Inhoud Kolofon Van de redaktie Van de redaktie 2 "Er is meer wat ons bindt, dan wat ons scheidt" "Voor mij bestaat geen wereld van verschil tussen natuur en visserij" Energie-opslag in de Voordel ta? Praktisch bekeken Korte berichten en mededelin gen De provinciale worsteling met het MUP Captains of industry op oor logspad Uit de regio Nieuwe uitgaven Weervisserij Agenda 8e jaargang nummmer 4, december 1991 Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten f 2,50. Redaktie: Redaktie-sekretariaat Vormgeving: Zet- en drukwerk: Het vermeende conflict tussen na tuurbescherming en visserij door Thijs Kramer 3 In gesprek met Frans Jansen, garnalenhandelaar én natuurbe schermer door Willem de Weert 6 (On)gewenste mogelijkheden voor de Zeeuwse kust door Hans Bannink 8 Kringlooppapier verdient herkan sing door Willem de Weert 10 Thema-avonden drukbezocht 11 door Tjeu van Mierlo 12 Dow Chemical en Hoechst ageren tegen verhoging milieuheffing door Jan de Vries 14 Vleermuizen en de bunkers van Toorenvliedt door J.P. Bekker 17 door Willem de Weert 18 Hans Bannink Ton Besselink Cathy van der Boog Chiel Jacobusse José Lemmen Kees Schagen Willem de Weert (eindredakteur) Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100- 28259/31042 fax. 01100- 50955 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 9 nummer 18 januari 1992. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te be tekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weergeven. Kristiaan Daled bNO, Oostburg ZoeteweyYerseke ISSN-nummer 0168- 8537 (De inhoud van Wantij is gedrukt op "Circuit"- kringlooppapier) Natuurreservaten op het land zijn een bekend en maatschappelijk aanvaard verschijnsel. Nederland telt er een paar duizend van. Met de zee ligt het anders. Toch bestaat ons aardoppervlak voor 70 procent uit water. Natuurreservaten op het land zijn ingesteld om het uitster ven van plant en dier tegen te gaan en als tegenwicht aan de alsmaar uitdijende behoefte van de mens aan kultuurgrond. De tijd lijkt nu rijp om de aandacht van de natuur- en milieubeweging ook naar zee te richten. In toenemende mate wordt immers ook de zee als een onuit puttelijke bron van voedsel en delf stoffen gezien. Terwijl we nog vrij weinig weten van het ingewikkelde ekosysteem dat de zee vormt, is de uitputtingsslag al in volle gang. Dichtbij huis is de Voordelta, een verrassende reaktie van de natuur op de Deltawerken, zo'n begeerd gebied. De Voordelta kan nieuwe perspektieven bieden voor een na tuurlijke ontwikkeling van de Zeeuwse kust, maar dan moet die evolutie wel een kans krijgen. In het laatste nummer van dit jaar daarom uitgebreid aandacht voor de bescherming van de schatkamer van Zeeland: De kustwateren, met name de Voordelta. Vanzelfspre kend dus ook aandacht voor de vis serij, een oer-Zeeuwse bedrijfstak die jarenlang op één lijn zat met de natuurbeweging. Dreigen de belan gen van natuur en visserij nu uit een te drijven, of is dit een "contra dictio in terminis"? In ieder geval is het hoog tijd dat natuurverenigin- gen en de visserij weer eens om de tafel gaan. Een positieve aanzet daartoe werd overigens vorige maand al in Goes gegeven. Verder in dit Wantijnummer be schouwingen over de voortgang van het milieu-uitvoerings-programma van de provincie en over de angst van zeven captains of industry voor de geplande verhoging van de ener gieheffing. Ons vouwblad is deze keer gewijd aan de mogelijke milieuzorg op kantoor. Tot slot enkele personele medede lingen. Helaas gaat José Lemmen de redaktie verlaten. Een verlies want ze is een enorme steunpilaar in ons team, die menige bijdrage, waaronder de vouwbladen, gele verd heeft. Wellicht dat u in de toe komst toch nog een bijdrage van haar kunt verwachten: Maar dan vanuit haar nieuwe werkkring bij het "afvalpreventieteam Zuid-Hol land". Als nieuw gezicht verwelko men we Willem de Weert, die vanaf dit nummer als eindredakteur aan Wantij verbonden is.

Wantij | 1991 | | pagina 2