De Zwaakse kreekrest V, Een duurzaam naast elkaar bestaan van natuur en landbouw Co Meertens Knelpunten Algen Zo'n zeven kilometer onder Goes, in de Zak van Zuid-Beveland, ligt midden in een agrarisch gebied de Zwaakse kreekrest. Het is een overblijfsel van wat eens de Zwake was, een geul tussen het Eiland van Borssele en de Breede Watering bewesten Yerseke. De Zwaakse kreekrest is een natuurgebied van meer dan gemiddeld belang. Het Natuurbeleidsplan van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij duidt het als aan kerngebied. Dat wil zeggen: de kreekrest geldt als een belangrijk ekosysteem, dat voor lange tijd behouden moet worden. Grondwater andaar dat overheid en natuurbe scherming samen op zoek zijn naar een specifiek op dit gebied gericht be leid, dat er voor moet zorgen dat landbouw en natuur in dit geval in derdaad voor lange tijd naast elkaar kunnen blijven bestaan. Aan dit geza menlijk projekt van overheid en na tuurbescherming wordt deelgeno men door de Provincie Zeeland, het Waterschap Noord- en Zuid-Beve land en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Hoe belangrijk de Zwaakse kreekrest als natuurgebied is kunt u verderop lezen. Wat de direkte omgeving be treft: de kreekrest ligt midden in een agrarisch gebied, dat er voor een deel op afwatert. Omdat je de omgeving niet los kunt zien van het natuurter rein, heeft het projekt betrekking op het hele afwateringsgebied van de Zwaakse kreekrest. Dus op de relatie tussen het natuurgebied en het om ringende landbouwareaal. Het projekt is van start gegaan met het in kaart brengen van de knelpun ten, die de beoogde duurzaamheid van het naast elkaar bestaan van na tuur en landbouw in de weg staan. Daarna volgt een analyse van deze knelpunten en aan de hand daarvan wordt een visie opgesteld. In deze vi sie -die begin 1992 wordt verwacht- zal dan worden aangegeven in welke richting ontwikkelingen moeten worden gestuurd en hoe dat het beste kan gebeuren. Maar terug naar het eerste stadium: het opsporen van de knelpunten. De drie belangrijkste zijn: de waterkwa liteit, de grondwaterhuishouding en de randinvloeden, afkomstig van ak- tiviteiten die net buiten het gebied plaatsvinden. De waterkwaliteit is, vergeleken met vroeger, aanzienlijk achteruit gegaan. Ging het toen om zeer helder water, nu is er sprake van algenbloei, het hele jaar door. En op de bodem zit een sliblaag, waardoor zoetwatermosse len zich niet kunnen vestigen.Het kan welke maatregelen genomen dienen te worden om de waterkwaliteit te verbeteren. Een tweede knelpunt is de grondwa terhuishouding. De Zwaakse kree krest ligt gedeeltelijk op het Zuidbe- velandse kreekruggenstelsel. Dat stel sel bevat een grote voorraad aan zoet water. De landbouw heeft veel be langstelling om dit water te gebruiken voor beregening. Maar het is nog on bekend wat het onttrekken van dit water aan de grond voor effekt kan hebben op de vegetatie van de Zwaak se kreekrest. Onderzoek naar de grondwaterhuishouding is daarom noodzakelijk. De randinvloeden (knelpunt drie) maken het beheer van het gebied er De Zwaakse kreekrest te maken hebben met de afwaterings situatie, die sterk is veranderd. Daar door is ook de belasting met bemes tende stoffen (nutriënten) gewijzigd. Onderzoek hiernaar moet uitwijzen ook niet gemakkelijker op. Het ver keer op de aangrenzende dijken zorgt voor geluidsoverlast en verstoring van de rust. Evenals de aanwezigheid van een paar boerderijen. •5 O

Wantij | 1991 | | pagina 5