Energie-O! Voordelta H (On)gewenste mogelijkheden voor de Zeeuwse kust Hans Bannink Streekplan Zeeland Voor de kust van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden is zich een nieuwe delta aan het vormen, die de toepasselijke naam "Voordelta" gekregen heeft. De regering heeft in augustus '91 een ontwerp-beleidsplan Voordelta uit laten brengen. Het plan is gericht op het veilig stellen van de natuurlijke ontwikkeling van dit gebied, in relatie met de kustverdediging om de veiligheid te waarborgen. Verder wordt "door een zorgvuldige belangenafweging aangegeven hoe andere aktiviteiten, zoals visserij en rekreatie en mogelijk nog toekomstige belangen, inpasbaar zijn in die doelstelling". Zou de Voordelta bijvoorbeeld niet uitmuntend geschikt zijn voor een nieuwe vorm van energiewinning, op basis van de kracht van wind en water? ICONA Energieopslag PAC en windenergie I et plangebied Voordelta omvat zo'n 900 km2 van de vroegere bui tendelta's van het Haringvliet, Gre- velingen en Oosterschelde en ligt geheel binnen de territoriale wate ren. De noordgrens is de Maasgeul en de zuidgrens ligt aan de Wester- scheldetoegang bij Westkapelle, zo als de kaart laat zien. De grens aan de zeekant valt samen met de diep- telijn van NAP -20 m. Het beleids plan Voordelta is opgesteld voor de periode tot het jaar 2000, maar men heeft nog verder gekeken tot 2020. In de Vierde Nota Ruimtelijke Or dening voegde de regering de vol gende doelstelling toe: "De regering benadrukt dat het gehele beleids plan voor de Voordelta gericht is op het veiligstellen van de natuurlijke ontwikkeling van dit gebied, in re latie tot de kustverdediging. Het gaat erom dat zich in dit jonge dy namische kustgebied op een na tuurlijke wijze een evenwicht kan instellen. Dit mag echter niet gelijk worden gesteld aan een absoluut eerste plaats voor natuurbescher ming." De mogelijkheden voor ontwikke ling tot een natuurgebied van in ternationale allure zijn hier klaar blijkelijk aanwezig. Maar andere funkties, zoals toerisme en rekre- atie, visserij en energiewinning of energieopslag worden niet op voor hand uitgesloten. In 1988 werd het streekplan vast gesteld en ook daarin staat dat, "zo lang in de Voordelta nog geen even- wichtssituatie is bereikt, de na tuurlijke ontwikkelingen zo min mogelijk belemmerd en zo nodig ondersteund dienen te worden. Het toekennen van nieuwe funkties, die op de natuurlijke ontwikkelingen van invloed kunnen zijn, moet ach terwege te blijven. Wel kan eventu eel in dit gebied, indien de omstan digheden daarvoor gunstig zijn, een aantal mosselpercelen worden uit gegeven als kompensatie van de percelen die elders verdwenen. Uit gifte mag echter geen afbreuk doen aan de natuurlijke ontwikkelin gen." In het streekplan worden als speer punt voor verdere rekreatie-ont- wikkelingen koncentratiegebieden Na 2000 wind- en waterenergie in de Voordelta? bij de Brouwersdam en op Neeltje Jans aangeduid. Vooral de lokatie Brouwersdam staat in nauw ver band met de Voordelta. De Werkgroep Nieuwe Gebruiks mogelijkheden Noordzee van de ICONA (interdepartementale coör dinatiecommissie Noordzee-aange- legenheden) stelde in december 1990 een beleidsgerichte verken ning samen van mogelijke toekom stige gebruiksfunkties van de Noordzee. "Deze studie is bepaald géén ontwerp voor de toekomstige funktionele inrichting van de Noordzee", stelt de Direktie Noord zee van Rijkswaterstaat in haar be geleidende brief van 25 juli 1991. Ten aanzien van de energiewinning en energieopslag lijkt, volgens dit rapport althans, de aanleg van windenergieprojekten op zee na het jaar 2000 haalbaar. Op iets langere termijn kunnen de mogelijkheden voor een pomp-accumulatie centra le niet bij voorbaat uitgesloten wor den geacht. In opdracht van de overheid en in het kader van de Nederlandse elek triciteitsvoorziening is in de perio de 1985-'86 uitgebreid onderzoek verricht naar de mogelijkheden om energie op te slaan. Een veelbelo vende methode was de zgn. Pomp Accumulatie Centrale (PAC). Dit is een heel groot bekken waarin wa ter kan worden gepompt met be hulp van windenergie uit grote windmolens. Bij het leeglopen van dit bekken worden dan turbines aangedreven waarbij de opgeslagen energie wordt afgegeven aan het elektriciteitsnet. De lokatie met de minste bezwaren, technisch, finan cieel en uit milieu-aspekt, zou het zeegebied voor de Brouwersdam zijn, in de Voordelta dus. Maar het zich laat aanzien zal de bouw van een PAC niet voor het jaar 2010 worden gerealiseerd. Veel zal daarbij af hangen van het toekomstig beleid ten aanzien van het gebruik van kernenergie. Daarnaast speelt ook de ontwikkeling van de olie- en gas- prijs op de wereldmarkt een rol. Uitgaande van een opslagbekken aan de zeezijde van de Brouwers dam met een dijkhoogte van 75 me-

Wantij | 1991 | | pagina 8