WEIGER WEGWERP! a /s&£ter moo* bekertjes, borden, bestek Verminder het papiergebruik door een kleiner lettertype Kopieer dubbelzijdig. Maak memo's van enkelzijdig bedrukte vellen Voor dokumentatie die vooroordelen te gen kringlooppapier weerlegt: Bel Kring looppapier Rijnmond (010-4230133). Bij grootverbruik is kringlooppapier 10 tot 30 goedkoper dan wit papier. Hergebruik grote enveloppen Fax-papier is speciaal papier, meestal met veel chemische stoffen. Toch mag het bij het oud papier. Voorkom overbodig faxen. Er kan ook geprint worden op kringloop papier en er zijn kringloop-schrijf-blocs. Een beperkte en gerichte verspreiding van brieven, voorlichtings- en pr-materiaal voorkomt onnodig papierverbruik. Laat van u horen bij ontvangst van on gewenst drukwerk of te grote aantallen. Grijs toiletpapier is van kringlooppapier, de ongebleekte bruine rollen zijn dat niet. Kunststoffen: PVC weg ermee ^TlC Tips koffieautomaten zijn vrijwel altijd om te schakelen zodat er ook gewone eigen mokken in kunnen. Pvc-vrij plakband van het minder milieu schadelijke polypropeen is o.a. verkrijg baar bij Ahrend (085-510813) en Sellotape Benelux b.v. (04116-75075). Gebruik papieren plakband voor het dicht- plakken van dozen, verkrijgbaar bij Edel- papier (08340-34851). Pvc-vrije gummen zijn van natuurrubber. Ze zijn te herkennen aan de rubbergeur en ze zijn ruw. Pvc-vrije ringbanden en ordners van po lypropeen zijn verkrijgbaar onder de naam Accohide bij Lammers (03240-20444) en onder de naam Ecostyle bij Stadtman (02274-2444). Koop in grootverpakking; dat geeft min der verpakkingsafval. Gebruik hervulbare pennen en fine-li- ners. 4n Uit: Milieuhuishoudplan op school, Natuur en Milieu Overijssel Tips Kijk eens rond op kantoor. Er is meer kunststof dan u denkt. Plastic opbergmapjes, ringbanden, ord ners, pennen, tabbladen voor mul tomappen en adressenbakjes. De grootste hoeveelheid komt echter van de plastic koffïebekertjes (on geveer tweederde deel) en van het plastic verpakkingsmateriaal. Jaarlijks drinken we in Nederland zoveel plastic bekers leeg dat, als ze op een rij liggen, we achtmaal rond de aarde kunnen. Veel beter zijn af- wasbare bekers, die wel zo'n 500 tot 1000 keer meegaan. In het maken van een plastic bekertje zit tweeën half maal zoveel energie als nodig is voor een duurzame beker die in de bedrijfsafwasmachine belandt. Bijna alle plasticsoorten worden uit aardolie gemaakt, een grondstof die niet oneindig aanwezig is. Daarbij komt dat kunststoffen nauwelijks afbreekbaar zijn, er weinig herge- bruikmogelijkheden zijn en ze al lerlei hulpstoffen bevatten die mi lieuschadelijk zijn. De produktie van pvc en polystyreen (plastic be kertjes) is zeer milieuvervuilend! Veel plastic kantoorartikelen zijn te vervangen door papier. Het is zeer milieu-onvriendelijk om wég- werpartikelen van plastic te ge bruiken. "Pvc weg ermee". Onder dit motto zijn afgelopen jaar veel pvc verpak kingsmaterialen uit de winkels ver dwenen. Toch wordt het naar alle waarschijnlijkheid in uw kantoor nog ingekocht. Ringbanden, ord ners, gummen en plakband zijn bij voorbeeld vaak van pvc-plastic. Uit: Milieuhuishoudplan op school, Natuur en Milieu Overijssel

Wantij | 1991 | | pagina 12