Bij Bath een glazen stad? B Glastuinbouw in Zeeland zonder milieuverontreinigingeen lastige boodschap Toename Hans Bannink Zeeuwse bestuurders werpen lokkende blikken naar glastuinbouwbedrijven. Aantrekkelijke voorwaarden, zoals lage grondprijzen, gratis schoon grondwater en geen of late hinderwetvergunningprocedures liggen voor het oprapen. Een glazen stad in landelijk open gebied wordt zonder meer toegestaan. Terwijl het landelijke beleid dit verbiedt, terwijl er ruime mogelijkheden zijn op industrieterreinen met gebruik van restwarmte van bedrijven. De rapporten met het te verwachten gunstige resultaat voor de vestiging in Zeeland werden reeds geschreven. Gemakshalve wordt maar weer eens voorbijgegaan aan de nadelige milieu-aspekten. Teeltsystemen "eroepstuinbouw onder glas be staat in Nederland al sinds 1888. Aanvankelijk was alles gericht op de teelt van groenten, druiven en perziken. Pas in de jaren zestig werd in veel gevallen overgescha keld op de bloementeelt. De fruit teelt verdween nagenoeg. Door ver gaande verbetering van het kaskli- maat en de belichting van gewas sen, alsmede door het gebruik van hoogproduktieve plantenrassen, werd een flinke produktieverho- ging per m2 kasoppervlak bereikt. Daarvoor werden grote hoeveelhe den aardgas, vloeibare meststoffen, bestrijdingsmiddelen, kunstlicht en koolzuur verbruikt. "De glastuinbouw is een teeltsektor met een hoge produktiviteit per op pervlakte-eenheid en wordt geken merkt door een relatief hoog ver bruik aan meststoffen en bestrij dingsmiddelen. In het grootste deel van de huidige teeltsystemen geeft dat aanleiding tot relatief hoge emissies. Met name in koncentra- tiegebieden van glastuinbouw, zo als in het Zuidhollandse glasdis- trikt, hebben deze emissies een evi dent negatieve invloed op de opper vlaktewaterkwaliteit", zegt Rijks- waterstaat/RIZA, juni 1990. Het areaal glastuinbouw in Neder land is sinds 1960 verdubbeld van 5004 naar meer dan 10000 ha. Voor de teelt van groenten in kas sen is het oppervlak nagenoeg ge lijk gebleven, maar de teelt van snijbloemen is enorm toegenomen. De konsumptiemarkt voor groen ten toont een zekere verzadiging. Kweekte een tuinder vroeger ver schillende soorten groenten en fruit in zijn kassen, tegenwoordig zijn haast alle bedrijven gespecialiseerd in de teelt van één gewas. Ieder jaar produceren de glastuinders voor 2 miljard gulden aan kas- groenten en voor 4 miljard aan bloemen en planten. Zo'n 80% van de Nederlandse produktie gaat naar het buitenland. De meest ge teelde groenten zijn: tomaat, kom kommer, sla en paprika. De bloe menteelt kenmerkt zich door: chry sant, roos, fresia en gerbera. In de glastuinbouw worden ver schillende teeltsystemen toegepast. De belangrijkste zijn de grondteelt, de substraatteelt en de teelt in pot Tabel 1 - Glastuinbouw in Nederland teeltsektor areaal in hektares 1960 1988 1994 2000 groenten 4023 4470 4234 4010 snijbloemen 503 3636 4291 5065 en planten 1223 1805 2663 bomen/fruit 478 105 5004 9434 10330 11738 tói Hoog gebruik van bestrijdingsmiddelen in glazen stad ten of bakken. Bij de substraatteelt wordt het ge was geteeld in een wortelmedium dat gescheiden is van de grond (steenwol, veen, schuim en glaswol) en waarin een voedingsoplossing kan worden gedoseerd. Binnen de substraatteelt bestaan nog diverse mogelijkheden, waarbij hergebruik van afvalwater belang rijk is. Substraatteelt wordt toegepast in de groenteteelt (op steenwol) en de snijbloementeelt (op steenwol en op veen). Bij de teelt van potplanten gebruikt men potten of bakken, die op de grond of op een tussenlaag van folie, beton of schuimplaten öf op tafels staan. Het gemiddelde glastuinbouwbe drijf in Zuid-Holland is 1 ha groot. Met hard werken wordt een goede boterham verkregen, zeker in ver gelijking met kollega's in de land bouw en vollegrondstuinbouw. Vooral met de teelt van potplanten werd de laatste jaren goed ver diend.

Wantij | 1992 | | pagina 18