Ruilverkavelingen Oosterschelde Zoais reeds opgemerkt zullen deze projek- ten op Tholen nagenoeg alle in het kader van de landinrichting plaatsvinden. De voorontwerpen van de blokken St. Anna- land en Stavenisse zijn reeds klaar. Voor de niet onaanzienlijke oppervlakte aan re- servaats- en natuurontwikkelingsgebieden aan de zuidkust van Tholen dient het leeu- wedeel nog uitgewerkt te worden. Er liggen mooie plannen op tafel. De uit werking ervan zai nog tijd kosten. Mijn er varing is dat men vanuit alle hoeken in de ruilverkavelingskommissies zijn best doet de plannen te realiseren. revelden, een kreekrest in de Klaas van Steelandpolder, karrevelden in de Schakerloo- en Deurloopolder en nog enkele andere kleinschalige in lagen en karrevelden. In de verschillende ruilverkave- lingsprojekten is men op dit ogen blik volop aan het "stoeien" met de uitwerking van het Natuurbeleids plan voor Tholen. Enkele van deze gebieden kunnen in het kader van ruilverkaveling versterkt, en door middel van natuurontwikkeling voorzien worden van een bufferzo ne, zodat de agrarische invloeden verminderen. Dit geldt bijvoorbeeld aan de noordkant van Tholen voor het Stinkgat, een oude kreek die met 14 ha natuurontwikkeling zo'n bufferzone krijgt. In het Natuurbeleidsplan is de zuidkust van het eiland, conform het plan "Tureluur" van de ZMF, als kerngebied aangewezen. Hier dienen de aanwezige natuurgebie- Overgangen van hoog naar laag, van zout naar zoet en van nat naar droog in het Ramtnegors versterken elkaar gemeen dat ze, door kwel uit de Oosterschelde gevoed, drassig en zilt zijn. De zoutvegetatie is ken merkend voor deze gebieden. Voor vogels funktioneren ze als broedge bied en hoogwatervluchtplaats voor steltlopers en als fourageergebied voor o.a. rotgans en smient. De uitbreiding van deze gebieden zou ca. 215 ha moeten beslaan. De nu aanwezige inlaag, kreekrest en <j\an ture\M St. Maartensdijk 25 emeidinge Bergen op Zoom Natuurontwikkelingsprojekten op Tholen volgens het plan Tureluur: 20=Rammegors, 21=Van Haaftenpolder, 22=Moggershilpolder, 23=lnlaag Stavenisse, 24=Noordpolder, 25=Kwelgebied Scherpenissepolder, 26=lnlaag Scherpenissepolder, 27=Klaas van Steelandpolder, 28=Karrevelden Oesterdam den versterkt te worden. Dit dient te gebeuren door zo n 47 ha in de Scherpenissepolder tot reservaat- gebied om te vormen en door 113 ha in dezelfde polder, 15,5 ha in de Klaas van Steelandpolder en 41 ha in de Schakerloopolder te bestem men als natuurontwikkelingsge bied. De nu reeds bestaande beheers- en reservaatsgronden in deze polders zijn onlosmakelijk verbonden met de Oosterschelde en daarom zo waardevol. De bodems hebben met karrevelden zullen onveranderd blijven. Door natuurontwikkeling rond deze gebieden zullen allerlei kleine overgangen verschijnen: hoog-laag, droog-nat, zoet-zout. Een milieu met een grote verschei denheid aan soorten zal het gevolg zijn. De natuurontwikkelingsgebieden ronden de kerngebieden mooi af, ook waterstaatkundig gezien. Dit is belangrijk daar men ze dan van het toekomstige systeem van zoetwa- teraanvoer gescheiden kan houden. Het zal nu mogelijk zijn deze gebie den een eigen waterafvoer te geven, zodat de invloed van meststoffen (ammoniak, nitraten en fosfaten), uit het zilte kwelwater en de land bouw afkomstig, teruggedrongen kan worden. Aan de zuidwestkust zal in de Noord- en de Muyepolder 12 ha grond achter de zeedijk in karrevel den omgezet worden.Rammegors Op dit moment is er ambtelijk over leg om het plan "Tureluur", opge steld door de Zeeuwse Milieufede ratie, op het Rammegors toe te pas sen. Dit hoeft niet in het kader van ruilverkaveling te gebeuren daar dit voormalig buitendijks gebied buiten de ruilverkavelingsblokken van St. Philipsland en Tholen ge bleven is. Het Rammegors heeft zich in de loop van 20 jaar tot een divers natuurgebied ontwikkeld. Door de aanwezige zoet-zout en droog-nat overgangen te versterken is het mogelijk om ook hier de ver scheidenheid aan plante- en dier soorten te behouden en vergroten. Dit is eenvoudig te verwezenlijken door zout water van de Krabben- kreek, bijvoorbeeld door een sluis in de zeedijk te maken, in het Ram megors binnen te laten. Op deze wijze kan een einde gemaakt wor den aan de overgangbedreigende verzoeting van het Rammegors. Louis Sauter is voorzitter van de planologiewerkgroep Tholen.

Wantij | 1992 | | pagina 17