H Kringlooppapier verdient een herkansing Kinderziektes Willem de Weert Als een produkt eenmaal een slechte naam heeft is het moeilijk die kwijt te raken. Dat is kringlooppapier overkomen. Kringlooppapier zou grauw van kleur, slap van kwaliteit, moeilijk te kopiëren, stoffig in gebruik en een korte levensduur beschoren zijn. Helaas, het was nog allemaal waar ook!! Maar de laatste jaren is opmerkelijke vooruitgang geboekt. Philips Kleur De conclusie lijkt gerechtvaardigd dat, nu de kwaliteit zo aantoonbaar verbeterd is, massale (her)invoering van kringlooppa pier uit het oogpunt van milieu en kosten besparing opnieuw de aandacht verdient, zeker als het voor intern gebruik is. Wie nog steeds moeite heeft met de "niet representatieve grauwkleur" dient het mi lieu, zij het in mindere mate, met chloor vrij gebleekt papier. 10 let kringlooppapier werd begin jaren '70 door de Vereniging Milieu defensie in Nederland geïntrodu ceerd. In de loop van de jaren zeven tig kreeg de milieubeweging de wind in de zeilen en nam het gebruik van kringlooppapier evenredig toe. "Wie nog traditioneel gefabriceerd wit pa pier gebruikte, was eigenlijk een mi lieucrimineeltje", werd de gepropa geerde filosofie. De opvatting dat kringlooppapier "verplicht" was, keer de zich tegen het produkt. Afgezien van de inderdaad milieuvriendelijke produktie, op basis van 100 opge haald oud papier, kende kringlooppa pier de al eerder genoemde nadelen. Daar kwam nog bij dat sommige pa pierleveranciers letterlijk "pulp" op de markt brachten, onder de vlag van kringlooppapier. Bedrijven vonden dat ze er voor hun presentatie niet mee voor de dag konden komen. Steeds meer mensen raakten teleur gesteld en stopten met het gebruik van kringlooppapier. Nu, twintig jaar later, heeft het ge bruik van kringlooppapier nog steeds te lijden van de introduktieperiode. Een slechte naam raak je niet zo maar kwijt. Toch bewijzen allerlei recente onder zoeken en testen dat de kinderziek tes overwonnen zijn. Kringlooppapier blijkt de laatste jaren enorm in kwali teit verbeterd. Zo zijn de zogenaam de "xerografische kwaliteiten" prima op kopieerapparaten te gebruiken. Het Ministerie van Financiën van de Duitse deelstaat Hessen verklaarde in 1989 na een proef dat, zelfs onder extreem ongunstige omstandighe den, het recyclingpapapier op de ko pieermachines tot volle tevredenheid voldeed. Het kantoor van de ZMF in Goes kan ervan getuigen, ook wat printerpapier betreft. Wel moet men bij het kopiëren van foto's op het donkerder papier met minder kon trast genoegen nemen. In een recent onderzoek (september 1991) van het blad "Koopkracht" wordt kringlooppapier een "goed al ternatief" genoemd. Maar tegelijker tijd wordt geconcludeerd dat, on danks de lagere produktiekosten, kringloopartikelen lang niet altijd goedkoper zijn dan andere papier soorten. Een kwestie van nog te ge ringe afzet. Ook uit een onderzoek bij Philips kwam een positief advies voor de in- troduktie van kringlooppapier: "De Philipspopulatie verbruikt jaarlijks een slordige 500 miljoen vellen pa pier. Vrijwel zonder uitzondering gaat het daarbij om relatief dure, houtvrije papiersoorten. Zonder veel bezwaar zou een groot deel daarvan kunnen worden vervangen door kringlooppa pier. Dat levert een besparing op de papierkosten op van ruim 700.000 gulden of meer", concludeert de on derzoeker in een artikel in de Philips- koerier. In het Philips-onderzoek krijgt het tegenwoordige kringlooppa pier de volgende beoordeling: "-van nagenoeg konstante kwaliteit -voldoende goed beschrijfbaar -desgewenst tweezijdig te bedruk ken -minder slap dan enige jaren gelden -goed archiveerbaar en -goed te kopiëren" Van meer storingen op kopieerappa raten en offset-drukpersen, was ook geen sprake meer. In het Philips-on derzoek wordt wel opgemerkt dat "tekst op het grijze kringlooppapier wellicht minder goed leesbaar is dan op het witte houtvrije papier. Ook zou het papier meer stoffen dan houtvrij papier, maar minder dan in het verle den." Aangeraden wordt het papier bij Philips voor intern gebruik in te voeren, onder voorwaarden dat "het management achter de proef staat en dat er een informatiestroom op gang komt om de achtergronden er van te verduidelijken." Blijft nog een veel gehoord nadeel over: de kleur. Wit is voor drukwerk in de mode. Het oogt esthetischer en presenteert beter, is een veelgehoor de opvatting. En de waarheid gebiedt te vermelden dat ook de inhoud van het blad dat u nu zit te lezen, welis waar op kringlooppapier gedrukt is, maar dat de omslag van "Wantij" om representatieve redenen hagelwit is. Een compromis, we geven het on middellijk toe. Het tijdschrift "Natuur behoud" van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, met een oplage van 540.000 toonaange vend, drukt zelfs heel haar kleurrijke blad op wit papier. Voorzitter Winse- mius gaf daar in het augustusnum mer van dit jaar als verklaring voor dat "kringlooppapier voor een tijd schrift met zo'n hoge oplage niet ge schikt is. Zeker niet als je op jaarba sis de kwaliteit constant wil houden". Hij verkondigde wel dat "vanaf dit nummer op houthoudend chloorvrij gebleekt papier overgestapt is. Daar mee sparen we het milieu en sparen we bovendien kosten". (Voor meer informatie over soorten en prijzen van kringlooppapier: "Kringloop Rijnmond Papier", Post bus 29044, 3001 GA Rotterdam, tel. 010- 4230133, fax 010- 4362247)

Wantij | 1991 | | pagina 10