Eerste fase De natuurwaarden van de Zwaakse kreekrest Variëteit Orchideeën Over het projekt Zwaakse kree krest wordt door de Provincie Zeeland, het Waterschap Noord- en Zuid-Beveland en de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten in Nederland op gezette tijden een nieuwsbrief uitgebracht. Wie op de hoogte wil blijven van het verloop van het projekt kan kontakt opnemen met het Buro Voorlichting van het Waterschap Noord- en Zuid- Beveiand, tel. 01100-41264. De eerste fase van het projekt is in middels aan de gang. Waar houden de deelnemers zich nu, praktisch ge zien, mee bezig? Een eerste taak is het in kaart brengen van het watersys teem. Provinciale Waterstaat stelt een model op voor de grondwaterstro ming en de Provinciale Planologische Dienst en de KNNV inventariseren de vegetatie. De resultaten van deze onderzoeken moeten uitmonden in een aantal aanbevelingen voor een waterbeheer, dat optimaal is afge stemd op de vegetatie van de kree- krest-oevers. deel wordt gevormd door een groot open water, begrensd door oeverland met griend, wilgen en riet en met lis dodde- en zegge-vegetaties. Het middendeel omvat een smalle strook open water met langs de oevers een smalle rietkraag met moerasbos. In het oostelijk deel is nog minder open water, zodat het oevergebied met rietgordels, knotwilgen en gras land veel breder is. Omdat de kreekrest niet los kan wor den gezien van de omgeving die er op afwatert, heeft de gebiedsgerichte be nadering betrekking op een totaal af- waterings-terrein van zo'n 360 ha. keld. Het betreft rietland met daarin orchideeën en veenmos. In dit toch van oorsprong zilte deltagebied is dat wel zeer uitzonderlijk. Het hoeft geen betoog dat een dergelijke vegeta tie zeer gevoelig is voor veranderin gen in de waterhuishouding. Op een paar plaatsen is moerasbos ontstaan (wilg en zwarte els), waarin zangvogels (winterkoning, fitis) te vinden zijn. In de laaggelegen en dus natte graslanden komt zilte vegetatie voor (melkkruid), maar ook zoetwa- ter-moerasplanten (echter valeriaan, moeraszuring, blaartrekkende boter bloem). De Zwaakse kreekrest De huishouding van het oppervlakte water wordt onderzocht door het Waterschap Noord- en Zuid-Beve land. Dit onderzoek heeft tot doel maatregelen op te stellen waardoor eutrofiëring (d.w.z. kunstmatige toe voeging van bemestingsstoffen) van het oppervlaktewater kan worden be perkt. En, last but not least, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten bezint zich op maatregelen die de duurzaamheid van de natuur in de Zwaakse kreekrest vergroten. De Zwaakse kreekrest valt eigenlijk uiteen in drie gebieden. Het westelijk Dit gebied wordt in hoofdzaak ge bruikt voor agrarische doeleinden. Al deze afwisselende landschapsty pen leveren een variëteit op aan flora en fauna. Zo is het open water van belang voor watervogels (waterral, bergeend, wil de eend, fuut). Die zoeken in de oe verlanden hun broedgebied, net zoals zangvogels (kleine karekiet, bosriet- zanger), roofvogels (bruine kieken dief) en weidevogels (kievit, scholek ster, tureluur). Op één plek hebben zich rietvegeta ties van bijzondere waarde ontwik-

Wantij | 1991 | | pagina 6