NATUURVAKANTIES ATTRAKTIES Z Trekkershutten Milieustraten Wildkamperen Bezoekerscentrum 't Zwin Zeeuws Biologisch Museum Delta Expo Lange afstand wandelaars en fietsers maken vaak gebruik van trekkershutten. Een rugzak of fietstas zonder tent weegt een hoop minder. In Zeeland staan thans op twintig plaatsen, verspreid over de provincie, trekkershutten. Per hut maximaal vier personen- bedragen de kosten voor een overnachting f 46,-, inclusief BTW, toeristenbe lasting en het gebruik van gas en elektra. Gebruik van verwarming kost f 5,- per nacht ekstra. Trek kershutten zijn solide houten huis jes van ruim 10 m2 oppervlakte, meestal op een rustig hoekje van een kamping gebouwd, (boekje Trekkershutten 1992, f2,50). Ook in het kampeerwezen groeit het milieubewustzijn. Zo werden in de zomer van 1991 op 50 terreinen van rekreatie-ondernemers in Zee land milieustraten geplaatst, d.w.z. gekleurde bollen voor de geschei den inzameling van blik, papier, glas en een kontainer voor klein chemisch afval. De organisatie "Zeeuwse Gastvrije Campings" geeft toeristen die zon der auto komen 15% korting (zie Auto). Illegaal in natuurgebieden of langs de openbare weg kamperen, wordt de laatste jaren door overheid en politie streng aangepakt om onrust en afval te voorkomen. I iet zomaar op vakantie zijn, maar meewerken aan het behoud van mooie stukjes Nederland. Met andere jongeren buiten zijn, ge nieten en rondkijken", dat streeft het IVN, vereniging voor natuur- en milieueducatie, na met de zoge-/' naamde natuurweken. De IVN-weken zijn allereerst be doeld voor een leuke vakantie me; leeftijdgenoten tussen de 15 en 2 jaar. Daarnaast helpen de deelmH mers de beheerders van ht natuurreservaat, waarin men ve blijft, met allerlei karweitjes. iSj wordt overnacht in eenvoudige a1 komodaties of tenten. In de avon J uren wordt op een kreatieve m; nier omgegaan met de thema natuur en milieu. In Zeeland bijvoorbeeld vindt in 1992 de natuurweek in De Inlaag 1887 bij Ellewoutsdijk plaats. De Inlaag is een tussendijksgebied dat het, buiten wat begrazing, nooit tot echte lanbouwgrond gebracht heeft. Kleine hoogteverschillen ma ken De Inlaag aantrekkelijk voor vele soorten van de zilte flora en al lerlei steltlopers. Het beheer wordt er voornamelijk door schapen uit gevoerd. De deelnemers helpen een handje, vooral met het maaien van distels waar de schapen niet echt dol op zijn. Het is halve dagen werk, de rest wordt besteed aan zwemmen, fietsen en van de om geving genieten. Het verblijf is het imposante 18de eeuwse Fort El lewoutsdijk dat aan De Inlaag ligt. De periode is 27 juli-1 augustus, de prijs f92,50. Opgave bij IVN, t.a.v. Gertjan Sin- ke, Antwoordnummer 10168, 1000 HC Amsterdam Ook de ANWB kent de zogenaamde landgoedkampen, waarbij een weekend of veertien dagen op een landgoed gekampeerd wordt en een deel van de tijd aan natuuronder- houd besteed wordt. eeland biedt een aantal attrak- ties waar men op een bijzondere manier van de natuur kan ge nieten. Bij het natuurgebied 't Zwin, in Zeeuws-Vlaanderen op de grens met België, ligt een bezoekers centrum. Hier is een tentoonstel ling te bezichtigen over dit bijzon dere natuurgebied en het dient als ver-trekpunt voor de wandelingen. Het Zeeuws Biologisch Museum te Oostkapelle is gelegen in een schitterend natuurgebied, het reservaat Westhove/Berkenbos, dat bos, duin en strand omvat. De eks- posities besteden, behalve aan wisselende thema's, aandacht aan de relaties tussen dieren en hun omgeving en aan het rijke leven in de Zeeuwse stromen en de Noordzee. Er zijn speciale doe-mid- dagen voor kinderen. Op het werkeiland Neeltje Jans in de monding van de Oosterschelde is een permanente tentoonstelling gewijd aan het belang van de Stormvloedkering voor de veilig heid in het Oosterscheldegebied. Tevens is er een milieudiorama waar de drie meest voorkomende landschapstypen in het Oos terscheldegebied worden nage bootst. Ook is er een kleine ex positie over windenergie, naar aan leiding van het windmolenpark op Neeltje Jans.

Wantij | 1992 | | pagina 17