Vangstapparaat Verbanden Dus wordt er weer geïnvesteerd in een nog krachtiger schip. Maar al heb je nog zo'n grote aardappelrooi er, je haalt daardoor niet meer aardappelen van het veld trekt hij een treffende vergelijking met een andere belangrijke bedrijfstak in Zeeland, de landbouw. "Het vangstapparaat dat thans wordt ingezet is groter dan de na tuurlijke aanwas kan opbrengen", formuleert hij zorgvuldig. "Vissers willen vangen, dat is hun aard, en liefst steeds meer. Dat lukt hen ook. Maar dan vergeten ze wel eens dat ze vroeger bij storm en mist binnenbleven. Vissers zijn nu veel vaker buitengaats. Bovendien vinden vissers met de moderne vangstopsporingsapparatuur van tegenwoordig veel gemakkelijker hun vangst. Dus lijkt het alsof er meer vis in zee zit. Maar het tegen deel is waar. Sommige paaibestan- den dreigen te klein voor reproduk- tie te worden." Al op jonge leeftijd was Frans Jansen geboeid door de natuur. De albums van Jac P Tbijsse prijken nog steeds op de boekenplank. zoek (Rivo) in IJmuiden. Een rap port dat nogal wat stof deed op waaien omdat de schrijvers bewe ren dat er een positief verband zou bestaan tussen de vervuiling van de zee en de toename van de vis stand. "Ik ben de materie nog aan het bestuderen, maar ik kan me nog levendig herinneren dat er in de jaren 50 een enorme garnalen- aanvoer was terwijl de zee toch een stuk voedselarmer was dan nu. Ze ker wetenschappers moeten zeer werpen, van natuur en visserij tot kunst en archeologie. Een instant oplossing voor het conflict tussen visserij en natuur moet je van hem niet verwachten. "De zaak is scheefgegroeid en niet zo een, twee, drie weer recht te trekken. Ik denk dat de uitwassen wel verdwijnen, maar ook vissersschepen van 2000 pk zijn nog steeds groot. Uiteinde lijk zal ook de visserij zich aan de grenzen die de maatschappij stelt aan moeten passen. Goede afstemming tussen natuur en visserij noodzaak. Ondanks deze uitgesproken opinie is Frans Jansen geen blindelings naprater van biologen. "Ik heb in mijn leven ondervonden dat de na tuur zeer complex is en niet in en kele causale verbanden te vangen." Hij legt een rapport op tafel van het Rijksinstituut voor Visserij-onder- voorzichtig zijn met het trekken van conclusies. De natuur valt niet te versimpelen tot een paar eenvou dige oorzaak-gevolgrelaties." Die gedrevenheid tot onderzoek be zit Frans Jansen nog steeds. De kasten in de voorkamer puilen uit met boeken over allerlei onder- En als de vissers straks met min der investeringen dezelfde hoeveel heid vis aan wal brengen werkt het in hun eigen voordeel." In nog meer controle van de vangst door de overheid ziet hij niks. "Ik mag het misschien niet zeggen, maar daar zijn de vissers veel te inventief voor."

Wantij | 1991 | | pagina 7