Levensbedreigend "We leven op de helling van een vulkaan Nestbevuiling De tijd verstrijkt. Het geplande duel blijkt een loopgraven- gevecht. Partijen bestoken elkaar zonder de stellin gen te verlaten. De Antwerpse havendirek- teur is fier op zijn ekonomische prestaties en ondervindt support van de Zeeuws- vlaamse burgemeester. De beschietingen van de milieuverdedigers lijken hem nau welijks te deren. "Ik voel me soms zo moedeloos worden", verzucht de voorzit ter van de Antwerpse Milieufederatie. Suykens laat op tafel kleurrijke foldertjes achter over de magnifieke uitrusting en in- gj frastruktuur van de Antwerpse haven. Tus- 1 sen de duizelingwekkende getallen over oppervlakten, kadelengten, magazijnen en tankopslagruimten geen woord over na- J tuur en milieu. Natuurlijk, het is een wer vingsfolder, maar toch.... 5 Op de aantijging van Cautereels dat er in het "liberale België aan al le kanten gesjoemeld wordt, ook met het milieu" stelt de havendi- rekteur onomwonden: "Maar niet in mijn Antwerpse haven!" Nu werpt ook de vertegenwoordiger van de milieuvereniging Benegora, die in het Nederlands-Belgische grensgebied aktief is, zich in de strijd. Hij haalt een recente stank- golf aan, afkomstig uit het Ant werpse havengebied "waarvan, voor de zoveelste keer, het CLW de dader niet gevonden heeft". Schoonen noemt de Antwerpse mi lieudienst CLW "zwaar onderbe- mand." Volgens Suykens doet de Nederlandse pers echter vooral zijn best slechte berichten uit de Ant werpse haven op de voorpagina te zetten. Schoonen vraagt of Suykens dan ook de rapporten van het Ne derlandse RIVM overdreven vindt. Daarin wordt gekonstateerd dat met name in Zuidwest-Nederland de richtwaarde van de wereldge zondheidsorganisatie overschreden wordt en "acute effecten in lucht wegen en longen ten gevolge van blootstelling kunnen zijn opgetre den". Schoonen zegt dat de West brabantse bevolking de luchtkwali teit als levensbedreigend ervaart en binnenkort een vergelijkend on derzoek naar de volksgezondheid van start gaat. "We hebben in de grensstreek het gevoel op de hel ling van een vulkaan te leven: We hebben werk en welvaart van de vruchtbare grond, maar elk mo ment kan er een ramp gebeuren." Desgevraagd zegt burgemeester Bestuurslid Schoonen van Benegora Nederland: Uitbreiding van industriegebied Antwerpen op linker Schelde-oever Kessen uit eigen onderzoek zulke verontruste geluiden uit Zeeuws- Vlaanderen niet te kennen. hebben." Cautereels vindt het MI NA echter maar een slappe kopie van het Nederlandse voorbeeld. "Ik vind België op milieuzorg juist achterlopen bij de omringende lan den", vervolgt Schoonen. "Ik zie ook bar weinig tempoverhoging. De staatshervorming remt nog verder af." Cautereels valt hem bij: "Ik wil niet aan nestbevuiling doen, maar we zijn in Vlaanderen pas bezig met de opbouw van administraties en in controle op de naleving nog ver van het doel af. Ook ben ik ja loers op jullie organisatie van pro vinciale milieufederaties. Dan zijn wij in Antwerpen nog maar ama teuristisch bezig." "Milieu is een bevoegdheid die thans aan de regionale administra ties wordt overgedragen en dat kost tijd", repliceert Suykens. "In het Vlaamse milieu- en natuurbe leidsplan (MINA) is 1995 het doel om een basiskwali teit van het oppervlaktewater te

Wantij | 1992 | | pagina 5