Uit de regio i Vleermuizen en de bunkers van Toorenvliedt Graadmeter J. P. Bekker Op Walcheren is al geruime tijd een planologie-werkgroep aktief die zich inzet voor natuur en landschap. Zo besteedde de groep in het verleden aandacht aan de uitbreiding van de kustrekreatie en aan de windmolenproblematiek. In 1989 nam de groep het initiatief om te onderzoeken of bunkers in het Middelburgse park Toorenvliedt als winterverblijfplaats voor vleermuizen ingericht konden worden. Dhr. J.P. Bekker uit Veere werd als provinciaal koördinator van de Vleermuiswerkgroep Nederland (VLEN) benaderd. Hij had al ervaring met een soortgelijk projekt op Schouwen- Duiveland. Goed verblijf '7' \7' Het is te hopen dat zowel de winter- als de zomervoorzieningen binnen korte tijd ge reed zijn: dat is goed voor de vleermuizen, dus voor het milieu! n het zuidwesten van Middelburg ligt, verscholen achter de statige opr ijlaan van huize Toorenvliedt, een park met waterpartijen. In dit park lig gen een aantal bunkers uit de Twee de Wereldoorlog. Onlangs kwam in het nieuws dat popmusici een van de bunkers wilden inrichten als oefen ruimte. Ook de schietvereniging "Py thon" heeft in een bunker onderdak gevonden. Bij de inspraak op het bestemmings plan Toorenvliedt heeft de planolo gie-werkgroep van de Zeeuwse Mi lieu Federatie aan de gemeente Mid delburg voorgesteld een aantal bun kers in het park geschikt te maken als winterverblijfplaats voor vleermui zen. Het voorstel is inmiddels goed gekeurd en nu zijn de initiatiefne mers bezig de plannen verder uit te werken in overleg met de Dienst Ge meentewerken. Bunker in park Toorenvliedt Vleermuizen worden wel eens de graadmeters van het milieu ge noemd. Het ligt daarom voor de hand om in de eigen omgeving te kijken of er situaties als verblijf voor deze dier tjes geschikt te maken zijn. De bun kers in Toorenvliedt vormen zo'n si tuatie. Vleermuizen hebben tijdens de nach telijke jacht behoefte aan bomen, water en betrekkelijke rust. Deze drie elementen zijn voldoende aanwezig in dit park. Van aanzienlijk belang is de ligging van het park dichtbij de Vlissingse Watergang; daarmee wor den de waterpartijen van het park verbonden met de watergangen van de rest van Walcheren. Verschillende vleermuissoorten zoals de water vleermuis, franjestaart en meervleer- muis verplaatsen zich bij voorkeur over water van de dagrustplaats naar het jachtterrein. Ook de ligging dicht bij Ter Hooge is in dit verband van belang. Wat ontbreekt zijn echter ge schikte zomer- en winterverblijven. Voor dit laatste kunnen de bunkers dienen. De metersdikke bunkermuren, die bovendien nog met grond zijn afge dekt, geven voor de vleermuizen een goed thermostabiel klimaat. Enkele planken aan de bovenkant van de wanden, op een afstand van zo'n twee centimeter, geven de vleermui zen een goede ruimte en gelegen heid om zich terug te trekken. Rust, betrekkelijke duisternis, een hoge luchtvochtigheid en afwezigheid van tocht kompleteren de eisen die vleer muizen stellen aan goede overwinte ringsmogelijkheden. De planologie-werkgroep heeft voor het toegankelijk maken, het uitruimen van de bunkers en het aanbrengen van een stevig hekwerk (om vuurtje stokende jeugd buiten te houden) subsidie aangevraagd bij het Consu lentschap Natuur, Bos, Landschap en Fauna. Watervleermuis Voor de woningnood in de zomer kunnen vleermuiskasten een oplos sing bieden. Door de inundatie van het voormalige eiland in 1944-1945 zijn er maar weinig holle bomen op Walcheren aanwezig die als zomer verblijfplaats kunnen dienen. Met enige zelfwerkzaamheid kunnen vleermuiskasten eenvoudig in elkaar gezet worden (zie tekening). I ^XzAAOSNEOE c l/lNVUtQKIM 1,8cm I K- OPHANGKRAM - 13 c ^^-MESTQOOT Bouwtekening van een vleermuiskast (model naar eigen ontwerp). Maten zijn in cm. Achterplank ruw hout, 2,2 cm dik. Ga uit van courante houtafmetingen. Zijplankjes bij voorkeur multiplex. Binnenzijde dak witverven.

Wantij | 1991 | | pagina 21