Toerisme, natuur en milieu REIZEN ALS VAK W, AUTO zomerbus zeeland ZOMERBUS EN STRANDEXPRES Willem de Weert "De echte ontdekkingsreis bestaat niet uit het telkens zoeken van nieuwe landen, maar uit het krijgen van nieuwe ogen" Marcel Proust Papier Milieuvignet VVV INHOUD Reizen als vak Auto Zomerbus en Strandexpres Fietsen Wandelen Kamperen Natuurvakanties Watersport Attrakties Tips I ij kunnen er niet meer omheen: ook reisbazen zullen zich indrin gend moeten gaan bezighouden met het milieu. Of liever gezegd: met de gevolgen van hun activiteiten voor het milieu." Deze konstatering stond in het maartnummer 1992 van het Reisvakmagazine. Langzaam maar zeker dringt ook in deze bedrijfstak de zorg voor het milieu door. In alle takken van de toeristische sektor is het milieube sef groeiende, ook in Zeeland. Ook hier geldt dat een beter milieu bij jezelf begint. Nog maar weinig touroperators brengen hun reisgidsen op chloor vrij of kringlooppapier uit. Ook statiegeld op de glanzende reisgid sen zou papierbesparend werken. Tot nu toe wilden of durfden de tou roperators deze stappen nog niet zetten, deels omdat ze de reisgid sen als hun belangrijkste reklame- uiting zien, deels uit konkurrentie- overwegingen. Er is echter een kansje dat tegen deze papierverspilling Europese wetgeving op komst is. Wat gaan we doen met onze steeds ruimere vrije tijd? Nog meer kilo meters maken? Het gemotoriseerde verkeer draagt aanzienlijk bij aan opwarming en vervuiling van de dampkring, om van het ruimtebe slag en lawaai nog maar te zwijgen. Vliegen en autorijden zijn de mi lieu-onvriendelijkste manieren van reizen. Het massatoerisme is over heel de wereld een bron van vervuiling en natuurafbraak, ook steeds meer in Derde Wereldlanden, die in de groei van het toerisme een, overi gens onzekere, bron van deviezen zien. De uniformiteit van het massatoerisme beschadigt de speci fieke kwaliteiten van een streek. In de reiswereld heeft men nu een nieuwe markt ontdekt: de natuur reizen, individueel of in kleine groepjes. Avontuurlijke buiten sportvakanties als mountain-bi king, rotsklimmen, diepzeeduiken en deltavliegen nemen sterk toe. Ze vormen echter een groeiende bron van onrust in de natuur. ATB's hebben in eigen land al heel wat schade in kwetsbare gebieden als de duinen veroorzaakt. Er zijn plannnen voor een milieu- vignet, dat aangeeft dat de reizen met dit vignet het milieu echt geen geweld aandoen. Wat de waarde van dit vignet is, zal nog beoordeeld moeten worden. Aan de balie van de provinciale VW in Middelburg merkt men een groeiende behoefte van toeristen aan informatie over natuur en landschap in Zeeland. De WV is daarom begonnen met een gidsen- kursus die in anderhalf jaar dertig gidsen af moet leveren. Die kunnen groepen dan deskundig in het Zeeuwse landschap rondleiden. Ook de vraag naar fïetsarrange- menten groeit. De VW heeft ook een speciale folder in overweging met als thema "Vakantie in een schoon en groen Zeeland". Ook in zomers Zeeland is men er van doordrongen dat het autover keer moet worden afgeremd, 's Zo mers vormt het massatoerisme per auto een voorname oorzaak van smog- en filevorming. Alternatieven zijn het openbaar vervoer en de fiets. In de gemeente Westerschouwen met drukbezochte kernen als Renesse en Haamstede bestaan plannen om toeristen in de toekomst te verplichten hun auto's op grote parkeerterreinen te laten staan, vervolgens de fiets te pak- Od CTS C5 a ^3 ken of gebruik te maken van kleine busjes die door de gemeente gaan rijden. Door het bos- en duingebied en in de landbouwgebieden moet een fijnmazig fietspadennet komen. Bij hotel- en kampingovernachtin- gen moeten toeristen automatisch de beschikking over rijwielen krij gen. Sekundaire wegen moeten door allerlei belemmeringen on aantrekkelijk voor het autoverkeer worden. Wie zijn auto niet kwijt kan, zo is het idee, wordt wel ge dwongen een milieuvriendelijker vervoermiddel te kiezen. De ondernemers die samenwerken als "de Zeeuwse Gastvrije Cam pings" geven 15 procent korting aan toeristen die niet met de auto komen. Het klimaat op deze kam- pings gaat daar alleen maar op vooruit. Rondrijdende auto's zijn een gevaar voor spelende kinderen en verstoren de rust. Bovendien moeten er voor auto's op het terrein zwaardere, dus dure, wegen wor den aangelegd. Al deze plannen passen prima in de aktie van de Vereniging Milieude fensie om het autoverkeer te halve ren. Van deze aktie is een gratis in formatiepakket beschikbaar. In Zeeland hebben de NS en het srreekvervoerbedrijf ZWN geza menlijk de Zeeuwse Strandexpres opgezet: een direkte treinverbin ding, in de periode van de schoolva kanties, vanaf Tilburg/Breda naar Middelburg/Vlissingen, met aan sluitend een gratis bus naar de stranden van Zoutelande, Westka- pelle en Domburg. De Zomerbus is een initiatief van de ZWN, de firma Carlier, de

Wantij | 1992 | | pagina 11