Korte berichten en mededelingen Ledenvergadering Weg met weg door Walcheren UNCED en de Zeeuwse kampagne voor een duurzame ontwikkeling Afscheid en welkom Voorpagina fotos Agenda Themadeel: Natuurbe leidsplan in Zeeland Dinsdag 24 maart a.s. houdt de Zeeuwse Milieufederatie haar jaarvergadering in de "Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes. De vergadering begint om 19.30 uur. 1. Opening. 2. Notulen van de ledenverga dering van 29 oktober 1991. 3. Jaarverslag 1991. 4. Financieel verslag over 1991, het oordeel van de kas- kommissie en de decharge van de penningmeester. 5. Bestuurssamenstelling. Dit jaar vindt een belangrij ke bestuurswisseling plaats. Voorzitter Sabine Verburg ziet zich genoodzaakt haar funktie neer te leggen. Vanwege de toe genomen werkdruk is het voor haar onmogelijk om werk en ZMF-aktiviteiten langer te kombineren. Sabine is niet her kiesbaar als gewoon bestuurs lid. Theo Prins heeft twee ter mijnen volgemaakt en is om die reden ook niet herkiesbaar. Aftredend, maar wel her kiesbaar zijn: Fred Twisk en Maurice Vereecken. Ter vergadering zullen door het bestuur kandidaten voor de vakante posten worden voorge dragen. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. Voorzien ca. 20.30 uur. Het jaarverslag over 1991 vindt u ingesloten in deze uit gave van Wantij. De andere vergaderstukken zijn op te vra gen bij het buro van de ZMF (tel. 01100-28259/31042). Ook in de vergaderruimte zul len de stukken gereed liggen. Zeeland loopt voorop als het gaat om het uitwerken van het Natuurbeleidsplan. Uiteinde lijk zal dit moeten leiden tot meer natuur in de provincie, zodat de negatieve spiraal van natuurverlies wordt omgebo gen. De planvorming gaat in een ra zend tempo. Daarom is het goed de stand van zaken op te maken. Natuurlijk zijn er nog verschil lende knelpunten. Hierover zal gediskussieerd worden door vertegenwoordigers van de pro vincie, de landbouw en de ZMF. (TvM) 10 In juni dit jaar houden de Ver enigde Naties in Brazilië een topkonferentie over milieu en ontwikkeling. De verdeling van de "milieugebruiksruimte" staat daarin centraal. Het be grip duurzame ontwikkeling moet op die manier op wereld schaal worden ingevuld. Aan deze UNCED-konferentie zullen vele aktiviteiten vooraf gaan. Over de hele wereld wor den tussen Earth Day (22 april) en Wereld Milieudag (5 juni) vele aktiviteiten georganiseerd die in het teken zullen staan van duurzame ontwikkeling. De centrale gedachte is dat er samengewerkt zal worden tus sen milieu- en derde wereld- groepen, vrouwengroepen, vak bonden en anderen. Ook in Zeeland zullen dit jaar in dit kader initiatieven wor den ontplooid. Het vorig jaar opgerichte platform "DUURZA ME ONTWIKKELING IN ZEELAND" bundelt al die ini tiatieven en groepen. Onlangs presenteerde het zijn werk plan. Een greep er uit: 25 april a.s. zal een mani festatie worden gehouden in Heinkenszand met duurzaam heid als centraal thema. Infor matie, kuituur en praktische" handreikingen komen dan aan bod. Anderhalve kilo papier aan rapporten en nota's. Eén sim pele konklusie: een autoweg door Walcheren is niet nodig. In de tracénota/MER staat het letterlijk: er zijn géén knelpun ten op het gedeelte tussen Mid delburg en de Veersegatdam, en er worden er ook geen ver wacht. Waarom de plannenma kers toen niet meteen de pen hebben neergelegd is onbegrij pelijk. Daarmee is natuurlijk niet ge zegd dat er geen verkeerspro blemen bestaan in Middelburg. Ook de ZMF vindt dat er voor Middelburg een oplossing moet komen, maar dat moet dan wel een oplossing zijn die op het probleem is toegesneden. Het voorgestelde tracé van de rond weg biedt voor de problemen van Middelburg nauwelijks soelaas. Vandaar dat de ZMF voorstelt zo snel mogelijk met een louter op Middelburg toe gesneden plan te starten, waar bij een derde kanaalkruising wordt betrokken. Alleen moet de plaats van de kanaalkrui sing niet bepaald worden door het tracé van een Dammenweg, maar door de vraag waar de kanaalkruising het beste ligt om de Middelburgse verkeers problemen op te lossen. Daarbij moeten dan ook allerlei andere ideeën betrokken worden zoals het weren van het verkeer uit de binnenstad ten voordele van fietsers, voetgangers en het openbaar vervoer, en het tot een minimum terugbrengen van het openen van de bruggen voor de plezierjacht. Trouwens, als Middelburg moet wachten op de aanleg van de Dammen weg, dan kan het nog wel eens heel lang wachten worden, en daar is geen Middelburger bij gebaat. (TK) Vrijdag 10 januari j.l. heeft José Lemmen afscheid geno men van de ZMF. Ruim vier ja ren is ze in de staf werkzaam geweest. Ze startte als edukatief mede werkster. De laatste jaren be hartigde ze ook onderwerpen als afvalbeleid en gemeente- en milieubeleid. Toch bleef het werk voor de aangesloten groe- Afscheid van José Lemmen en welkom voor Albert Aartsen Foto: ZMF er komt een grote publieks- kampagne over duurzaamheid in Zeeland. er zal ook een konferentie over duurzaamheid in Zeeland worden gehouden. In die konfe rentie wordt aan de hand van een konkrete situatie nagegaan hoe de relatie milieu en ontwik keling in Zeeland herkenbaar en beïnvloedbaar is. De ZMF zal dit jaar in Wantij verschillende Zeeuwse voor beelden van de relatie milieu en ontwikkeling behandelen. Elders in dit blad treft u een eerste bijdrage over de handel en wandel van Pechiney. (TvM) pen haar centrale aandachts veld. Eén van de belangrijkste akties die zij samen met regio nale natuur- en milieugroepen organiseerde was de Schelde- loop in 1990. Met een ludieke wandeltocht naar de bron van de Schelde, die met allerlei ma nifestaties werd afgewisseld, werd de Scheldevervuiling op een in het oog springende wijze aan de kaak gesteld. Tijdens de afscheidsreceptie van José, die door achterban en bestuurders druk werd be zocht, memoreerde voorzitter Sabine Verburg deze en andere aktiviteiten waarmee José in de voorbije jai-en een stempel op het ZMF-werk heeft ge drukt. Als blijk van dank voor al haar ZMF-werk ontving José namens het ZMF-buro en -be stuur een originele zilveren Zeeuwse broche. In haar nieu we werkkring in Zuid-Holland zal José als preventiemede werkster vast nog van zich doen spreken. Albert Aartsen uit Wageningen gaat haar ZMF-werk overne men. Albert heeft gestudeerd aan de landbouwuniversiteit en is met name gespecialiseerd in milieuvoorlichting en afvalbe leid. We wensen hem en José alle sukses toe. (TvM) De foto op de voorpagina van dit Wantijnummer is van Peter Verdurmen die ook het vorige Wantijnummer (december 1991) van de coverfoto voorzag.

Wantij | 1992 | | pagina 10