Het groene kantoor P 0 afval Jose Lemmen Inhoud Kantoorafval Milieuzorg organiseren De groene test Voor meer informatie Wellicht heeft u thuis de agressieve middelen in de schoonmaakkast vervangen. De milieubox heeft een vaste plek gekregen en misschien is er aan de keukentafel al eens gepraat over de kompostering van groente-, fruit- en tuinafval. Nu de werkplek! Al eens gedacht aan een groene test van het kantoor waar u werkt? Natuurlijk heeft u het daar niet alleen voor het zeggen, maar iemand zal er over moeten beginnen! In dit vouwblad informatie en allerlei praktische tips waarmee uw kollega's te overtuigen zijn. Loop eerst eens door de groene test, als u denkt dat het zo'n vaart niet loopt. Argumenten voor milieuzorg Kantoren grote vervuilers Papier: Beter grijs dan chemisch wit T—I O) X* 6 O O O p I iet iet Wisse werkt in een kantoor op een middelgroot industrieter rein. Het lijkt hem verspilde tijd om zijn kantoor door te lichten op milieuverbeteringen: "Die schoor stenen die ik hier iedere dag voor mijn raam zie, vervuilen het milieu heel wat meer. Als daar nu eens be gonnen wordt. En trouwens... we zamelen al oud papier in en milieu onvriendelijke Tipp-Ex hebben we ook niet meer." Ook in het kantoor van Els Walhout, midden in het centrum van een van de Zeeuwse steden, lijken de problemen buiten groter dan binnen. "Vooral op marktdag is het een drukte van je welste. De verkeersproblemen hier in de stad zijn toch veel belangrij ker". Natuurlijk belasten kantoren het milieu minder dan sommige andere bedrijfstakken, maar er zijn wel héél véél kantoren. En er zijn meer argumenten voor milieuzorg. Mi lieumaatregelen blijken vaak kos tenbesparend en gaan soms ge paard met een gezondere werksitu atie. En ...u zegt tegen vrienden en kennissen waarschijnlijk liever dat er een milieuplan is dan dat er op kantoor nog flink vervuild wordt. Kantoren, winkels en diensten pro duceerden in 1989, volgens CBS- gegevens, ruim 1 miljoen ton afval. Dat is niet niks. Bijna een kwart van wat de industrie in dat jaar le verde. Kantoren en winkels staan op de derde plaats in de afvaltop. Tussen eenderde en een kwart van de Nederlandse beroepsbevolking werkt in kantoren. Dat betekent een grote bijdrage aan het autover keer. De FNV heeft becijferd dat kantoorpersoneel voor maar liefst 12% aan het totale autoverkeer bij draagt. Ook qua energieverbruik blazen kantoren wel degelijk een partijtje mee. Volgens het CBS zijn kanto ren goed voor 11% van het elektri citeitsverbruik in Nederland en voor 6% van het gasverbruik. De industrie verbruikt meer (resp. 38% en 28%), maar kantoren ste ken daar dus niet gunstig bij af. Milieuzorg in kantoren levert dus wel degelijk iets op. Of het nu om een groot of klein kantoor gaat, als iedereen zijn of haar eigen verant woordelijkheid neemt kan er veel bereikt worden. p kantoren worden kantoorar tikelen ingekocht, nota's en brieven verzonden en ontvangen. Op veel manieren ontstaat hierbij afval. Soms is dat afval schadelijk en be hoort het tot het Klein Chemisch Afval (KCA). Alle produkten zijn min of meer vervuilend. Het beste Het grootste deel van het kantoor- afval bestaat uit papier. Het is maar liefst de helft. In de meeste kantoren is in één oogwenk te zien dat er zeer verkwistend met papier wordt omgesprongen. Bergen foute kopieën, ongelezen vergaderstuk ken, enkelzijdig bedrukte vellen. Vaak verdwijnt het papierafval ook nog gewoon in de vuilniszak. Zon de! Bij de produktie van karton, pakpapier, sanitair papier en kran tenpapier kan het goed opnieuw ge bruikt worden. papier (53%) kunststof (11%) overig afval (9%) 'chemisch afval (0%) glas (3%) is dan ook om zo weinig mogelijk produkten te verbruiken en te ver zenden. Dat betekent minder afval, minder vervuiling naar lucht, wa ter en bodem en minder verbruik van grondstoffen. Alle kantoorartikelen moeten tenslotte geproduceerd worden en dat gaat vaak niet schoon. g.f.t.-afval (24%) Samenstelling van kantoorafval in gewichtsprocenten Vaak hoor je dat kringlooppapier zo'n tien jaar geleden op kantoor wel geprobeerd is, maar dat door problemen met kopiëren, duur zaamheid en het niet mooi vinden van de grijze kleur het weer snel verdwenen is. Breng het, ondanks hardnekkige vooroordelen, op nieuw in de diskussie. Kringloop papier van toen is namelijk het kringlooppapier van nu niet. Er is veel verbeterd. Met de xerografi- sche kwaliteit is moeiteloos te ko piëren. En wat de witte voorkeur betreft: Stijlvol grijs is toch zeker te prefereren boven chemisch wit! Is men voor de externe post niet te overtuigen? Voor interne vergader stukken en notities moet het toch lukken! Dan vervallen immers ar gumenten als minder duurzaam en niet zo mooi. Helaas blijken voor oordelen soms hardnekkig. Probeer dan in ieder geval van het met chl oor gebleekte papier af te raken. Chloor is een agressieve stof die op een zeer milieuonvriendelijke ma nier geproduceerd wordt. Er is pa pier in de handel dat met water- stofperoxyde of ozon gebleekt wordt. Dat is milieuvriendelijker en niet te onderscheiden van gang baar wit papier.

Wantij | 1991 | | pagina 11