Nieuwe uitgaven Handboek Natuurmonu menten 1991 Red de aarde Groene raad is niet duur van vragen De complete gids met alle (ca. 2500) natuur- en wandelgebie den van Nederland en daarom onmisbaar voor iedereen die er graag dicht bij huis op uittrekt. Dit volledige overzicht kwam tot stand dankzij de medewer king van de Provinciale Land schappen, Staatsbosbeheer, de Dienst Domeinen, het Ministe rie van Defensie (een hoop na tuurgebieden zijn immers ook oefenterrein), vele gemeentebe sturen en talloze stichtingen en particulieren die terreinen be heren. De natuurgebieden zijn gesorteerd op volgorde van de provincie waarin ze voorko men. Het hoofdstuk over Zee land wordt ingeleid met een stukje poëzie van Hans War ren. Met als ondergrond een to pografische kaart, waarvan het bekijken wel enige oefening vergt, is de ligging van elk Zeeuws stukje natuurschoon weergegeven. Daarna volgt een opsomming op alfabet. Van elk gebied wordt de gemeente, het oppervlak, de eigenaar c.q. be heerder, eventuele openstelling en een korte karakterisering vermeld. Gebieden die in be heer van de uitgever van het handboek, de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten, zelf zijn, krijgen een extra accentje. Telling leverde 116 natuur- en wandelgebieden in Zeeland op. Van de bekende Bloemdijken van Zuid-Beveland, de vele ma len voorkomende inlagen en kreekresten, het 14.000 ha gro te Grevelingen, tot geo(morfo)logische kleinoden als het Oud Pleistoceen bij Hulst en de Zuidweihoek op Tholen. Handig is de verklarende woor denlijst achterin voor eenieder die niet direct weet wat een "pingo" of een "schurveling"is. Het Handboek 1991 van Na tuurmonumenten lees je niet in één ruk uit, maar dat doe je met het telefoonboek ook niet. Het is gewoon een kompleet na slagwerk, dat alle leden van Natuurmonumenten cadeau krijgen. Even lid worden dus, u ontvangt dan ook nog elk kwar taal het kleurrijk geillustreer- de verenigingsblad. (WdW) Handboek Natuurmonumenten 1991; een uitgave van de Ver eniging tot Behoud van Natuur monumenten, 416 blz; gratis voor leden (lidmaatschap f 35,- per jaar postrekening 9933 t.n.v. Natuurmonumenten s Graveland) Een schitterend uitgevoerd boek met prachtige kleurrijke illustraties. Dat is eigenlijk al het moois wat erover te zeggen is. De inhoud van de diverse hoofdstukken geeft duidelijk de droevige toestand weer waarin onze aarde, door ons eigen toe doen, terecht is gekomen. Al deze hoofdstukken tonen de steeds snellere en vergaande achteruitgang en aftakeling aan met duidelijke bewijzen daarvoor. Een citaat uit één van de voorwoorden is hier wel op z'n plaats: "Veel milieuken ners zijn van mening dat de ja ren negentig beslissend zullen zijn voor de milieu-perspektie- ven op langere termijn. Slagen wij er in de komende tien jaar het roer in milieuvriendelijke richting om te gooien, dan heb ben toekomstige generaties een redelijke kans op een leefbare wereld. "Het boek is één grote oproep tot aktie, verwoond door meer dan vooraanstaande en invloedrijke personen uit de he le wereld, om de redding van planeet aarde niet langer uit te stellen of op zijn beloop te la ten. In juni 1992 wordt in Brazilië de eerste "Aarde-Konferentie" gehouden, waar uiteraard weer veel goede en mooie voorne mens worden uitgesproken. Maar de oorzaak van de we reldomvattende problemen, zo als de overbevolking door de enorme bevolkingsgroei, steeds toenemende milieuverontreini gingen en de teruglopende be schikbaarheid van drinkwater met al haar desastreuze gevol gen, zullen ook dan weer veel groter zijn geworden. Niemand kan mensen dwingen om de aarde te redden. Omdat vele miljoenen mensen nog steeds en terecht bezig zijn om hun dagelijkse leven veilig te stellen, zal er van een persoon lijke verantwoordelijkheid van iedere aarde-bewoner om de aarde te redden maar weinig terechtkomen. De opzet van dit fraaie boek is goedbedoeld. Hoewel de nood zaak tot verspreiding op grote schaal eigenlijk dringend ge wenst is, zal het boek, vooral door zijn wel erg hoge kostprijs van zeventig gulden, op zijn best weer door de milieuvoor vechters worden aangeschaft. Door dit boek te kopen zorgt u ervoor dat Friends of the Earth Internatioal de royalties ont vangt. Het geld zal gebruikt worden om urgente milieupro- jekten te bekostigen, daar waar ze het meest nodig zijn. RED DE AARDE vormt ook een bij drage aan de Earth Summit '92, een konferentie van de Ver enigde Naties over milieu en ontwikkeling. Deze topkonfe- rentie zal worden bijgewoond door staatshoofden uit de hele wereld en zal worden gehouden in Rio de Janeiro. (Hans Bannink) "Red de Aarde", ruim 200 pag., verkoopprijs f 69,90. ISBN 90 384 0295 3, door Jo nathan Porritt. Meer dan 50.000 vragen wer den inmiddels via de Milieute lefoon aan de medewerkers van de Vereniging Milieudefensie gesteld. Dan mag je in vier jaar tijd gerust van een succes spre ken. Het nummer 020- 6262620 blijkt in een behoefte te voor zien. Een boekje met de ant woorden op de belangrijkste vragen kon dan ook niet uitblij ven. Misschien verlicht het de taak van de Sylvia, Arja en Si- mone, allen werkzaam bij het "groene nummer". Ivo de Wijs (van Vroege Vogels weet u wel) schreef op de hem toevertrouw de ironische wijze een "opge lucht voorwoord". Achtereen volgens komen de rubrieken "In en om het huis", "bood schappen doen", "kleding en verzorging", "op school en kan toor" en "verkeer en reizen" aan bod. Het boekje eindigt met een handige overzichtslijst van wat u beter wel en beter niet kunt doen in het belang van een schoon milieu. Een aardige: Mocht het modebeeld ooit door de zorg voor een schoon milieu bepaald worden dan zijn schoudervullingen uit en eko-T-shirts in. Groene raad is echt niet duur: f 9,90. (WdW) Groene raad is niet duur, Ver eniging Milieudefensie, uitge verij Bruna, 144 blz., f 9,90 ISBN 90 229 8033 2

Wantij | 1991 | | pagina 22