WANDELEN FIETSEN Wantij, kwartaalblad van de Zeeuwse Mi lieufederatie, publiceert in elke uitgave een agenda van dergelijke aktiviteiten in Zeeland. LAW'S Ekskursies Boerenkampings stichting Strandexpres Zeeuws- Vlaanderen, een aantal ministe ries, de provincie Zeeland en Zeeuwse gemeenten en rekreatie- ondernemers. De dienstregeling loopt in juli en augustus. Met name in Zeeuws-Vlaanderen was deze bus het eerste jaar erg suksesvol omdat hij gratis was en de passa giers tot aan het strand bracht. Tussen Domburg en Oostkapelle op Walcheren loopt in de zomer een speciale lijndienst van streekver- voerbedrijf ZWN en Carlier Tours langs een reeks van kampings en bungalowparken die anders geheel van openbaar vervoer verstoken zijn. Met de Zomerbus is nu een open baar vervoerverbinding tot stand gebracht van de Brouwersdam tot Knokke. In 1992 hoopt men ook het Zuidhollandse Goeree-Overflakkee in de zomerbusregeling te betrek ken. Van een effekt van de Zomerbus en Strandexpres op afname van het gemotoriseerde verkeer naar en langs de kust blijkt helaas (nog) geen sprake. Onzeker aan het pro- jekt is dat de subsidiëring door de overheid elk jaar opnieuw bekeken wordt. fietsroutes uitgezet. De ritten zijn 20 tot 25 km lang. In Zeeuws- Vlaanderen zijn zeven routes beschreven, op Schouwen-Duive- land werden in totaal acht routes uitgezet, op Sint-Philipsland één en op Tholen drie. De kultuurhisto- rische tochten zijn niet bewegwij- zerd, maar wel in de vorm van een boekje verkrijgbaar. De ANWB heeft een fietsgids Zeeland met 20 tochten uitgebracht (prijs f 13,-) kursies naar fraaie natuurgebie den. Hoogtepunten zijn de wellicht moeizame tochten door het land van Saeftinge en het Zwin in Zeeuws-Vlaanderen. Maar ook op de Zeeuwse eilanden zijn er in de zomermaanden volop mogelijkhe den voor een mooie wandeltocht met gids door de natuur. Inlichtingen bij Het Zeeuwse Landschap, "t Duumpje (West- Zeeuws-Vlaanderen), de Steltkluut (Oost- Zeeuws-Vlaanderen), Na- tuurvereniging Tholen, Natuur vrienden St.-Philipsland, Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land, KNW Walcheren en KNW Beveland. De Anwb heeft voor f 24,90 een groene gids van Zeeland die als veelzijdige wegwijzer voor natuur en landschap kan dienen. Verwoede fietsers hebben een ei gen belangenorganisatie, namelijk de Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) die met andere fietsgezin- de instanties vertegenwoordigd is in de Stichting Landelijk Fietsplat- form. Die wil deze vorm van vervoer, die weinig energie ver bruikt en het milieu spaart, bevor deren. Speciaal voor vakantie fietsers zijn de lange-afstandfiets- routes (LF-routes) ontwikkeld. Langs de Zeeuwse kust loopt de LF 1 Noordzeeroute, een 360 km lange bewegwijzerde fietsroute van Den Helder tot aan de Belgisch-Franse grens (prijs routegids f 10,-). Inmid dels is ook de Midden-Nederland- route (LF 4) bewegwijzerd en staan een Zuid- en Oost-Nederlandroute op stapel. In samenwerking met regionale natuurbeschermingsorganisaties zijn er routeboekjes uitgebracht over fietsen op Schouwen-Duive- land, Walcheren, Zuid-Beveland, West- en Oost- Zeeuws-Vlaande ren, verkrijgbaar in de boekhandel (prijs f5,95-f7,95). Onder auspiciën van de Streek VW zijn ook kultuurhistorische De Stichting Lange Afstand Wan delpaden (LAW) komt op voor de wandelaar. Herkenbaar aan de rood-witte markeringen loopt door Zeeland de LAW 501, het Kreken pad van Bergen op Zoom naar Sluis v.v. (146 km) en het Delta-kustpad dat heel de kuststrook van Zeeland omvat. In het langzame tempo waarmee de wandelaar reist, ziet en beleeft hij veel meer dan de automobilist of zelfs de fietser. En er valt veel te zien, want de LAW's maken gebruik van bijzondere pa den die door de mooiste delen van het landschap voeren. Waar moge lijk is gekozen voor onverharde we gen, groene dijken, kaden en derge lijke. Stevige wandelschoenen en een rugzak met onder meer regen kleding zijn voldoende. In heel Ne derland omvat het netwerk van lange afstand wandelpaden inmid dels circa 3500 km. Bij de ANWB zijn voetspoorkaarten van natuurgebieden, o.a. Wester- schouwen, verkrijgbaar. In Zeeland houdt een aantal orga nisaties regelmatig wandeleks- Uit studies blijkt dat het klein schalig kamperen de toekomst heeft. Het kamperen bij de boer is in het begin van de jaren zeventig in Zee land ontstaan. Hier was de druk in het hoogseizoen zo groot dat boeren kampeergelegenheid gingen bieden als overloop voor de reguliere ter reinen. Bij veel boeren zijn de kam- peerinkomsten inmiddels noodza kelijk geworden in verband met de problemen in de landbouw. De staatssekretaris heeft het plan op gevat de mogelijkheden tot het kamperen op de boerderij aanzien lijk te verruimen. Het gevaar is dat dan het onderscheid met de kam pings gaat verdwijnen. Volgens de Stichting Vrije Recreatie waarbij elfhonderd kampeerboeren zijn aangesloten "moet een boer echter koeien melken en niet zijn gasten". Adressen van deze kleinschalige kampeerboeren zijn uitsluitend te verkrijgen via een donateurschap van de Stichting Vrije Recreatie. In Zeeland zijn veel kampeerboeren aangesloten bij een andere, minder principiële organisatie: VeKaBo Nederland. Bij de ANWB is een fol der over boerencampings verkrijg baar.

Wantij | 1992 | | pagina 12