De provinciale worsteling met Kerend lij H Begrotingsgat Tieu van Mierlo Het provinciaal milieubeleid blinkt niet uit in doortastendheid. Gedeputeerde Staten wilden aanvankelijk zelfs voor 1992 wenselijke maatregelen opzouten: Het benodigde geld ontbrak. Gelukkig hebben de Provinciale Staten er uiteindelijk voor gezorgd dat de financiële kou even uit de lucht is. Desondanks is er tot eind 1994 nog een tekort van 1,2 miljoen om de doelen van "Kerend lij" te realiseren. Terwijl het milieutij verloopt, wil de uitvoering van het beleid maar niet vlotten. De Zeeuwse stand van zaken wordt opgemaakt bij de presentatie van het Milieu- Uitvoeringsprogramma (MUP) 1992. Op hoop van zegen Afvalpreventie Ambtenaren 12 I et milieu verzuurt verder. Het energieverbruik neemt sneller toe. Het afval hoopt zich nog meer op. De mesttoename is gierend. En met het verkeer gaat het goed verkeerd. Allemaal konklusies die staan te le zen in de Nationale Milieuverken ning van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en de Milieuhy giëne (RIVM). De verkenning is een vervolgrapport op "Zorgen voor Morgen" en verscheen dit najaar. De verslechtering is het grootst bij de uitstoot van kooldioxide (C02). In het jaar 2010 zal de C02 niet met 20 procent zijn teruggedrongen ten opzichte van 1990 zoals de re gering wil. Er moet rekening ge houden worden met een groei van 10 procent. Ook maakt de studie duidelijk, dat Nederland op dit ogenblik 20 procent meer afval heeft dan de regering denkt. En in 2010 zal de toename van het aantal verreden autokilometers twee maal zo groot zijn als het kabinet voor ogen heeft. Deze uitkomst laat zien dat met het huidige beleid de doelstellingen van het Nationaal Beleidsplan Plus (NMP+) bij lange na niet gehaald zullen worden. En omdat "Kerend Tij" met zijn uitgangspunten en doelstellingen de provinciale even knie van het NMP+ is, kunnen we er van uitgaan, dat het daarmee al niet veel beter gesteld zal zijn. We vrezen zelfs, dat het Zeeuwse milieubeleid achterop raakt! Er ontbreekt immers tot eind 1994 nog 1,2 miljoen om "Kerend Tij" uit te voeren. Aanvankelijk was het te kort beduidend groter. Maar eind november, tijdens de begrotingsbe handeling voor 1992, presenteer den alle statenfrakties, behalve WD en SGP, een motie waarin ze Gedeputeerde Staten verzochten 400.000 gulden uit de portemonnee te halen om het milieu-uitvoerings programma (MUP) '92 op te krik ken. Een meerderheid van de par tijen wenst dus vooralsnog niet in te leveren op de doelstellingen van het provinciale milieubeleidsplan. Zo komt er alsnog iets meer finan ciële ruimte in het milieufonds en kan ook het gebiedenbeleid meer aandacht krijgen. "Kerend Tij" is nu één jaar in uit voering. Men mag zich afvragen: "Ligt dit milieuschip op koers? Zit er voldoende vaart in?" De antwoorden daarop moeten we schuldig blijven. Het is een tekort koming van het MUP '92, dat het provinciebestuur geen inzicht heeft in de vorderingen van het uitvoe ringsprogramma tot nu toe. De be stuurders hebben dus niets kunnen evalueren. En juist een evaluatie is natuurlijk voor het opstellen van Alternatieve energie uit beeld een nieuw plan onontbeerlijk. Je wilt uiteindelijk altijd lering trek ken uit je fouten. Het milieubeleid wordt dus uitgevoerd onder het motto: Op hoop van zegen. Ook ontbreekt het jammergenoeg opnieuw aan een volledig overzicht. Wie het MUP leest, bemerkt dat al leen de nieuwe maatregelen voor 1992 zijn opgenomen. Een weerga ve van het bestaande beleid komt er niet in voor. Het betekent dat oud en nieuw beleid niet samen be oordeeld kunnen worden. Een ge miste kans, want we nemen aan dat niet al het bestaand beleid zon dermeer naadloos aansluit bij Ke rend Tij. Het is niet uitgesloten, dat uit het bestaand milieubeleid ook geld vrij gemaakt zou kunnen worden voor milieuakties die nu noodgedwongen geparkeerd zijn. Ondanks de genoemde beperkingen etaleert het milieu-uitvoeringspro gramma voor het volgend jaar ook duidelijke speerpunten. De priori teit ligt vooral bij afval- en handha vingsbeleid. Erg veel aandacht schenkt het pro vinciebestuur aan de verwij de- ringsstruktuur van het afval. Het scheiden ervan neemt een centrale plaats in. Omdat echter het voorko men van afval de allerbelangrijkste aktiviteit is om de afvalberg te la ten slinken, zou gelijktijdig de pre ventie van afval grote aandacht moeten krijgen. Ondanks het bewe zen milieurendement, blijft de pro vincie om onduidelijke redenen echter wars van een doortastend preventiebeleid Het handhavingsbeleid van de pro vincie krijgt het komend jaar han den en voeten. In een nota zal wor den aangegeven hoe dit uitgevoerd zal worden. Het aantal ambtenaren voor handhaving en vergunningen zal worden uitgebreid. Van groot belang is, dat deze mensen naast de uitvoering van kontroles ook energie stoppen in de verinnerlij king van het milieubeleid bij de doelgroepen, zoals de bedrijven.

Wantij | 1991 | | pagina 16