"Waar liggen de grenzen van de rekreatiedruk in Zeeland? Grens Zwarte Piet Belangenkoalitie "Belangenkoalitie sluitï tussen rekreatielandboi natuur en milieu." "Met een schoon en groen imago kan Zee land een markt veroveren. De rekre atiesektor, de natuur- en milieubescher ming en ook de landbouw zouden elkaar daarin kunnen vinden. Geen grootschalige projekten meer, kwaliteitsverbetering van de bestaande bedrijven en investeren in milieuvriendelijke rekreatie door bijvoor beeld de aanleg van fietspaden en het ontwikkelen van edukatief toerisme. De overheid moet op de een of andere manier gelden vinden om een dergelijk op elkaar afgestemd rekreatie-, natuur-, milieu- en landbouwbeleid in Zeeland te realiseren." Met deze vrome wens van Thijs Kramer werd het tweede Wantijdebat besloten. Zou het er ooit van komen, een belangen koalitie tussen de belangenbehartigers van rekreatie, landbouw, natuur en milieu? De Goese kerkklokken en de Zeeuwse Koorschool zwegen in elk geval bij zulke mooie gedachten. Brinkman wil echter van verbieden niets weten. "De rekreatiesektor is best doordrongen van de waarde van de natuur, maar niemand meer in natuurgebieden toelaten is in ons dichtbevolkte land niet haal baar en ook niet in het belang van onze bedrijfstak. Laten we net als bij de Voordelta rond de tafel gaan zitten en afspreken wie waar te recht kan. Waarom zo negatief?" "Omdat de natuur al zo vaak verlo ren heeft," antwoordt Twisk. "Iets minder meer willen is voor mij niet voldoende meer." Kramer haakt op de Voordelta in: "Het Rijk stelt daar de natuurkwa liteit voorop. Alle andere maatschappelijke ontwikkelingen moeten aan de natuurpotentie van het gebied getoetst worden. Aksepteren jullie die hoofddoelstel ling en doen jullie een stapje te rug?", daagt hij de rekreatiesektor uit. ZMF-bestuurslid Twisk: ZMF-bestuurslid Fred Twisk voegt er de sokratische vraag aan toe waar dan de grens ligt van wat op rekreatief gebied in Zeeland moge lijk is: "Er wordt volop met de mond bele den dat Zeeland mooi moet blijven, maar ik zie steeds nieuwe initiatieven en uitbreidingen in de rekreatiesektor." Brinkman en Ter Heide zijn glas helder: "Het provinciale beleid staat geen nieuwe bedrijven meer toe en wil alleen uitbreiden in de zin van kwaliteitsverbetering. Dat laatste kan overigens wel een op pervlaktevergroting inhouden, als bijvoorbeeld op een kamping de staanplaatsen van 50 naar 80 m2 uitgebreid worden. "Volgens Brink man is de kreet "Zeeland is vol" on zin. "Dan hebben we het over een paar piekdagen op een heel jaar." Ter Heide voegt eraan toe dat het streven niet gericht is op meer re- kreatie op dezelfde plaats, maar op seizoensverlenging. "De kultuur- maand september is daar een aar dig sukses van." Ook konstateert hij een groeiende interesse voor de groene kant van Zeeland: "We heb ben op dit moment veertig gidsen in opleiding die als speerpunt in het edukatief toerisme dienst gaan doen." De Recronman schuift de Zwarte Piet naar de Zeeuwse gemeenten. "De gemeenten doorkruisen het provinciale beleid door almaar meer te willen." Als voorbeeld noemt hij de plannen om bij de boe ren meer kampeerplaatsen toe te willen staan. "De Rekron is daar geen voorstander van. De Rekron stelt zich geregeld te weer tegen ge meentelijke uitbreidingsplannen. Wij hebben als rekreatiebedrijven dondersgoed in de gaten dat een schone en groene omgeving belang rijk voor ons is. Maar de gemeenten blijven achter. Ze gebruiken ook de toeristenbelasting als melkkoe. Ik vind dat iedere rekreant mee moet betalen, niet alleen de verblijfsre- kreant. Gemeenten moeten andere financieringsbronnen zoeken." Ter Heide merkt op dat er een ster ke druk van buiten de provincie op Zeeland is om het toerisme verder te ontwikkelen. "De toeristische sektor stelt zich echter niet als één blok teweer. Watersporters, vissers, kampeerboeren, ieder vecht voor zijn eigen belang. Dat is jammer. Wat dat betreft is de natuur- en milieubeweging meer een eenheid en hebben jullie ook nog eens fors de wind in de rug van de overheid en publieke opinie. Kramer vindt dat de rekre atiesektor de zaken dan maar eens fundamenteler moet aanpakken en wellicht met de natuur- en milieu beweging een belangenkoalitie kan sluiten. "De zomersmog en zomerfiles weg nemen, de waterkwaliteit van het Veerse Meer verbeteren zijn bijvoorbeeld een gemeenschappe lijk belang." Ook in de Dam- menweg op Walcheren blijkt men elkaar te kunnen vinden. "De Re- cron kiest voor de bestaande weg met fietspaden ernaast," stelt Brinkman onomwonden. Dis- kussieleider Joosen probeert Rudi ter Heide nog tot een uitspraak over de Vaste Oeververbinding Westerschelde te verleiden: "VW tegen VOW", dat zou nog eens nieuws zijn!" De direkteur van de Provinciale VW laat zich echter niet uit de tent lokken: "De VW heeft daarin geen standpunt, wij bemiddelen slechts in akkomo- datieverlening. Persoonlijk zie ik echter de noodzaak van een WOW niet. Wie in Zeeland gelooft daar trouwens nog in?" ZMF-medewerker Kramer:

Wantij | 1992 | | pagina 4