Uit de regio Natuurgidsen- kursus "Nieuwe Stijl" in Zeeuws- Vlaanderen Cathy Dingemanse Voor meer informatie over de kursus en/of voor het aanvra gen van een aanmeldingsformu lier kan kontakt opgenomen worden met: Geertje van de Krogt Tel: 01176-2165 René Beyersbergen Tel: 01172-1809 Rien Oostdijk Tel: 01130-3283 Opgeven voor 15 juni! (RdL) Werkgroep Milieu en Planologie Beve landen Degenen die zich aangetrokken voelen door de aktiviteiten van de werkgroep kunnen zich aan melden bij iannie Leijs, tel. 01100-28984. (J-L.) Uit onderzoek is gebleken dat het milieubesef onder de Nederlander de afgelo pen jaren toegenomen is. Het bijbehorende milieu vriendelijke gedrag blijft echter vaak nog achterwe ge. Natuur en Milieu Edukatie (NME) kan deze drempel tussen weten en doen ver lagen en, in een aantal gevallen, wegnemen. Er zijn inmiddels aardig wat vrijwilligers in Nederland die zich bezig houden met NME. Vanuit allerlei groe peringen uit de samen leving wordt een toene mend beroep gedaan op organisaties die zich bezig houden met natuur- en mi- lieuedukatie. Dat geldt ook voor de natuurbeschermingsvereni gingen in Zeeuws-Vlaande- ren, "de Steltkluut" en '"t Duumpje". Uitbreiding van het aantal vrijwilligers die zich bezig houden met NME is dan ook nodig. Voor iedereen die begaan is met natuur en milieu en die daadwerkelijk een steentje bij wil dragen, wordt er in september een kursus voor natuurgids ge organiseerd door beide natuurbeschermingsvereni gingen. De kursus start dinsdag 1 september 1992 en omvat 30 avonden van 2 uur, ge spreid over 11/2 jaar, plus een aantal exkursies. In deze tijd worden de kursis- ten opgeleid om allerlei aktiviteiten op het gebied van NME uit te voeren. Bijvoorbeeld: - het begeleiden van ex kursies in natuurterrei nen - het begeleiden van ex kursies voor jeugdgroe pen - het begeleiden van veldwerk voor scholen - het geven van natuur-en milieuvoorlichting aan allerlei groeperingen in de samenleving - het (helpen) opzetten van tentoonstellingen en stands - het organiseren van "groene kursussen" - het organiseren van "natuurouderkursussen" - deelnemen in een planologie werkgroep - uitzetten van natuurpa den - maken van lesbrieven/ werkbladen/voorlich tingsmateriaal voor diverse doelgroepen Aan het eind van de kursus kiest iedere kursist naar ei gen voorkeur één, of meer dere van deze aktiviteiten. Dat kan binnen de bestaan de werkgroepen van beide organisaties; de werk groepleden zullen de nieuwkomers met raad en daad terzijde staan. De gehele kursus kost 150,- De Werkgroep Milieu en Planologie op de Bevelan- den, ondergebracht bij de KNNV, is tot stand geko men op initiatief van de ZMF. De werkgroep is on derverdeeld is subgroepen, t.w. Borsele, Goes, Noord- Beveland, Reimerswaal en Waterschap. De leden van de werkgroep zijn van mening dat het noodzakelijk is om het mi lieubeleid van de bestuur ders van gemeenten, provincie en waterschap kritisch te volgen en zono dig te reageren op hun voorstellen en plannen. Niet alleen bezitten de le den van de werkgroep het nodige idealisme, ze zijn zich er ook van bewust dat de "regenten" in veel geval len wel bereid zijn hun "ene oor" te lenen, maar dat het weer net zo gemakkelijk "het andere oor uitgaat". De cliché-antwoorden van me nig bestuurder op voorstel len en ideeën van de mi lieubeweging zijn bekend. Belangrijke vraag is hoe dit "bastion" op een kon- struktieve, inventieve en vooral ook kreatieve manier kan worden benaderd. "Waar zitten de zwakke plekken", "welke argu menten kunnen we naar voren brengen" en "wat zijn de alternatieven" zijn dan ook veel voorkomende vra gen binnen de werkgroep. Het indienen van be zwaarschriften is één van de middelen om onze ideeën naar voren te bren gen en zo mogelijk de plan nen te beïnvloeden. Enkele ■bezwaarschriften die we in gediend hebben zijn o.a.: - bestemmingsplan "Natuurgebieden" Goes. Deze bezwaren zijn af gewezen door de ge meente. We zetten de procedure voort bij de provincie. We hopen bij hen meer weerklank te vinden. - Bezwaar tegen de aan- vraagvergunning van Kweekbedrijf D.J. van der Have b.v. voor veld- evaluatie van transgene koolzaad- en mais- planten. Deze procedure loopt nog. - Bezwaar struktuurvisie Heïnkenszand. Ook dit is nog niet afgerond. Daarnaast vinden we het van belang de plaatselijke bevolking zoveel mogelijk bij het milieugebeuren te betrekken. Via kontakten met andere belangen(mi- lieujgroepen en individuele personen, die eenzelfde doel nastreven, zullen we proberen een bredere beweging op gang te bren gen die opkomt voor de natuur en het milieu op de Bevelanden. Op zaterdag 23 mei hielden we in Goes een aktie op het gebied van verkeer en mi lieu. Door middel van een enquête onder de Goese- naren die zich per fiets naar het centrum begaven, wil den we er achter zien te ko men welke maatregelen no dig zijn om van Goes een fietsvriendelijke stad te ma ken. Na inventarisatie van de gegevens, aangevuld met andere informatie wil len we de gemeente Goes een korte notitie aanbie den.

Wantij | 1992 | | pagina 19