Bestrijdingsmiddelen Energieverbruik Los van de grond Visuele hinder Ter bestrijding van plagen worden in de glastuinbouw allerlei midde len toegepast, waarbij restanten in het oppervlaktewater en de omge vingslucht terecht komen. In het afvalwater worden met name rela tief hoge gehalten dichloorvos en parathion aangetroffen (Jaarver slag 1989, Hoogheemraadschap Delfland). Dat er in de glastuinbouw in Ne derland nogal wat bestrijdingsmid delen worden gebruikt, blijkt wel uit de tabel. Meer dan de helft van de bestrij dingsmiddelen komt door verneve ling en verdamping in de lucht te recht en verdwijnt uit de kas naar buiten. In het Westland gaat op die manier jaarlijks 300.000 kg bestrij dingsmiddelen de lucht in. Hier door bevat regenwater in het West- land grote hoeveelheden bestrij dingsmiddelen, zelfs tot 500 maal de norm voor oppervlaktewater. Glastuinbouw is erg energie-inten- t.o.v. 1986 (NMP). Aangezien de glastuinbouw 80% van de energie in de landbouw voor zijn rekening neemt, zal vooral deze sektor die energiebesparende werkwijzen moet toepassen. Volgens een studie van de Centrale Raad voor de Mi lieuhygiëne is nu in de glastuin bouwbedrijven al een reduktie van 65% te bereiken. Toch blijkt dat er méér energie gevraagd wordt, voor al door de nachtelijke assimilatie verlichting. Dat is kunstverlichting die het opnemen en omzetten van voedingsstoffen in de planten be vordert. Ook voor de produktie van steenwol en kunststoffen voor de substraatteelt is meer energie no dig. De minister van VROM sprak zich onlangs dan ook uit tegen uitbrei ding van de glastuinbouw in Neder land. Als het aan de minister ligt zijn er in de toekomst dus in de winter geen Nederlandse kastoma- ten meer te koop. Zongerijpte teelt hoort gewoonweg in warmere stre ken thuis. Tabel -2- Bestrijdingsmiddelengebruik in de glastuinbouw in kg aktieve stof per jaar en per ha Bloemen Groenten chrysant 238 tomaat 135 roos 142 sla 122 fresia 88 aardbei 84 gerbera 55 radijs 77 anjer 53 paprika 75 komkommer 49 In hinderwetvergunningen voor nieuwe kassen moet men rekening houden met de eisen, waaraan deze sektor binnen een aantal jaren moet voldoen: 65% minder gebruik van bestrijdingsmiddelen in het jaar 2000 en een stortverbod van substraatafval. Subtraatteelt "los van de grond" le vert een hogere produktie op (bij to maten 25%) en sluit soms niet te bestrijden bodemziektes, zoals bij rozen, uit. Deze teelt "los van de grond" is voor een belangrijk deel een gesloten systeem, waarbij zo veel mogelijk niet-kontroleerbare invloeden uitgesloten worden. Gif tige grondontsmettingsmiddelen zijn dan niet meer nodig. Gewassen worden besproeid met regen- of grondwater. Bij teelt op steenwol krijgt elke plant via een druppelaar water met daarin opgeloste mest stoffen en soms ook bestrijdings middelen. Hergebruik van lekwa- ter is dan wel noodzakelijk om lo zing van deze voor het milieu schadelijke stoffen te voorkomen. Tot nu toe zorgt de rechtstreekse lozing voor een enorme vervuiling van het oppervlaktewater. Voor sommige teelten, zoals chrysanten, lijkt teelt zonder grond of steenwol de toekomst te worden. De wortels hangen dan in de lucht en worden regelmatig beneveld met voeding water. sief, zo'n 11% van het Nederlandse aardgasverbruik wordt in kassen verstookt. Van het totale energie verbruik in Nederland (elektriciteit aardgas) verbruikt de glastuin bouw 6%. Zo vergt het telen van to maten onder glas in de winter 11 x zoveel energie als het telen van een vollegrondstomaat. De doelstelling voor de landbouw is dat het energieverbruik in het jaar 2000 niet mag zijn toegenomen Omvangrijke kassenbouw is visu eel erg ingrijpend. Door reflektie van zonlicht overdag en de assimi latieverlichting van kassen 's avonds en 's nachts treedt lichthin der op. Een grote koncentratie van kassen is bovendien in het open Zeeuwse landschap erg ingrijpend. Het is van belang dat open land schappelijke patronen maar ook kultuurhistorisch waardevolle landschappen onaangetast blijven. Kweek van rozen onder glas: 142 kg bestrijdingsmiddelen per ha per jaar

Wantij | 1992 | | pagina 19