Z M F Van de redaktie 2 Loopgravengevecht om Ant werpse haven 3 Saeftinghe "ontjacht en ont- polderd" 6 Het juridische gevecht tegen Sopar Chemie 7 Aiuminiumproduktie en de we reldwijde milieuvervuiling 8 Korte berichten en mededelin gen 10 Uit de regio 11 Mogelijkheden voor natuurlijke ontwikkeling op Tholen 12 Bij Bath een glazen stad? 14 Praktische bekeken Textiel en milieu Index jaargang 1991 Landschapsfoto Agenda 17 19 20 9e jaargang nummmer 1, februari 1992 Wantij is een uitgave van de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie. Wantij verschijnt vier maal per jaar en wordt gratis verstuurd aan leden. Losse nummers kosten f 2,50. Redaktie: Redaktie-sekretariaat Vormgeving: Zet- en drukwerk: Van de redaktie door Willem de Weert Frappante toename waterwild door Henk Casteleijns door Joost Rutteman Pechiney voor het voetlicht door Peter van de Berg en Tjeu van Mierio Afscheid en welkom; ledenverga dering; weg met die weg door Walcheren; Unced en de Zeeuwse kampagne voor een duurzame ontwikkeling Reptielen en amfibieën; milieu- prijs voor Maurice Vereecken; Lu cas Reijnders over het broeikas- effekt door Cathy Dingemanse Op weg naar een ekologische hoofdstruktuur in 2020 door Louis Sauter Glastuinbouw in Zeeland zonder milieuvervuiling, een lastige boodschap door Hans Bannink door Cathy Dingemanse door Peter Verdunnen 18 Hans Bannink Cathy van der Boog Chiel Jacobusse Tjeu van Mierio Willem de Weert (eindredakteur) Postbus 334, 4460 AS Goes tel. 01100- 28259/31042 fax. 01100- 50955 Kopij-inlevering voor Wantij jrg 9 nummer 2: 8 april 1992. Bijdragen kunnen in overleg met het redaktie-sekretariaat worden inge diend. Auteurs zijn verantwoordelijk voor de inhoud van hun artikel. Plaatsing in dit blad hoeft niet te be tekenen dat de vermelde meningen het inzicht van de redaktie weergeven. Kristiaan Daled bNO, Oostburg Zoetewey Yerseke ISSN-nummer 0168- 8537 (De inhoud van Wantij is gedrukt op "Circuit"- kringlooppapier) Grenzen, hét thema van 1992. Grenzen die getrokken worden in Oost-Europa, grenzen die verdwij nen in West-Europa. Eind dit jaar worden de binnengrenzen in de Eu ropese Gemeenschap van hun be lemmerende werking ontdaan. Grenzen verliezen in onze regio hun betekenis. Wat betekenen de grenzen tussen Zeeland en België, tussen Zeeland en Brabant, tussen Zeeland en Zuid-Holland nog? Voor milieuvervuiling hebben grenzen echter nooit bestaan: water-, bo dem- en luchtverontreiniging ken nen geen grenzen. In deze Wantij verkennen we de Zeeuwse grenzen. We starten met een debat over de bedreigingen van de Antwerpse haven en industrie voor natuur en milieu in Zeeland: een loopgravengevecht. We vervol gen onze tocht langs de grens en konstateren in het Land van Saef tinghe een frappante toename van het waterwild. Ter hoogte van Zei- zate komen we in een juridisch ge vecht rond Soparchemie terecht. Tot ver over de grenzen blijkt de in vloed van Pechiney te reiken, tot in de Derde Wereld. De relatie tussen het Zeeuwse bedrijfsleven en het milieu in de Derde Wereld is een onderwerp waarop we, in het kader van de VN-konferentie over "duur zame ontwikkelingen", deze jaar gang nog vaker terugkomen. Vanuit de Randstad zien we vervol gens de glazen stad naar Zeeland oprukken: glastuinbouw zonder mi lieuvervuiling, een lastige bood schap. Tot slot kijken we over de grens van de eeuwwisseling heen naar de opbouw van een ekologi sche hoofdstruktuur in Zeeland, te beginnen op Tholen. De opbouw van dit netwerk van natuurgebie den in Zeeland is ook het onder werp voor het themadeel van de le denvergadering op dinsdag 24 maart a.s. Het vouwblad is deze keer gewijd aan de milieuzorg in de horeca. Wantijgrenzeloos als het over de achtergronden van natuur en mi lieu in Zeeland gaat! (WdW)

Wantij | 1992 | | pagina 2