Het perspektief van de Zeeuwse landbouw Wouter van Zandbrink Beeld Zeeuwse landbouw Met de landbouw in Zeeland gaat het niet goed. Verwacht wordt dat de komende 15 jaar de helft van de akkerbouwbedrijven zal worden opgeheven omdat er onvoldoende perspektief is. Enerzijds geeft dit ruimte voor de overige bedrijven om te vergroten en te ekstensiveren. Anderzijds wordt door de bedrijven, de landbouworganisaties en de overheid driftig gezocht naar alternatieven voor de huidige teelten. Nieuwe teelten zijn echter niet altijd goed voor het milieu. Perspektief Zeeuwse landbouw Relatief schoon Nieuwe landbouwsektoren e komende jaren zijn kruciaal voor het milieu op het platteland van Zeeland. De overheid stuurt daarin: Onlangs zijn door de overheid twee nota's over de landbouw in Zeeland gepubliceerd. Eén nota is van de provincie. De tweede nota is van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij: "de Provinciale Landbouw Ontwikke- lings Nota Zeeland" (PLON-Zee- land). Van de Landbouwnota van de provincie moet betwijfeld worden of konsekwent voor het milieu wordt gekozen. De PLON van het Minis terie besteedt bij haar visie op de Zeeuwse landbouw volledig aan dacht aan zowel de ekonomische als de natuur- en milieuaspekten. De PLON geeft een beschrijving van de landbouw in Zeeland. In de onderstaande tabel zijn enkele re levante cijfers weergegeven: akkerbouw 103.000 83% grasland (vee) 13.000 11% tuinbouw 7.000 6% Er komen in Zeeland slechts 7 bio logische bedrijven voor en 5 be drijven die volgens het z.g. geïnte greerde systeem werken, waarbij zo min mogelijk kunstmest en be strijdingsmiddelen worden toege past. De akkerbouw is beeldbepalend voor de Zeeuwse landbouw: 83% van de oppervlakte kultuurgrond is in gebruik als bouwland en slechts 11% als grasland. Het areaal tuinbouw wordt vooral bepaald door de fruitteelt. De volle- grondsgroenteteelt is de laatste tien jaar bijna verdubbeld naar 2000 ha. Het aantal landbouwbedrijven neemt nog steeds af. In de afgelo pen 10 jaar is dit aantal gedaald met ca. 800 (hoofdberoeps). De gemiddelde oppervlakte van het Zeeuwse akkerbouwbedrijf is 25 ha. Voor een traditioneel akker bouwbedrijf is een dergelijke op pervlakte te klein om perspektief te hebben. Voor grofweg de helft van de akkerbouwbedrijvengeldt dat er weinig toekomstperspektief is als traditioneel akkerbouwbedrijf. Een grote sanering in de Zeeuwse 63% 2507 15% 565 22% 420 akkerbouw moet dan ook niet wor den uitgesloten. Dit wordt nog versterkt door de richting waarin de EG/GATT-onderhandelingen lij ken te gaan n.l. minder prijson dersteuning voor onder meer gra nen. Het Landbouw Ekonomisch In stituut voorspelt een daling van het aantal landbouwbedrijven in Zee land van 3% per jaar gedurende de komende 15 jaar. Enerzijds geeft dit ruimte voor de overige bedrijven om te vergroten. Anderzijds wordt door de bedrijven, de landbouworganisaties en de overheid driftig gezocht naar alter natieven voor de huidige teelten om de landbouw in Zeeland nieuwe perspektieven te geven. Nieuwe teelten zijn niet altijd goed voor het milieu. De landbouw in Zeeland is relatief schoon in vergelijking met de rest van Nederland. Bij de twee grootste landelijke problemen t.w. mest en chemische bestrijdings middelen skoort Zeeland lager dan overige provincies. Er is nog geen sprake van een mestoverschot. Chemische bestrij dingsmiddelen voor grondonts- metting worden in Zeeland relatief weinig gebruikt. Grondonts- mettings-middelen bevatten lande lijk 60% van het gebruikte land bouwgif. Ze worden vooral gebruikt bij de bloembollenteelt, bij 1 op 2 jaar aardappelteelt en in de glastuinbouw. Deze teelten komen - in de intensieve vorm- (nog!) weinig voor in Zeeland. Op zoek naar nieuwe perspektieven voor de landbouw in Zeeland pleit de provincie in haar nota voor ont wikkeling van nieuwe sektoren en teelten waaronder de glastuin bouw, de bloembollenteelt, de in tensieve veehouderij. Zeeland zou als opvangregio kun nen dienen voor bedrijven die van elders vertrekken onder meer we gens hun vervuilende aktiviteiten. Dit is voor de ZMF uiteraard niet akseptabel: Zeeland moet niet vuiler, maar juist schoner worden! Technologische ontwikkelingen in deze nieuwe sektoren schrijden voort. In de glastuinbouw zijn er wel zogenaamde gesloten systemen in ontwikkeling waarbij de emissie is geminimaliseerd, maar het vraagstuk van het afval en het ho ge energiegebruik blijven. Dit ontslaat de verantwoordelijke bestuurders niet van de plicht Zee land schoon te houden. Dit geldt vooral voor de gemeenten, de provincie en de waterschappen die in het kader van de milieu- en planologieregelgeving beslissen over de vestigingsvoorwaarden voor dergelijke bedrijven. Een syn chronisatie tussen de planologische en de milieuvergunningprocedures voor landbouwbedrijven b.v. zoals die thans in Noord-Brabant in voorbereiding is, is daarbij een noodzakelijk hulpmiddel. Hierbij wordt een bedrijf slechts een bouwvergunning afgegeven wan neer het gebouw voldoet aan de laatste technologische ontwikkelin gen op milieugebied. Zo worden al leen "schone" stallen en kassen neergezet. oppervlakte aandeel ekono- aantal ha aandeel mische omvang bedrijven

Wantij | 1992 | | pagina 8