Korte berichten en mededelingen Het terugstorten van bagger in de Westerschelde aangevochten Symposium over kustvogels Mobiel zonder auto(mobiel) ZMF-deelname aan verbruikersadviesraad DNB Schekkerman (Rijkswaterstaat), drs. A. van Haperen (Staatsbosbeheer), Thijs Kramer (2MF) en Chiel Jacobusse (Stichting Het Zeeuwse Landschap). Een paneldiskussie staat onder leiding van prof. dr. P. van der Aart. Het symposium wordt om 16.15 uur afgesloten. Deelname kost 15,p.p. (inkl. lunch, koffie, e.d.). Men kan zich schriftelijk of telefonisch opgeven bij de Stichting Het Zeeuwse Landschap, Postbus 25, 4450 AA Heinkenszand, tel. 01106-2640, fax 01106-3729. Het terugstorten van verontreinigde baggerspecie in de Westerschelde is de ZMF en de Stichting Natuur en Milieu (SNM) al jaar en dag een doorn in het oog. Al enkele malen is de Raad van State gevraagd te oordelen over de vergunningen die hiervoor zijn afgegeven. Aan deze "never ending story" is 6 september een nieuw hoofdstuk toegevoegd. Toen diende bij de Raad van State een schorsingsverzoek, door de ZMF en SNM ingediend tegen de gedoogbeschikking die de minister van Verkeer en Waterstaat had afgegeven. Deze beschikking trad in de plaats van de vernietigde vergunning uit 1988. De aanvaardbaarheid van de gedoogbeschikking en tekortschietende voorschriften waren de belangrijkste bezwaren. De ZMF vindt dat de onontkoombaarheid van de beschikking onvoldoende is aangetoond en dat Belgische regering terstond moet worden verboden specie terug te storten. Ook maakten appellanten er bezwaar tegen, dat geen beperkende bepalingen zijn opgenomen voor de kwaliteit van de specie die in de bestaande baggervakken mag worden gestort. Verder werd aangedrongen het storten van klasse 2 specie enkel toe te staan als de waterbodemkwaliteit ter plaatse niet verslechtert. Tijdens de zitting stelde Rijkswaterstaat voor in de bestreden beschikking alsnog op te nemen, dat enkel klasse 1 en 2 in oude en nieuwe stortvakken terecht mag komen. Als nieuw gegeven bracht de ZMF naar voren, dat de vervuilingsklassen niet korresponderen met de koncentratie van giftige stoffen in organismen en de effekten van die stoffen op organismen. Rijkswaterstaat stelt de bodemkwaliteit dus rooskleuriger voor dan deze in werkelijkheid is. De vertegenwoordiger van de Belgische overheid, inspekteur- generaal Belmans, brak een lans voor de Belgische inspanningen om de waterbodemkwaliteit te verbeteren. Van ZMF-zijde werd er nog eens fijntjes op gewezen, dat de kommissie Biesheuvel welke met België ondermeer onderhandelt over de waterkwali teit, 1 april jl. de gesprekken over de zogenaamde waterverdragen heeft afgebroken. Die liepen stuk op de Belgische onwil om daadwerkelijk milieuverbeteringen te realiseren. De uitspraak volgt. De Stichting Het Zeeuwse Landschap verzorgt vrijdag 25 oktober in het Topshuis op Neeltje Jans een symposium onder de titel "Natuurbeheer voor kustvogels in een veranderend Deltagebied". De Deltawerken zijn afgerond en dat is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Dammen en bruggen hebben Zeeland ontsloten voor het massatoerisme. Dat laat z'n sporen na wat de natuur betreft. Vandaar dat een aantal ingrijpende beleidsvoornemens voor ons Deltagebied binnenkort van kracht wordt. Kustvogels vormen één van de belangrijkste natuurwaarden van het Deltagebied. Daarom zijn zij het onderwerp van dit symposium, dat wordt gehouden naar aanleiding van het 55-jarig bestaan van de stichting Het Zeeuwse Landschap. Aan het symposium, dat om tien uur 's morgens begint met een welkomstwoord door natuur-gedeputeerde Greet de Vries-Hommes, wordt onder meer meegewerkt door drs. H. Zo'n twee jaar geleden werd in Vlissingen de initiatiefgroep "Mobiel zonder auto" opgericht. Aanleidingen waren er natuurlijk een heleboel, maar toch vooral het conciliair proces van de Wereldraad van Kerken, dat als thema had "Gerechtig heid, Vrede en (let op!) het behoud van de Schepping". De groep stelde zich ten doel het autogebruik van de deelnemers met minimaal 10% per jaar terug te brengen. Vorig jaar deden twaalf automobilisten mee aan de aktie. En kijk eens aan: ze reden ruim 13% minder kilometers dan eigenlijk "nodig" was. Dat leverde in totaal maar liefst een besparing op van 25.000 km. In geld uitgedrukt ongeveer 16.000, Een leuk resultaat. En de initiatiefgroep is dan ook van plan met de aktie door te gaan en meer mensen in Zeeland te interesseren. Want elke kilometer die je in plaats van in de auto op de fiets aflegt, komt niet alleen ten goede aan jezelf (konditie! gezondheid!) maar ook aan het milieu. Denk maar eens aan de gulden regel van de Echte Nederlandse Fietsers Bond (ENFB): "Op de fiets vervuil je niets". En zo is het maar net. De aktie "Mobiel zonder auto" wordt dus ook dit jaar voortgezet. Iedereen die meer informatie wil of - wat nog beter is - mee wil doen, kan kontakt opnemen met A. van Eenennaam (tel. 01184-10971) of T. Seijnstra (tel. 01184-60828). En vlak voor het ter perse gaan van dit Wantij nummer krijgen we bericht dat de gezamenlijke kerken van Heinkenszand en 's Heer Arendskerke, eveneens naar aanleiding van het conciliair proces van de Wereldraad van Kerken, ook een dergelijke werkgroep hebben opgericht. Deze groep, die zich Denktank noemt, legt vooral de nadruk op de manier waarop men naar de kerk gaat. "Wilt u, indien u met de auto ter kerke bent gekomen, terwijl dit niet beslist noodzakelijk was, dit op een andere wijze gaan doen?", zo wordt de kerkgangers in een folder gevraagd. Onder meer op initiatief van FNV samen met andere organisaties heeft NV Delta Nutsbedrijven (DNB) een verbruikersadviesraad ingesteld welke als doel heeft "het algemeen maatschappelijk funktioneren tussen DNB en haar kleinverbruikers te bevorderen". Zo staat het formeel omschreven in het konsept-reglement dat in mei dit jaar door de raad van kommissarissen is vastgesteld. Het is de taak van de verbruikersraad om overleg te plegen, adviezen uit te brengen en aanbevelingen te doen aan de direktie van DNB over alles wat van doen heeft met de voorziening van elektriciteit, gas, warmte en drinkwater. De direktie zal adviezen en aanbevelingen moeten meenemen in de besluitvorming. In de raad hebben vertegenwoordigers zitting van werkgevers-, werknemers- en konsumentenorganisaties. Ook vertegenwoor digers uit de agrarische sektor en woningkoöperaties hebben er hun plaats. De ZMF zal eveneens een zetel bezetten. De ZMF wordt geacht de konsument te vertegenwoordigen. Omdat het voorzieningengebied van DNB ook Goeree-Over- flakkee (Zuid-Holland) en vijf Westbrabantse gemeenten omvat, zal de ZMF in overleg met de Brabantse en Zuidhollandse Milieufederaties ook de zaken uit deze regio's behartigen. Begin oktober zal de raad voor de eerste maal bijeenkomen. Benoeming van vertegenwoordigers en de vaststelling van het reglement staan dan op de agenda.

Wantij | 1991 | | pagina 10