Afscheid van ZMF-voorzitter Sabine Verburg De nieuwe voorzitter Nota zee- en kustvisserij biedt geen oplossing berichten en mededelingen Tijdens de jaarvergadering van de Zeeuwse Milieufederatie eind maart, vond een belangrij ke bestuurswisseling plaats. Sabine Verburg die bijna vier jaar lang voorzitter was van de ZMF, droeg de voorzittersha mer over aan Chris Karelse, medeoprichter van de vereni ging Vrienden van Wester- schouwen. Lovende woorden voor Sabine Verburg 10 Het vertrek van Sabine was voor het bestuur en het buro voldoende reden om er het grootste deel van de huishoude lijke vergadering voor te reserveren. Dat Sabine een gewaardeerde voorzitter was bleek uit de afscheidswoorden van alle sprekers. Koördinator Tjeu van Mierlo benadrukte de betrokkenheid en vasthoudendheid van Sabi ne bij het milieuwerk, ei genschappen die door het buro als een bijzondere steun zijn ervaren. Marten Hemminga schetste als vertegenwoordiger van het bestuur, hoe het bestuurswerk in de voorbije jaren is veran derd van aandacht voor vele in houdelijke natuur- en milieu kwesties naar meer nadruk op de hoofdlijnen van het ZMF-be- leid. Sabine heeft deze omslag in het besturen gebracht, on danks het feit, dat zij indertijd als bestuurder met een brede inhoudelijke kennis is aange trokken. Als afscheidskado kreeg Sabine van bestuur en buro een keramisch, haast transparant, objekt overhan digd. In haar toespraak stond Sabine stil bij de positie van de milieu beweging in de samenleving. projekt. Daarna onderstreepte milieugedeputeerde Dek dat mede door toedoen van Sabine de ZMF er in geslaagd is een goede relatie met het provincie bestuur op te bouwen. Het vertrek als voorzitter bete kent gelukkig niet dat zij een punt zet achter andere ZMF- aktiviteiten. Zij blijft de ZMF vertegenwoordigen in de provinciale milieuraad en de stuurgroep van het Kanaalzo- neprojekt. Wij hopen nog vele jaren een beroep te kunnen blijven doen op haar kennis en inzet. (tvm) Chris Karelse is op 24 maart gekozen als de nieuwe voorzitter van de Zeeuwse Mi lieufederatie. Chris maakt sinds een jaar deel uit van het algemeen bestuur als verte genwoordiger van de regio Schouwen. Daar is hij aktief in de vereniging "Vrienden van Westerschouwen". Beroeps halve heeft hij een ruime bestuurlijke ervaring. Zijn ken nis en interesse spitsen zich met name toe op het industrie beleid. Juist dit thema staat dit jaar als prioriteit in het werk plan van de ZMF. Voor hem is het een belangrijke uitdaging om natuur en milieu geïnte greerd te benaderen. Die kop peling van "groen" en "grijs" zou ook in het beleid meer tot uitdrukking moeten komen. De ZMF heeft verschillende fe licitaties ontvangen, waaron der ook één namens het bestuur van de "Vrienden", die hem en de ZMF veel sukses wensen. (tvm) Zij benadrukte dat het pro bleemoplossend vermogen van die beweging belangrijker is dan het beleiden van milieu dogma's. Namens de werkgevers die vertegenwoordigd zijn in het projekt gebiedsgerichte bena dering Kanaalzone, sprak dhr. Saman appreciatie uit voor de opstelling van Sabine in het De verwachtingen die in Esb- jerg werden gewekt door staatssekretaris Gabor over de struktuurnota zee- en kustvisserij zijn niet ingelost. De struktuurnota biedt geen oplossing voor de problemen die er zijn tussen natuur- en schelpdiervisserij (kokkels en mosselzaad) in de kustwateren van de Delta. De ZMF heeft er altijd op aan gedrongen dat er na het vissen op kokkels en mosselzaad vol doende moet overblijven voor de van deze schelpdieren af hankelijke vogels. Daarnaast dient de schelpdiervisserij uit bepaalde delen van de kustwateren geweerd te wor den om alle planten, dieren en organismen die er thuishoren ook tot ontwikkeling te laten komen. De maatregelen die in de struk tuurnota worden genoemd ko men maar ten dele tegemoet aan deze wensen. In jaren met een slechte zaadval zullen de beschikbare schelpdieren verdeeld worden tussen de vogels en de vissers. De vogels hebben recht op 70% van hun voedselbehoefte, de rest is voor de vissers, zo stelt de staatssekretaris in de struk tuurnota. Dit zal in de praktijk tot gevolg hebben dat de mees te vogels (en dat zijn in de Oos- terschelde bijv. alleen al zo'n 80.000 scholeksters) die van de schelpdieren afhankelijk zijn, onvoldoende voedsel zullen vin den. Wegtrekken is geen alter natief, omdat ook de andere ge bieden door vogels zijn bevolkt en er voedselkonkurrentie ont staat. Blijven heeft als resultaat dat vogels verzwak ken en bij streng winterweer het loodje leggen. De laatste strenge winters hebben geleerd dat dit tot massale sterfte kan leiden. In de Oosterschelde wordt een beperkt gedeelte gesloten voor de bodemberoerende schelp diervisserij. Het gaat om de helft van de Roggenplaat en de noordoostelijke tak van de Oos terschelde. Dit laatste gebied lijkt groot, maar schijn be driegt omdat daar nu bijna geen mogelijkheden zijn voor schelpdiervissers. De vissers moeten een bepaalde afstand tot de dijk bewaren, waardoor de vrije visruimte zeer beperkt is. Op termijn kunnen de gebieden uitgebreid worden met de an dere helft van de Roggenplaat en de Zandkreek. Naar de me ning van de ZMF is er vanuit natuuroogpunt nu al behoefte om de schelpdiervisserij in deze gebieden te sluiten om aan de wens tegemoet te komen dat al le natuurelementen in de Oos terschelde tot ontwikkeling moeten kunnen komen. Het is teleurstellend dat de Westerschelde weer buiten de boot valt. In de struktuurnota wordt ten onrechte niet aange geven wanneer en met welke inzet met België onderhandeld zal worden over het reguleren van de schelpdiervisserij in de Westerschelde. Als uitgangspunt voor het be leid dient te gelden dat de visserijvloot zo'n omvang heeft dat ook in kokkel- en mosselar- me jaren er geen ekonomische reden bestaat om meer op te vissen dan de natuurbelangen toelaten. Pas dan is er sprake van een duurzaam vissen in natuurgebieden. Het is dan ook des te onthutsender dat in de struktuurnota de mogelijkheid is opgenomen om de kokkel- vloot met enkele schepen uit te breiden. Dit terwijl de kok- kelsektor zelf het voorstel heeft gedaan de vloot te halveren! De ZMF zal er samen met de werkgroep Noordzee en de Waddenvereniging bij het mi nisterie op aandringen de maatregelen die nu zijn opge nomen in de struktuurnota aan te scherpen. Ook zal er bij de Tweede Kamer worden aange drongen op verscherping van het beleid. (tk)

Wantij | 1992 | | pagina 10