Voor meer informatie: ■sz □SM □□F Opgavebon Informatie-pakket: De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) komt op voor de belangen van natuur en milieu in Zeeland. Zij doet dit door het beleid kritisch te vol gen en door voorlichting en edukatie te geven. Tevens verleent zij bijstand aan aangesloten organisaties en partikulieren. Voor f 25,- per jaar kunt u lid worden van de ZMF. U ondersteunt dan onze aktiviteiten en ontvangt viermaal per jaar het blad "Wantij". Dit vouwblad is een uitgave van de Zeeuwse Milieufederatie. Deze uitgave is opgenomen in het vereni gingsblad "Wantij", februari 1992. Het kan ook los besteld worden bij: Zeeuwse Milieufederatie, Postbus 334, 4460 AS Goes, tel: 01100- 28259/31042 Vormgeving: 1. Gebruik geen wegwerp-servies. Een gewoon kopje gaat 1000 keer mee, een plastic bekertje maar 1 keer. Dat scheelt enorm veel grondstoffen. Plastic bor den, -bekertjes en -bestek zijn gemaakt van polystyreen. Dat wordt weer gemaakt van aard olie. Tussenprodukten zijn ben zeen (kankerverwekkend) en styreen (giftig). En dan nog dit: koffie drinken uit een wegwerp- bekertje kost 3 keer meer ener gie dan uit een afwasbaar kop je. (Fabrikage en afwassen meegerekend). 2. Gebruik ook geen kartonnen bekertjes: ze zijn net zo slecht voor het milieu als plastic be kertjes. Dat komt doordat ze ook maar 1 keer worden ge bruikt. Door het plastic laagje aan de binnenkant kunnen ze niet bij het oud papier. 3. Gebruik dus gewoon afwasbaar servies en bestek, maar let bij het afwassen daarvan natuur lijk wel op water- en energie verbruik. Was dus niet af onder de lopende kraan. En gebruik een afwasmiddel dat er, wat milieubelasting betreft, nog mee door kan (b.v. Ecover). 4. Gebruik zo weinig mogelijk an dere wegwerpprodukten, zoals (portie) verpakkingen, plastic draagtasjes en aanstekers. 5. Gebruik koffie-automaten waar iedereen z'n eigen afwasbare mok onder kan zetten. Deze au tomaten zijn gewoon in de han del. En het ombouwen van "normale" automaten is een voudig en goedkoop. Hoe kun je in je bedrijf of op school er voor zorgen dat de milieugebo den in de kantine in acht worden genomen? Het is eerst zaak om medestanders te vinden, want tenslotte sta je als groep altijd sterker dan als indivi du. En daarna moet je proberen de direktie, de ondernemingsraad of de kantinebeheerder te overtuigen van het belang van de zaak waar je voor staat. De Vereniging Milieude fensie heeft zich in de kwestie ver diept en een uitgebreid informatie pakket samengesteld. Daarmee kom je welbeslagen ten ijs, wan neer je mensen wilt overtuigen. Het pakket bestaat uit: - een folder over de milieugevol gen van plastics en plastic weg- werpservies, bestemd voor ge bruikers van kantines; - een poster "Neem je eigen mok mee"; - een notitie over de milieunade len van kunststoffen in het alge meen en wegwerpservies in het bijzonder, aangevuld met een stappenplan om tot een milieu vriendelijke kantine te komen; - stickers om op wegwerpservies te plakken; - een voorbeeldbrief, die gestuurd kan worden aan de direktie, de ondernemingsraad of de kanti nebeheerder; - allerlei aktie-tips. Ondergetekende Adres PC woonplaats Meldt zich als lid van de Zeeuse Milieufederatie en ontvangt viermaal per jaar Wantij. Wacht met betalen (tenminste 25, - per jaar) op de acceptgiro. Doet gedurende jaar/jaren een abonn. kado Aan Adres PC woonplaats Wil meer informatie ont vangen over aktief deelnemen in een ZMF-werkgroep anders, nl. Handtekening Vereniging Milieudefensie t.a.v. Actie Wegwerp Postbus 19199 1000 GD AMSTERDAM tel. 020-6262620 Buro voor Praktisch Milieu Advies Postbus 305 6500 AH NIJMEGEN tel. 080-228317 telefax 080-235016 Centrale Ingang Milieu Informatie (CIMI) Postbus 1 3720 BA BILTHOVEN tel. 030-743085. Bedrijfschap Horeca Project "Milieuzorg in de horeca" Koninginnegracht 58 2514 AE Den Haag tel. 070- 3171171 Kristiaan Daled bNO, Oostburg Drukker: Zoeteweij, Yerseke

Wantij | 1992 | | pagina 14