De "eeuwige" COVRA D LUCTOR ^p%j!S!i%n]ssn% COVRA Verslag van het voortgaande verzet tegen de opslag en verbranding van radio aktief afval Janny Traas Stichting Leefbaar Zeeland Hoog radioaktief afval Weet u het nog? Op 29 november 1991 werden de eerste vaten met radioaktief afval van Petten naar Borssele vervoerd. De direktie maakte duidelijk dat Zeeland er klaar voor was. In een bijna feestelijke reportage werd in kranten en op tv verslag gedaan van de nieuwe speciale stortplaats in Borssele, want dat is het COVRA-komplex tenslotte. Niets werd er gezegd over het verzet van de Zeeuwse bevolking tegen deze opslag, waarmee Zeeland voor zestig, maar wellicht voor honderd jaar zit opgescheept. Dat verzet werd duidelijk in de aktie "Zeeuwen tegen de COVRA". Meer dan 1500 personen deden mee aan het kort geding, dat in februari in Den Haag plaats vond. Duidelijk werd dat velen zich bezorgd maken en goede argumenten hebben tegen de huidige en toekomstige aktiviteiten van COVRA. Helaas wilde de rechter niet op de argumenten ingaan en verwees iedereen naar de Raad van State. De Raad van State zal, naar het zich nu laat aanzien, in juli uitspraak doen. Voor meer inlichtingen en eventuele steun kunt u zich wenden tot het sekretariaat: Stichting Leefbaar Zeeland Koekoek 4 4437 PD Ellewoutsdijk tel. 01105-8517 B^ij de Raad van State zal een toetsing plaatsvinden van alle voor genomen aktiviteiten van de COV RA met betrekking tot de gevolgen voor mens en milieu. Voor je naar de Raad van State kunt, moet je al bezwaar gemaakt hebben bij de in stanties die de vergunning ver strekt hebben. Nu komt het er op neer, dat ieder een die niet naar de Raad van State is gegaan, nergens meer kan aan kloppen. Hoe los je dat op? Na overleg met advokaat Nico Steijnen, de man die bij velen be kend is door de stichting "Miljoe nen Zijn Tegen", heeft een aantal mensen voor een nieuwe stichting gekozen. Op 20 maart is de "Stichting Leef baar Zeeland" opgericht om op nieuw naar de rechter te kunnen stappen. Wanneer u dit leest, heeft waarschijnlijk al een kort geding namens "Leefbaar Zeeland" plaats gevonden. De "Stichting Leefbaar Zeeland" wil het woon-, leef- en werkmilieu in de provincie Zeeland bescher men. Als tweede wil zij aantastin gen van de natuurwaarden en van het landschapsschoon in onze provincie tegengaan. COVRA bedreigt het woon-, leef- en werkmilieu, zowel nu als in de toe komst. De stichting wil het verzet tegen COVRA, waarvan zo vele an deren mede blijk hebben gegeven, onder de aandacht blijven brengen. Vooral de plannen voor de opslag van warmte-producerend hoog ra dioaktief afval baren zorgen. Op dit ogenblik is absoluut niet te over zien, hoeveel er in Borssele in het jaar 2050 zal zijn opgeslagen. De vraag of er nieuwe kerncentrales komen, is nog niet beantwoord. Het tweede punt van grote zorg is de verbrandingsoven voor radio aktief besmette kadavers en vloei stoffen. In een later stadium zullen ook kledingen andere brandbare radioaktief besmette stoffen wor den verbrand. Ook daaraan wil "Leefbaar Zee land" met uw medewerking, aan dacht besteden. De Stichting "Leefbaar Zeeland" richt zich nu vooral tegen de opslag en verbranding van radioaktief materiaal, maar ook andere zaken kunnen de aandacht krijgen. Met andere organisaties samen hopen we aan een leefbaar Zeeland te kunnen werken. De auteur is sekretaris van de Stichting Leefbaar Zeeland (en lid van de milieu- en planologiewerkgroep van de KN- NV Beveland). Tekening: L. van Wensveen

Wantij | 1992 | | pagina 24