500 KM FIETSACTIE Zeeland op de fiets voor een beter milieu Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling Waarom me We zijn hyper mobiel geworden. Dagelijks zijn we met miljoenen tegelijk op pad: naar het werk, voor zaken, om te winkelen, voor visites, voor sport en voor ontspanning. Het aantal reizigerskilometers is in ons land in 20 jaar met 80% gestegen. Per persoon komt dit neer op een toename van de mobiliteit met ruim 55%. SHEET i Voor driekwart van alle kilometers die we afleggen gebruiken we de auto (50% als bestuurder, 23% als passagier) In 1990 reden we in bijna 6 miljoen auto's met z'n allen 77,3 miljard kilometer. Dat is per auto gemiddeld iets meer dan 16000 km. Bijna een kwart daarvan komt t het woon-werkverkeer. 'Schone' auto's bestaan niet; 'milieuvriendelijk' zijn ze evenmin. Hoewel moderne auto's (iets) minder schadelijk voor het milieu zijn, wordt het effect van alle inspanningen op dit gebied teniet gedaan door de toename van het aantal auto's en de grotere mobiliteit. Het verkeer in Nederland is verantwoordelijk voor 22% van de C02-uitstoot (meer dan 15 miljard kilogram CO2). CO2 is het belangrijkste 'broeikasgas'. De CO2 uitstoot moet aan zienlijk worden beperkt. We moeten daarom ook 'bewuster' reizen. Voor een groot aantal mensen is het (frequenter) gebruik van de fiets voor het woon-werkverkeer één van de mogelijkheden. Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling is een breed samenwerkingsverband van zeeuwse organisaties op het ter rein van natuur- en milieubehoud, ontwikkelingssamenwerking, maatschappelijk activeringswerk en vrouwenemancipatie, vakbon den en kerken. Het platform wil het proces van duurzame ontwikkeling in Zeeland stimuleren. Dit jaar organiseert het platform een voorlichtings- en actiecam pagne rondom 'UNCED', de con ferentie van de Verenigde Naties over milieu en ontwikkeling die van I tot 12 juni in Rio de Janeiro wordt gehouden. Deze fietsactie maakt deel uit van die provinciale campagne. Door deel te nemen aan deze en andere acties levert u een bij drage het behoud van natuur en milieu en een rechtvaardige ver deling van de bestaansbronnen tussen rijk en arm. Deze campagne wordt financieel gesteund door het Ministerie van VROM, de Nationale Commissie voor voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO), de Provincie Zeeland en de Delta Nutsbedrijven. Voor inlichtingen: Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling p.a.. Lazarijstraat I 4331 TP Middelburg tel. 01180-84291 openbaar vervoer Verdeling van verplaatsing naar vervoerswijze Bron: RIVM, Nationale Milieuverkenning 1990 -2010, Alphen aan de Rijn, 1991 aandeel van verplaatsing in lopen (2%) bromfiets (moveng(2%) Driekwart van alle kilometers wordt per auto afgelegd. bestuurder autopassagier vervoer

Wantij | 1992 | | pagina 13