Uit de regio Cathy Dingemanse Reptielen en am fibieën Herpetologische Studiegroep Zeeland Jaarverslag Boomkïkkeraktieplan Milieuprijs voor Maurice Vereecken Levensstijl Lucas Reijnders over het broei- kaseffekt Zijn er bepaalde onderwerpen op reptielen- en amfibieënge- bied waarover u graag een le zing wilt horen? Zijn er plaatselijke problemen tussen overheid en natuurbe scherming waarbij u de Studie groep wilt inschakelen? Vinden de padden uw tuinvijver niet aantrekkelijk om er eieren in te leggen? Wilt u een reptielensafari mee maken? Zijn er bepaalde gebie den waarnaar een exkursie zou kunnen gaan? Kortom, heeft u ideeën, sugges ties of wilt u lid worden, meldt u dan aan bij de Herpetologische Studiegroep Zeeland, Bellinks- traat 28, 4331 GW Middelburg, tel. 01180- 33898. De Herpetologische Studiegroep Zeeland deelt mee dat de Stich ting Ravon de publikatie "Waar nemingen van Amfibieën en Reptielen in Nederland 1990" heeft uitgebracht. Het rapport bevat alle verspreidingsgege- vens van deze wezens in Neder land, in kaart gebracht, en artike len o.a. over de aktiviteiten van de Studiegroep in Zeeland, rep tielen van de Hoge Veluwe, de Zandhagedis in Utrecht, de Ringslang in Waterland en de Rugstreeppad bij Arnhem. De publikatie is voorzien van prachtige tekeningen en foto's. Bestellen bij de Stichting Ravon te Nijmegen, o.v.v. Jaarverslag 1990. Prijs f13,00 voor leden, f 19,00 voor niet-leden en f 5,25 verzendkosten; giro 142307. (C.J.D./Kees Musters) De Planologiewerkgroep West Zeeuws-Vlaanderen heeft sa men met Natuurbeschermings vereniging 't Duumpje een aktie- plan gemaakt voor het behoud en herstel van amfibieën in West Zeeuws-Vlaanderen en in het bijzonder voor de boomkikker. De boomkikker is een zeldzame en bedreigde diersoort gewor den die in West Zeeuws-Vlaan deren nog voorkomt. Doel van het aktieplan is om in stanties die betrokken zijn bij na tuur- en landschapsbeheer infor matie te geven zodat beleid en aktiviteiten afgestemd kunnen worden op het verbeteren van de leefomstandigheden van boom kikkers en andere amfibiesoor ten. (C.J.D./G. van der Krogt) Maurice Vereecken heeft op 21 november 1991 de vierde milieu- prijs gekregen van de Werk groep Kernenergie Zeeuws- Vlaanderen. De prijs is een me- terhoge roerdomp uit hout ge maakt door Omer Gielliet. De voorzitter van de werkgroep T. Huysmans overhandigde de prijs. De veertigjarige Maurice Vereec ken werkt bij Hydro Agri Sluiskil en zit in de ondernemingsraad van dat bedrijf. Hij is bestuurslid van de Zeeuwse Milieufederatie en is betrokken bij het projekt| "Gebiedsgerichte Benadering". Daarnaast is hij aktief in de Wel- S zijnsraad van Sas van Gent. Het milieu is voor hem tot een le vensstijl geworden. "Je ontwik kelt er een antenne voor. Veran deringen bereik je door op jouw plek dingen aan de kaak te stel len. Op mijn werk breng ik in de ondernemingsraad dingen in zo als een ophaalsysteem voor chemisch afval. De bedrijfslei ding nam ons voorstel over om een regelgeving te maken voor het gescheiden behandelen en verwerken van verschillende af valstoffen." De Welzijnsraad Sas van Gent heeft laten onderzoeken wat er kan gebeuren met de leeggeko men industrieterreinen in Sas van Gent. Conclusie: het woon klimaat kan verbeterd worden als wonen en werken beter ge scheiden worden. De slibvelden van de voormalige suikerfabrie ken kunnen een groene buffer worden. Maar men kiest voor in dustrie. In de Kanaalzone is er 700 ha bedrijfsterrein vrijge maakt. Waarom dan niet de knelpunten verplaatsen, verder van de bebouwing af? "Als enige Kanaalgemeente heeft Sas van Gent een unieke kans om de woonfunktie te ver sterken, maar Sas mist die kans!", vindt Vereecken. Hij zit in de Kanaalzone werkgroep, na mens de Welzijnsraad. De onderbouwing van zijn aktivi teiten deed hij op door veel bui ten de deur te kijken. "Je moet niet steeds zelf het wiel willen uitvinde Via de ZMF is er bij voorbeeld heel veel te leren van de andere milieufederaties in het land. De ZMF staat in Zeeland goeddeels alleen voor het milieu. Ik heb niet de indruk dat het mi lieu erg zwaar meespeelt in de beleidsbeslissinge'n. Het zijn toch immers meer de ekonomi- sche motieven en groei die de doorslag geven." Maurice Vereecken en de roerdomp Ook thuis is het milieu voor hem belangrijk. Hij heeft een moes tuin die ekologisch beheerd wordt, zonder kunstmest en be strijdingsmiddelen. Kompost maakt hij zelf van tuinafval. Het regenwater wordt voor de was gebruikt. De winnaar van de mi lieuprijs vindt dat je niet meer aan de aarde moet onttrekken dan nodig is. Slechts 1 vuilniszak per veertien dagen is de afvalop- brengst van het gehele gezin be staande uit zes personen. Blik, glas, puin, chemisch afval, alles wordt gesorteerd en apart inge leverd. Een kwestie van organiseren die aansluit bij zijn levensstijl. (C.J.D.TTed Konings) De milieuwerkgroep Hulst-Hon- tenisse organiseerde in novem ber een milieuweek met op de slotavond een lezing door Lucas Reijnders, hoogleraar Milieukun de aan de Universiteit van Am sterdam en medewerker van de Stichting Natuur en Milieu. Er kwamen meer dan honderd belangstellenden. De bibliotheek had tevens een tentoonstelling ingericht over het broeikaseffekt. Lucas Reijnders wees het pu bliek op de gevolgen van de uit stoot van CFK's, kooldioxide en methaan. CFK's komen o.a. in koelkasten voor, kooldioxide ont staat bij verbranding van fossiele brandstoffen en methaan bij mestproduktie. Deze uitstoot moet teruggebracht worden. Mogelijkheden om de uitstoot te verminderen zijn het zuiniger omgaan met energie en appara ten zonder CFK's gebruiken. De rijksoverheid kan het bezuini gen op energie stimuleren door de prijs te verhogen en door het gebruik van duurzame energie bronnen zoals zonne- en wind energie te bevorderen. Ook loka le bestuurders hebben hun aan deel door bijvoorbeeld woning bouwverenigingen te stimuleren energiezuinige huizen te gebrui ken. Het energiegebruik in huizen kan met 50 afnemen. Overigens lieten de lokale politici op deze lezing verstek gaan. (C.J.D./Bemard de Ruyck)

Wantij | 1992 | | pagina 15