YLt&tl Zeeland als produktnaam Biologische landbouw Eerste milieuwinst De ZMF vindt dat het milieubeleid de hoeksteen van het landbouwbeleid moet zijn. Bij de landbouwnota van de provincie dreigt dit fout te gaan. De PLON van het ministerie vormt daarentegen een goede aanzet voor verdere ontwikkeling van de duurzame landbouw in Zeeland. Deze nota moet worden omgezet in afspraken tussen bedrijfsleven en de provincie, die door beide partijen en de buitenwacht te toet sen zijn. Het standpunt van de ZMF ten aanzien van de landbouw in Zeeland is dat de milieube lasting van de huidige landbouw terugge drongen moet worden, ondermeer door in- troduktie van mineralenbalansen per be drijf. Verder is het niet akseptabei dat er vuile landbouwteelten en -sektoren in Zee land worden geïmporteerd. Er is juist een toekomst voor biologische landbouw in een schoon en groen Zeeland. Deze vorm van landbouw dient te worden gestimu leerd door ondersteuning in het opdoen van teeltkennis en -ervaring en in de af zet. -4 Toekomst voor biologische landbouw in schoon en groen Zeeland In een tijd waarin de konsument, naar men zegt, meer kwaliteit en verscheidenheid vraagt bij het sa menstellen van het voedselpakket is het nog maar de vraag of de strengere milieuvoorwaarden altijd als negatief voor de landbouw moeten worden uitgelegd. Land- bouwprodukten uit Zeeland, "van het land waar het leven goed maar vooral ook schoon is", kunnen op de markt meerwaarde krijgen. Het Zeeland-schoon imago kan voor de landbouw een meerwaarde bij de opbrengst betekenen. Een voor beeld daarvan is het Zeeuwse Vle- gel-projekt. Ook biologische land bouw kan een bijdrage leveren aan dit "Zeeland-schoon" imago. Er komen relatief weinig biolo gische akkerbouwbedrijven in Ne derland voor. De meeste biologische bedrijven zijn te vinden in de vee houderij. Dit is wellicht de verkla ring voor het feit dat in Zeeland weinig biologische bedrijven voor komen. De reduktie in milieubelas ting van biologische bedrijven is groot ten opzichte van gangbare en geïntegreerde bedrijven: De volgende resultaten zijn ge meten op het Proefbedrijf OBS te bedrijfsvoering gangbaar nitraat in 10 drainwater (mg N/1) chemische be- 10.6* strijdingsmidd. (kg aktieve stof/h a/jaar) Nagele (1986/1988) Onderzoek toont aan dat bij de ge middelde oppervlakte van het Zeeuwse akkerbouwbedrijf de eko- nomische bedrijfsresultaten beter zijn op een biologisch bedrijf dan op een gangbaar bedrijf. Er moet echter nog een drietal drempels ge slecht worden. Allereerst de sociale: je bent geen goede boer in de ogen van vele kol- lega-boeren als je biologisch boert. Ten tweede is het nodig om teelt kennis en ervaring te hebben. Tenslotte is het nodig een goede af zet te organiseren. Hier ligt een uitdaging voor het bedrijfsleven en de overheid om deze drempels voor deze vorm van landbouw in Zee land te slechten. In het noordenvan het land is daartoe reeds een aanzet gedaan. De provincies Gro ningen, Friesland en Drente subsi diëren de landbouwvoorlichting voor deze groep bedrijven. Voor biologische produkten moet een veel hogere prijs worden betaald dan voor produkten van gangbare teelten. Hierdoor is er voor de biologische produkten slechts een beperkt marktaandeel weggelegd. Dit marktaandeel is overigens wel groeiende. Hierdoor is er op dit moment niet voor alle Zeeuwse bedrijven een perspektief geïntegreerd biologisch 8 3 3,9 weggelegd in de biologische land bouw. De ZMF richt daarom haar aandacht niet alleen op het bevor deren van biologische bedrijven. Ook op gangbare bedrijven moet de milieubelasting worden terugge bracht. Beperking van de milieubelasting bij de huidige teelten hoeft niet in alle gevallen een aanslag op de portemonnee van de boer te beteke nen. De PLON geeft daarvoor een aantal goede oplossingsrichtingen en praktische suggesties. Met na me voor bemesting is de milieube lasting nog belangrijk terug te dringen. Met toepassing van de z.g. mineralenbalans (een boekhouding voor meststoffen) per bedrijf is al op verscheidene plaatsen in Neder land de bemesting (en daarmee de uit/afspoeling naar het grond/oppervlaktewater) belangrijk verminderd, zonder dat het saldo van opbrengsten minus (be- mestings)kosten wezenlijk terug liep. Ook voor chemische bestrijdings middelen geldt dat terugdringing van de belasting voor het milieu hard nodig is. Mechanische bewer king is een goed alternatief bij b.v. het loofdoden van aardappelen. exkl. grondontsmetting De auteur is bestuurslid van de Zeeuwse Milieufederatie.

Wantij | 1992 | | pagina 9