Mogelijkheden voor natuurlijke ontwikkeling op het eiland Tholen 0 natuur ontwikkeling Op weg naar een ekologische hoofdstruktuur in Louis Sauter Volgens het Natuurbeleidsplan moet er binnen twintig a dertig jaar in Nederland een volledige ekologische hoofdstruktuur gerealiseerd zijn, bestaande uit natuurkerngebieden, natuurontwikkelingsgebieden en ekologische verbindingszones. Natuurkerngebieden zijn gebieden waarin plante- en/of diersoorten voorkomen die (inter)nationaal bedreigd zijn, de huidige natuurreservaten bijvoorbeeld. Natuurontwikkelingsgebieden zijn gebieden die heel geschikt zijn om nieuwe natuur te ontwikkelen, bijvoorbeeld landbouwgronden grenzend aan natuurkerngebieden Ekologische verbindingszones zijn lijnvormige strukturen zoals wateren en dijken die een route vormen voor verbreiding, verplaatsing en uitwisseling van plante- en diersoorten tussen de kerngebieden en ontwikkelingsgebieden. Het plan "Tureluur", gericht op vergroting van de natuurwaarden in het Oosterscheldegebied, is een bijdrage van de Zeeuwse Milieufederatie aan het Natuurbeleidsplan. Hoe staat het nu met de uitvoering van dit lange termijnprojekt in Zeeland? We starten met een kijkje op het eiland Tholen. Tholen p 12 november j.l. werd door Gedeputeerde Staten van Zeeland het voorontwerp van een nota ge presenteerd waarin de door het Na tuurbeleidsplan voorgestelde ekolo gische hoofdstruktuur voor Zeeland nader is uitgewerkt. Voor de uit werking van het Natuurbeleids plan in Zeeland heeft de staatsse- kretaris van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij 2880 ha "Relatie- notagebieden" toegewezen. 'Rela- tienotagebieden" zijn over het alge meen landbouwgronden met grote natuurwaarden. De oppervlakte van "Relatienotagebieden" in Zee land komt na een eerste toewijzing van 2890 ha nu in totaal op 5770 ha. Daarbij wordt in principe ge streefd naar een verdeling van 50% beheersgebied en 50% reservaats- gronden. Wat betekent deze verdeling? Een beheersgebied is een gebied waar een beheersovereenkomst ge sloten is met een landgebruiker (een agrariër of een terreinbehe rende instantie). Het kenmerk van deze overeenkomst is een extensie ve gesubsidieerde vorm van beheer. Een reservaatsgebied is een gebied waar een vorm van beheer afge dwongen wordt. Het is te vergelij ken met een traditioneel natuurge bied. Het wordt door een organisa tie beheerd. Natuurontwikkelingsgebied in de Klaas van Steelandpolder op Tholen De Natuurbeleidsplanvorming moet grotendeels door ruilverkave ling verwezenlijkt worden. De doe len die men niet door ruilverkave ling kan bereiken, zullen op een an dere manier nagestreefd worden. Voor Zeeland zijn naast de duinen, de dekzand- en oudlandgebieden ook de, vooral voor Tholen belang rijke, Deltawateren met hun oever landen en kreekresten als kernge bied aangeduid. Bij de oeverlanden gaat het om kar- revelden en inlagen, gebieden die laag gelegen zijn, een hoge waters tand en sterke zilte kwel hebben. Een inlaag is een gebied dat tussen een bestaande dijk en de zoge naamde inlaagdijk ligt; deze werd als extra beveiliging gelegd op plaatsen waar men vreesde dat de oude dijk het niet lang meer zou houden. Een karreveld is een ach ter de dijk gelegen stuk polder waarvan grond is afgegraven om daarmee de dijk te versterken. Bij kreekresten gaat het om de overblijfselen van getijdegeulen of dij kdoorbr aken De belangrijkste terreinen die op dit moment tot de beheers- of tradi tionele natuurgebieden op Tholen behoren zijn de Rammegors, het Stinkgat, de Winkelzeesche Water gang, de Pluimpot, de Westkerkse inlaag, het Vischgat in de Scherpe- nissepolder met bijbehorende kar-

Wantij | 1992 | | pagina 16