Nieuwe uitgaven Aktieplan voor een duurzaam Nederland in 2010 Onderzoek afval- en emissiepre ventie in Zeeland Schelpen van de Nederlandse kust Terwijl deze maand in Brazilië de VN-konferentie over een duurzame wereldekonomie plaatsvindt, presenteerde de jubilerende Vereniging Milieu defensie in april haar aktieplan voor een duurzaam Nederland in 2010. Uitgangspunt is een gelijke "milieugebruiksruimte" voor alle wereldburgers. Opvallende konklusie: een duurzaam leven betekent geen welvaartsver- lies. Konsekwentie is wel dat we genoegen moeten nemen met minder materiële konsumptie. Volgens Milieudefensie moet de overheid in de ekonomie ingrij pen met heffingen en het be drijfsleven verplichten pro- dukten als tv's, koelkasten en verpakkingen terug te nemen en te recyclen. De vakbeweging wordt opgeroepen voor het mi lieu noodzakelijke prijsstijgin gen niet met ekstra looneisen te willen kompenseren. Van het bedrijfsleven verlangt het aktieplan een ingrijpende wijziging van de produktie. Het rapport heeft de konkrete milieu-gebruiksruimte becij ferd per wereldburger voor de essentiële hulpbronnen ener gie, zoet water, grondstoffen en landbouwgrond. Uitgangspunt was een gelijke verdeling per wereldburger. Uitkomsten zijn bijvoorbeeld: -1,7 ton C02-emissie per jaar; -80 liter water per dag; -0,25 hectare akkerland, waarvan 0,19 ha opgaat aan het basisvoedselpakket; -0,61 hectare grasland, waarvan 0,4 ha opgaat aan 30 gram vlees en 0,6 liter melk per dag; -0,4 m3 hout per jaar (incl. hout voor de papierproduktie); -95 kringloopsluiting voor niet-vernieuwbare grondstof fen. Konsekwenties van deze "gelij ke milieugebruiksruimte" voor Nederland zijn bijvoorbeeld: -vermindering van het aantal autokilometers met 70 maar door verdrievoudiging van de openbaar vervoer-kapaciteit hoeft de totale mobiliteit niet af te nemen; -het totaal aantal vakantie kilometers kan op peil blijven, maar we moeten wel minder met auto en vliegtuig gaan, en meer met bus en trein; -beperking van eksotisch toe risme en milieu-effekt-rap- portages voor vakantiebe stemmingen; -geen konsessies aan het ge bruik van huishoudelijke ap paratuur, m.u.v. waterbedden en wasdrogers; -geen konsessies aan het woonkomfort; -woningbouw met herbruik baar materiaal (hout- of staalskeletbouw -einde aan de wegwerp- kultuur Het aktieplan voor een duurzaam Neder land kost f 40,- en is verkrijgbaar bij Mi- lieuboek, tel. 020- 6244989. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de Vereniging Milieudefensie, tel. 020- 6221366. Bij de Vereniging Milieudefensie is ook een samenvattend pakket van de aktie verkrijgbaar met o.a. kortingsbonnen op een aantal milieuvriendelijke produkten en een sticker tegen ongeadresseerd re- klamedrukwerk: Infopakket 'Nederland Duurzaam' Vereni ging Milieudefensie Postbus 3,1000 AA Amsterdam. Bij de Wetenschapswinkel Rotterdam is in opdracht van de Zeeuwse Milieufederatie een onderzoek uitgevoerd naar de mogelijkheden voor een preventiebeleid van afval en emissies in Zeeland. Achtergrond voor het on derzoek vormt het feit dat in het Zeeuwse voorontwerp/startnotitie Provinciaal Afvalstoffenplan een preventieve aanpak van het afvalprobleem onvoldoen de aandacht krijgt, terwijl door onderzoek steeds meer de effektiviteit van preventie wordt aangetoond. In het Zeeuwse afvalbeleid ligt de nadruk op dit moment op de verwerking van afval: via gescheiden inzameling en her gebruik probeert men de ne gatieve milieu-effecten te be perken. Preventie gaat een stap verder: het voorkomt dat deze ne gatieve milieu-effecten ont staan. De produktie van afval en emissies wordt bij deze be nadering niet als een gegeven beschouwd, maar juist ter dis cussie gesteld. Een dergelijke benadering heeft bij diverse be drijven in binnen- en buiten land, zonder extra kosten, tot aanzienlijke redukties van af val en emissies geleid. Deze fundamentele benadering van milieuproblemen is pas sinds enkele jaren werkelijk in de belangstelling gekomen. In het Nationaal Milieubeleids plan heeft preventie de hoogste prioriteit gekregen binnen het afvalstoffenbeleid. In verschil lende provincies heeft dit in middels geleid tot de ontwikke ling van een preventief afval- en emissiebeleid. In het onderzoek is deze ont wikkeling bestudeerd en zijn de mogelijkheden onderzocht die de Zeeuwse overheden ter beschikking staan voor de re alisatie van een preventiebe leid. Daar voor de uitvoering van een preventiebeleid de in breng van de maatschappelijke organisaties (bedrijfsorga nisaties, vakbonden, milieu- en konsumentenorganisaties) van groot belang is, is tevens geïnventariseerd welke 9 deze organisaties kunnen ontplooi en. Het onderzoek heeft zich voornamelijk op het midden- en kleinbedrijf en partikuliere huishoudens gericht. In het tweede deel van het on derzoek staan de faktoren cen traal die de realisatie van een Zeeuws preventiebeleid belem meren. Deze faktoren blijken in vele gevallen niet specifiek Zeeuws. Tot slot worden op lossingsgerichte aanbevelingen gegeven die de Zeeuwse be leidsmakers hopelijk voldoende aanspreken om het beleid zo te ontwikkelen dat preventie niet alleen op papier, maar ook in de praktijk de hoogste prio riteit gaat krijgen. Het onderzoek krijgt een vervolg in het projekt "Kiezen voor minder afval", opgezet door het samenwerkingsver band Natuur en Milieu-edu- katie Zeeland (ZMF, Konsu- lentschap Natuur en Milieu- edukatie Zeeland, Zeeuws Bio logisch Museum). Belangrijke onderdelen van dit projekt vor men het opzetten van een aantal voorbeeldprojekten, pu bliciteit, studiedagen en edu- katie ombij het midden- en kleinbedrijf en huishoudens tot afvalpreventie te komen. Het welslagen van het projekt hangt onder meer af van de middelen die de provincie be reid is vrij te maken. Het huidi ge onderzoek toont de mogelijk heden en de noodzaak van preventie aan, de volgende stap is aan de politiek.... Drs. R.T. Lutz, "Preventie een kwestie van doen! (Mogelijkheden voor een preventie beleid in Zeeland)", Erasmus Universiteit Wetenschapswinkel Rotterdam (rapporten reeks Wetenschaps-winkel, rapportnummer 110), februari 1992 /ISBN 90-5215-041-9. Te bestellen bij de Weten schapswinkel EUR, Postbus 1738, 3000 DR Rotterdam, tel. 010-4082198. Prijs: f12,50 (excl. verzendkosten). Belangrijk uitgangspunt bij het samenstellen van dit boek was het al geruime tijd ontbreken van een eenvoudig speciaal op Nederland gericht overzicht van schelp- en weekdieren. Entrops bekende "Schelpen vinden en herkennen" is al ge ruime tijd uitverkocht, terwijl de weinige andere werkjes sterk gespecialiseerd, an derstalig en nogal prijzig zijn. Dit boek bevat eenvoudig geschreven determinatietabel len, veel duidelijke pentekenin gen en beschrijvingen van alle opgenomen soorten. In de inlei ding wordt het leven van de schelpen en alles over het verzagielen ervan beschreven. Bruyne, Rykel de, "Schelpen van de Neder landse kust" /ISBN 9051070179,176 pag., St. Uitgeverij KNVV Utrecht is verkrijgbaar door overmaking van f 16,50 verkoopprijs en f 4,50 verzendkosten op gironummer 246603 t.n.v. KNVV Utrecht.

Wantij | 1992 | | pagina 26