Arbeidsomstandigheden, oorlog en annexatie Duurzame landbouw De schade die in Nederland aangericht is, door het te veel en verkeerd gebruiken van kunstmest, dreigt zich nu te herhalen in de Derde Wereld. Nederland helpt daar driftig aan mee. Wij gaven de laatste 20 jaar "ontwikkelingshulp" in de vorm van kunstmest, in eerste instantie om onze kunstmestindustrie uit te kunnen breiden, nu om de noodlijdende kunstmestindust rie op de been te houden. Kunstmest zorgt zeker in de Derde Wereld op korte termijn voor verrassende op brengstverhogingen, zodat aandacht voor en kennis van organische mest of andere bemestingssystemen afnemen. Aangezien een groeiend gewas niet alle, in een keer gegeven, voedingsstoffen tegelij kertijd op kan nemen, zal er altijd een deel van de kunstmest door de regen uitspoe len. Dit is schadelijk voor het oppervlakte water en het vergiftigt het grondwater. Ook kunnen verzuring en aluminiumver- giftiging optreden in droge gronden waar op stikstofkunstmest zonder organische bijmesting of bekalking wordt toegepast. Het toedienen van kunstmest kan tot gevolg hebben dat andere voedingsstoffen (fosfaten, kalium, sporenelementen) op raken: de verwachte opbrengstverhoging blijft dan uit. Bovenstaande nadelen zullen niet optreden als kunstmest in kombinatie met organische mest toegepast wordt. Gewassen volgroeien dankzij een kunst- mestgift in een kortere periode, omdat er gemakkelijk opneembare voedingsstoffen aanwezig zijn. Door dit (te) snel groeien worden de gewassen gevoeliger voor ziektes en plagen, zodat er meer behoefte aan gewasbeschermingsmiddelen ont staat. Gewasbeschermingsmiddelen en kunstmest worden door dezelfde multi nationals geproduceerd! WESTELIJKE SAHARA ALGERIJE LEG E N D A RABAT HOOFDSTAD FOSFAATERTSGEBIED Ó21 VERWERKENDE INDUSTRIE FOSFAATHAVEN OMSTREDEN GRENS De belangrijkste lokaties van de fosfaatsektor in Marokko en zien gelig. Het bij de produktie van fosforzuur en kunstmest vrijgekomen gips wordt bij de plaats Safï naar de zee afgevoerd, met behulp van het op één na grootste pompstation ter wereld: het richt een paar kilo meter voor de kust een ware mi lieuramp aan. Het bevat onder meer cadmium en andere zware metalen en is licht radioaktief. De ca. 13 ton gips per jaar laat een wit spoor in de oceaan zien. Er groeit in een heel stuk oceaan vanaf de lozingsplaats met de stroom richting mee niets meer. Tot voor enkele jaren was Safï de grootste sardientjeshaven ter wereld. Nu staat de stad zelfs niet meer num mer één in Marokko. De arbeidsomstandigheden voor de mijnwerkers die nog op de klassie ke manier ondergronds werken, zijn erbarmelijk en vergelijkbaar met die in de kolenmijnen van de Borinage in de vorige eeuw. In de fosforzuurfabrieken worden de werknemers konstant blootgesteld aan schadelijke dampen. In het noordelijke deel van de wes telijke Sahara liggen grote voorra den fosfaaterts van hoge kwaliteit. Meteen al nadat deze voorraden waren aangetoond, aan het einde van de jaren vijftig, deed een Ma rokkaans "bevrijdingsleger" een vergeefse poging de Spanjaarden uit de Sahara te verdrijven. Nog voordat Spanje het gebied had ver laten, annexeerde Marokko in okto ber 1975 via een nieuwe inval de Westelijke Sahara. Daardoor kon Marokko verdere konkurrentie ver hinderen en zijn eigen positie op de wereldmarkt veilig stellen. Maar het lukte Marokko nog niet meteen om ook de exploitatie van de fos faatmij nen over te nemen. Het in 1976 opgerichte Polisario, de be vrijdingsbeweging van de Westelij ke Sahara, slaagde er regelmatig in de produktie te saboteren. Om de annexatie te kunnen bestendigen moest Marokko een zeer kostbare verdedigingswal van een enorme lengte aanleggen en een uitgebreid bezettingsleger op de been houden. De kosten van dit alles kon Marok ko alleen opbrengen dankzij de fos faatinkomsten uit eigen land, en door leningen van het IMF die niet voor het eigenlijke doel (de ontwik keling van de fosfaatsektor) werden aangewend, maar voor wapenaan kopen. Duurzame landbouw houdt "een blijvende instandhouding en ont wikkeling van het fysieke milieu als natuurlijke hulpbron" in. Dat betekent konkreet dat aan de vraag van vandaag voldaan wordt, zonder dat er afbreuk wordt gedaan aan de mogelijkheid dat toekomstige gene raties ook aan hun behoeften kun nen voldoen. Duurzame landbouw is gericht op de bescherming van landbouwgrond met de nadruk op het voorkomen van erosie- en uit putting, zorgvuldig beheer van natuurlijke bronnen en zorg voor natuur en milieu. Kunstmest past eigenlijk niet in duurzame landbouw. Zeker niet op de manier en schaal waarop het in het verleden toegepast werd en he laas nu ook nog dikwijls wordt. Het is niet mogelijk kunstmest op korte termijn uit te bannen: een geleide lijke afbouw is echter noodzakelijk voor een duurzame samenleving. De auteur is stafmedewerker van de Zeeuwse Milieufede ratie.

Wantij | 1992 | | pagina 21