konsumenten, huishoudens, bedrijven, kantoren, winkels, hebben het meeste effekt als ze zo dicht en direkt mogelijk bij mensen worden gebracht. De provin ciale en lokale overheid is hier het ge schikte nivo. De afvalinzameltaak van de gemeenten rechtvaardigt een di- rekte benadering van afvalproducen- ten. Diverse Nederlandse gemeenten on dernemen dan ook aktiviteiten. Zo stimuleert de gemeente Zaandam een lage afvalproduktie door een systeem van betaling naar afvalhoeveelheid. De gemeente Groningen heeft in een verordening geregeld dat mensen met een sticker op de brievenbus geen re clamedrukwerk meer mogen ontvan gen. In de gemeente Boarnsterhim in Friesland is per verordening vastge steld dat er geen plastic frietbakjes meer verstrekt mogen worden. Het midden- en kleinbedrijf mist know how. Gemeenten en provincie zouden in samenwerking met het In novatiecentrum Zeeland, de Kamer van Koophandel, middenstandsver enigingen, branche-organisaties en de vakbond veel meer dienstverlenend, begeleidend en stimulerend kunnen werken naar deze sektor. Een goed voorbeeld is de provincie Noord- Holland. Daar stimuleert de provin ciale overheid dat voor 1993 alle ge meentelijke en regionale overheden afvalpreventie in het beleid opnemen. Voor de provinciale diensten moet dit al in 1992 bereikt zijn. Binnen 10 jaar wil men in het gehele midden- en kleinbedrijf afvalpreventiemaatrege len realiseren. Daar is dan ook een speciaal integraal werkend afvalpre ventieteam voor opgericht. Zo'n team krijgt op dit moment ook gestalte bij de provincie Zuid-Holland. De pro vincie Gelderland heeft een preven tie-uitvoeringsprogramma. De pro vincies Limburg, Brabant en Vlaan deren treffen voorbereidingen voor een afvalpreventieprojekt. In de pro vincie Utrecht staat afvalpreventie hoog op de prioriteitenlijst. In Zee land Op dit moment is de inspraak op de startnotitie voor het provinciale af valstoffenplan net afgerond. De Zeeuwse Milieufederatie heeft met name gewezen op het gebrek aan kon- krete aktiviteiten voor afvalpreventie. Volgend jaar komt het verder uitge werkte ontwerp-afvalstoffenplan in de inspraak. Wij zitten die tijd niet stil. Op dit moment wordt een onder zoek uitgevoerd naar afvalpreventie- mogelijkheden in Zeeland en treffen we samen met het Konsulentschap Natuur- en Milieuedukatie en het Zeeuws Biologisch Museum voorbe reidingen voor een afvalprojekt voor volgend jaar. Ook tijdens de leden vergadering van de ZMF op 29 okto ber a.s. staat het thema afvalpreventie centraal, zie hiervoor de rubriek be richten. Literatuur over afvalpreventie: Kiezen voor preventie is winnen, naar een preventief milieubeleid van be drijf en overheid, NOTA, SDU 1991 ISBN 90 346 2309 3. 17

Wantij | 1991 | | pagina 17