Milieuhandhaving, de politie een zorg? II Zeeuwse politie pakt haar verantwoordelijkheid op Projekten Invulling Het milieu mag zich verheugen over groeiende aandacht in de media en neemt een dominerende plaats in op de top-tien van maatschappelijke problemen. Oorzaak voor deze omslag is gelegen in het feit dat de problematiek voor een groot deel van de maatschappij zichtbaar, ruikbaar en voelbaar is geworden. Voor overheid en politie ligt hier een uitdaging om de samenleving, samen met het bedrijfsleven en burgers, leefbaar te houden. Te lang heeft de politie achterover geleund. De politie in Zeeland heeft haar keuze gemaakt en zal in de toekomst een aktieve rol spelen in de handhaving van de milieuwetgeving. De verplichting om mee te werken aan de oplossing van de huidige milieuproble matiek geldt ook voor de politie. Deze verplichting is treffend verwoord door Heinrich Böll: "We hebben de aarde niet gekregen van onze ouders, maar geleend van onze kinderen." A I Bet Nationale Milieu Beleids plan draagt de ondertitel "kiezen of verliezen". De Zeeuwse politie heeft haar verantwoordelijkheid opge pakt en kiest voor het milieu. Voor de Zeeuwse politie houdt dit in dat handhaving van de milieuwet geving niet meer weg te denken en vanzelfsprekend is, op alle nivo's van de politietaak. Dit is niet altijd zo geweest. De handhaving van het gewone straf recht is vanouds een terrein van de politie. De politie bemoeide zich te weinig of in het geheel niet met de milieuhandhaving. De redenen voor dit achterblijven van de politie zijn o.a.: de uitbreiding van het aantal wettelijke regels; - het ontbreken van deskundig heid; het in het algemeen niet als schokkend ervaren van overtredin gen van milieuwetgeving; - het steeds breder worden van de politietaak; - bezuinigingen of teruggang in de sterkte van de politie; de (nog steeds) geringe druk van de plaatselijke politieke omgeving. De bewustwording is ook aan de po litietop groeiende. De politie is nog juist op de vertrekkende milieu- trein gesprongen. Bij verschillende gemeentelijke politiekorpsen en groepen van de Rijkspolitie draaien momenteel handhavingsprojekten, o.a. het mestprojekt West Zeeuws- Vlaanderen, het projekt solitaire autowrakken Goes en het bestrij- dingsmiddelenprojekt Tholen. Dit jaar wordt per gemeente het projekt milieukaart opgezet. Dit projekt is een inventarisatie van milieubelastende aktiviteiten bin nen de verschillende gemeenten. Het is een middel om de komende jaren tot een prioriteitsstelling op het gebied van milieuhandhaving te komen. De projekten voorzien in een aan pak waarbij afstemming en sa menwerking plaatsvinden met an dere organisaties die met milieu toezicht c.q. opsporing belast zijn. De politiemilieutaak valt uiteen in drie delen, te weten: 1. een zelfstandige milieutaak, bijvoorbeeld opsporing, kontrole en toezicht; 2. een ondersteunende milieutaak, bijvoorbeeld assistentieverlening als sterke arm, bedrijfssurveillan- ce met andere kontrolerende ambtenaren, leveren van infor matie t.b.v. milieubeleid en het op nemen en doorspelen van milieu klachten; 3. een interne milieutaak, bijvoor beeld kuituur- en mentaliteitsver andering van politiemensen, voor- beeldfunktie naar anderen, het in perken en voorkomen van afval stromen. De Zeeuwse politie heeft een keuze gemaakt voor de handhaving van de milieuwetgeving, er is een aanzet gegeven voor invulling van de politiemilieutaak en er ligt een beleidsplan voor de Zeeuwse po litie. Gezien de aard van de proble matiek (iedere dag telt!) zal de Zeeuwse politie snel moeten hande len. Net als kriminaliteit en ver keer verdient milieu een plaats bin nen de organisatie. Snel handelen wil ook zeggen: zelf handelen. Geen afwachtende hou ding naar de overheid, maar zelf de eerste aanzet geven, een aktieve rol dus. Te lang heeft de politie achterover geleund. Per 1 oktober 1991 is er bij de Zeeuwse politie een regionaal bureau ingesteld dat de politie milieutaak moet intensiveren. Het bureau is bemand met 2 politie- funktionarissen. Gedacht wordt dat dit bureau zijn taak in 1995 zal hebben volbracht. In 1995 dient ie dere politieambtenaar in staat te zijn tot het uitvoeren van de po litiemilieutaak. Als we praten over milieuhand having gaat het ook over rechts handhaving. Recht is niet voorbe houden aan degenen die voor zichzelf kunnen spreken en opko men. Rechtshandhaving betekent juist aandacht voor de "zwakste" partij. Dat is meer dan enkel wets handhaving: voor de politie bete kent het konsekwent en tijdig han delen, rechtvaardig en doortastend. Milieu heeft feitelijk altijd al tot de basispolitietaak gehoord, alleen de aandacht die eraan werd gegeven was afhankelijk van persoonlijke interesses. Die luxe kan de politie zich niet meer permitteren. De auteur is regio-koördinator milieu van de politie Zee land. Steeds meer kontrole, ook vanuit de lucht.

Wantij | 1992 | | pagina 25