Kiezen voor minder afval D Jï Voorkomen beter dan verwerken José Lemmen Afvalpreventie pakt probleem bij wortels aan De eerste stukken tekst voor dit artikel werden geschreven op de blanko zijde van een aan mij gerichte eenzijdig bedrukte brief. Gisteren vroeg de groenteman van het marktstalletje aan mijn buurman of het "zo in de tas" kon. Het bedrijf DSM-resins te Hoek van Holland heeft afgelopen jaar een hoopvol resultaat geboekt. De stroom polyester-afval is met 80% verminderd. En dat tegen een investering die zich binnen drie jaar terugverdient. Als men echt wil, blijken er legio mogelijkheden om de afvalstroom echt in te dammen. Het inzicht dat afvalpreventie iets anders is dan afvalrecycling of zuivering aan het eind van de afvalpijp, blijkt essentieel voor sukses. at er eerst gescheiden en gerecy cled moet worden, dat afvalpreventie een stap te ver is, lijken logische op merkingen nu alle gemeenten zich druk moeten maken over gescheiden inzameling. Maar moet niet juist het ijzer gesmeed worden nu het heet is? Tot deze laatste konklusie komt de Sociaal Economische Raad in zijn ad vies aan de regering. "De realisering van een gescheiden inzameling biedt mogelijkheden om op preventie ge richt konsumentengedrag te stimule ren". De SER illustreert dit met een experiment in Hamburg. Daar is de hoeveelheid afval in drie jaar tijd met 30% verminderd door intensieve voorlichting over afvalpreventie tij dens de introduktie van een geschei den inzamelsysteem. Er mag geen misverstand over be staan dat gescheiden inzameling en recycling goede stappen voorwaarts zijn, maar ze bieden geen echte oplos sing. Het grondstoffen- en energie verbruik wordt hierbij nauwelijks ter diskussie gesteld en het consumptie- en afvalgedrag blijft ongewijzigd. Wist u dat bijvoorbeeld de produktie van een glazen fles uit glasbakscher- ven nog ruim 70% van de energie kost die nodig is voor een fles uit nieuwe grondstoffen? De konsument is door de introduktie van de glasbak tevre den over het eigen milieugedrag maar is er niet meer statiegeldflessen door gaan gebruiken. Een goed inzamel systeem voor klein chemisch afval (KCA) is noodzakelijk, maar zal zon der voorlichting over minder schade lijke produkten niet aanzetten tot een milieuvriendelijker koopgedrag van de Zeeuwse konsumenten. Met de ge scheiden inzameling en de recycling fabrieken lossen we het afvalpro bleem dus niet op. U zet er niet min der afval door aan de huis- of bedrijfs- poort en wordt ook niet aangespoord om minder schadelijk afval te produ ceren. En denk eens aan al die autoki lometers van de afvalwagens naar de recyclingfabrieken die fabrieken werken ook niet schoon en de re- cyclingprodukten moeten ook weer vervoerd worden tot overmaat van ramp blijkt er lang niet altijd vraag naar de recyclingprodukten. Eerst proberen om afval te voorko men en daarna het restafval scheiden en recyclen blijkt de enige juiste op lossing. j— De afvalkraan moet dicht

Wantij | 1991 | | pagina 15