0 Textiel en milieu Cathy Dingemanse 1. Het maken van textiel 2. De bewerking van textiel 4. Het afdanken van textiel 3. Het gebruik van textiel De behoefte aan nieuwe kleding kent bijna iedereen. Hergebruik van kleding, langer dragen yan nieuwgekochte kleding en schonere produktietechnieken kunnen deel uit gaan maken van een veranderen de kledingmentaliteit. Pas als u, de klant, erom vraagt is er een ekonomisch belang en zal de produktie werkelijk veranderen. Voor wie besluit gedragen kleding te ver anderen in andere kledingstukken kan het boekje "Haute Couture van gebruikte kle ding" uit de serie "Ekologische alternatie ven 23", geschreven door Hennie Teunis- sen en Mariëtte Meester, van nut zijn. Uit gever is "De kleine aarde", postbus 151, 5280 AD Boxtel. 'oit stilgestaan bij het feit dat tex tiel een milieuvervuiler is? Er zijn vier stadia die vanuit het mi lieu gezien belastend zijn, namelijk: Bij natuurlijke vezels gaat het om ka toen, linnen, jute, zijde en wol. Natuurlijke materialen komen voort uit vernieuwbare grondstoffen. Ka toen en vlas groeien uit de aarde, wol zit als vacht op dieren en zijde wordt door een rups geproduceerd. Bij katoen is het milieuprobleem dat de teelt gepaard gaat met het ge bruik van bestrijdingsmiddelen. Flink zelfs, want de produktie van tien ton katoen is net zo vervuilend als een stad met tweehonderduizend inwo ners. De katoenplant wordt chemisch bemest, is heel gevoelig voor infek- ties en wordt daarom bespoten. Achttien procent van al het land bouwgif op de wereld wordt gebruikt voor de katoenplantages, terwijl één procent van het aardoppervlak voor de teelt in gebruik is. Er zijn bedrijven die garanderen dat hun katoenen produkten voortkomen uit bestrijdingsmiddelen-vrije teelt, bijvoorbeeld het Nederlandse bedrijf Boweewil. De importeur van dit merk (Kristal Products, Postbus 236, 3850 AE Ermelo) bracht vorig jaar het "Eko-T-shirt" op de markt, gemaakt van biologisch verbouwde katoen. Voorlopig nog een exklusiviteit, want de oogst van 1991 was slechts toe reikend voor 2000 T-shirts. Synthetische vezels worden uitslui tend uit aardolie gemaakt. Ooit zal deze grondstof opraken. Uit aardolie worden diverse basisstoffen ge maakt die worden omgevormd tot polymeren, synthetische vezels. Voor sommige vezels worden relatief bezwaarlijke basisstoffen gebruikt en komt chemisch afval vrij. Textiel wordt met allerlei chemische middelen bewerkt om het motwe- rend, kreukherstellend, krimpvrij, of glanzend te maken. Het wordt ook met chloor (denim jeans bijvoor beeld) gebleekt. Peroxide is een mi lieuvriendelijker alternatief. Textiel wordt ook gekleurd. Juist bij het verven van textiel worden vervui lende technieken, bijvoorbeeld met cadmium, gebruikt. Zwart en turquoi se zijn de meest milieubelastende kleuren. Verfstoffen, ook natuurlijke, hebben chroom nodig om de verf aan de vezel te hechten. De ontwik keling van verven die biologisch af breekbaar zijn en weinig water ge bruiken lijkt een oplossing. Nederland kent enkele winkels waar je kleding van minder bewerkte na- tuuurlijke stoffen kunt krijgen: Obilot Natuurtextiel in Zutphen (tel. 05750- 17091) en de Regenboog in Nijme gen (tel. 080- 221262). suéde. Kijk daarom bij de aankoop van textiel in het etiket of zelf wassen mogelijk is. Oude kleding gaat natuurlijk niet in de vuilnisbak, maar naar een twee de-handswinkel of de textielbak in het milieupark. Een deel gaat naar landen met een gebrek aan kleding, een deel wordt verwerkt tot industrië le poetslap (niet de synthetische ma terialen want die nemen geen vocht op), het restant komt terecht op de afvalberg. i~' Tijdens het wassen en chemisch rei nigen van textiel wordt het milieu op nieuw belast. In de wasmachine is het een goede gewoonte gebruik te maken van milieuvriendelijke was middelen. Als een kledingstuk alleen chemisch gereinigd kan worden is dat een aanslag op het milieu. Che misch reinigen gebeurt vaak met perchlooretheen, een stof die ver dacht kankerverwekkend is en slecht afbreekbaar in het milieu. Kwetsbare textielsoorten worden behandeld met chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK~s) die de ozonlaag aantasten. Ze zijn herkenbaar aan het cirkeltje met een "F" erin, zoals op discokleding met glittertjes en opdruk, leer, nappa en

Wantij | 1992 | | pagina 21