Milieuzorg organiseren P De groene test Hoe milieubewust Chemisch afval: Klein maar gevaarlijk lips Probeer klein chemisch afval te voorko men bij de inkoop. Voorkom bijvoorbeeld apparaten die op batterijen werken. Gebruik hervulbare tonercartridges voor laserprinters. U bespaart ƒ100,per cartridge. Nylonlinten voor schrijfmachines en printers kunnen vaker worden gebruikt en opnieuw worden beinkt. Dit is milieu vriendelijker dan een carbonlint. Korrektielak van de merken Cancel, Op- tifluid en Tipp-Ex 4300/4800 zijn minder milieuonvriendelijk dan korrektielak met het schadelijke 1,1,1-trichloorethaan. Stiften die sterk ruiken bevatten schadelijke oplosmiddelen. Gebruik de minder schadelijke stiften op basis van water of alkohol. Stappenplan is de inkoop? Hoe milieuvriendelijk is de in richting? Wordt kantoorafval voorkomen en gescheiden? Elk kantoor heeft te maken met klein chemisch afval. Het gaat om kleine, maar uiterst schadelijke hoeveelheden afval. Het mag dan ook nooit in de vuilniszak belan den. U moet dan denken aan batte rijen, inkt (ook in 'lege' balpenvul lingen), lijm, linten van schrijfma chine en printer, toner, TL-buizen en spaarlampen, korrektielak en viltstiften. iet iet Wisse ziet het na deze infor matie nog niet echt zitten. "Ja, het is wel nodig, er kan ook wel een he leboel, maar ik weet nu al hoe het gaat. Hele mooie plannen maar uit eindelijk gebeurt er niets. Iedereen heeft het te druk. Het is gewoon niet te organiseren". Een veel gehoorde klacht die waar schijnlijk niet onterecht is. Maar nu niet bij de pakken neer gaan zit ten! Om bovenstaande problemen te on dervangen moet er altijd aandacht zijn voor goede afspraken over de taakverdeling, de nodige voorlich ting en publiciteit en een planmati ge aanpak. Milieumaatregelen hebben de meeste kans van slagen als zowel de direktie als het personeel er ach ter staan. Zoek altijd eerst mede standers. Stel een werkgroep samen waarin direktieleden, personeelsleden en mensen van de interne dienst zit ting hebben. Laat één persoon de aktiviteiten koördineren. Maak een inventarisatie van de milieubelasting d.m.v. de checqlis- ten en vragenlijsten uit brochures over milieuzorg op kantoor (zie on der: 'voor meer informatie'). Bruik baar is ook de 'groene test' uit dit vouwblad. Kies een aantal problemen uit waarmee je start. Probeer niet in eens alle of de moeilijkste proble men op te lossen. Stel de vraag, wat is er op korte termijn mogelijk? Maak duidelijke afspraken over wie wat doet. Geef regelmatig voorlichting over de aktiviteiten op het bureau-over leg of via een nieuwsbrief. Denk hierbij ook aan de resultaten. 1. Worden er produkten ingekocht waar cadmium inzit? Cadmiuminformatiepunt tel. 030- 743328 2. Wordt er milieuvriendelijk pa pier ingekocht? 3. Wordt er bij de aanschaf van ap paratuur op het energieverbruik en de aanwezigheid van batterijen en accu's gelet 4. Let men op de aanwezigheid van pvc als er plastic artikelen inge kocht worden? Raadpleeg de leve rancier. 5. Koopt men artikelen voor kanti ne en kantoor in, die weinig ver pakt zijn, bijvoorbeeld in grootver pakking. 6. Ligt er vloerbedekking die rela tief milieuvriendelijk is? Glad (minder onderhoud), duur zaam en zonder pvc of tropisch hardhout? (Vinylzeil bevat pvc). 7. Staat de kopieermachine in een niet te kleine goed ventileerbare ruimte? (ozon!) 8. Wordt het meubilair niet onno dig vaak aangepast aan modieu- se grillen? 9. Staan er inzameldozen of contai ners voor oud papier, dicht bij de bureaus, bij kopieerapparaat, prin ter en fax? 10. Worden oude komputer-disket- tes opnieuw gebruikt? 11. Zijn er klein chemisch afval- boxen in het kantoor? 12. Is er aandacht voor verminde ring van het papierverbruik? 13. Laat men de toner van de lege cartridges van de laserprinter op nieuw bijvullen en worden afge dankte cartridges ingezameld als klein chemisch afval? 14. Wordt er meermalig servies goed gebruikt tijdens de koffie- en lunchpauze? Is de automaat af gesteld voor gebruik van duurzame bekers? 15. Zit de frisdrank en zuivel in sta- tiegeldflessen? Wordt eenmalig glas ingezameld? 16. Worden de filterdoeken uit de luchtbehandelings apparatuur als chemisch afval verwerkt? 17. Worden er hervulbare ball points en stiften gebruikt?

Wantij | 1991 | | pagina 13