Korte berichten en mededelingen Ledenvergadering 27/10/92: Glastuinbouw in Zeeland Provincie laat het tij verlopen Agenda Reacties Advies Bathpolders Het bestuur van de Zeeuwse Milieufederatie nodigt leden en lidorganisaties uit voor haar najaarsvergadering op dinsdag 27 oktober a.s., die om 19.30u aanvangt en zal worden gehou den in de "Prins van Oranje", Nieuwstraat 14 te Goes. Zoals gebruikelijk bestaat de avond uit twee onderdelen: Tijdens het eerste gedeelte staan huishoudelijke zaken centraal. De hoofdmoot bestaat uit de behandeling en vaststel ling van het ZMF-werkplan 1993. Aanvang 19.30 uur 1. Opening 2. Notulen voorjaarsvergade ring 3. Werkplan ZMF 1993 4. Rondvraag. Na een korte pauze zal worden geïnfor meerd en gediskussieerd over het the ma: "Handhaving en het belang ervan voor natuur- en milieuorganisaties". Handhaving krijgt steeds meer aan dacht binnen het milieubeleid. Er is een provinciale nota handhaving in de maak. De officier van justitie timmert aan de weg. Vandaar dat het voor leden en organisaties wenselijk is zich te bui gen over vragen als: -Verdient handhaving ook de aandacht van natuur- en milieubeweging? -Hoe kunnen zij zich inzetten en wat is de te verwachten meerwaarde? -Wordt handhaving naast edukatie, voorlichting, overleg en aktie een nieuw middel om de belangenbehartiging van natuur en milieu inhoud te geven? De officier van justitie dhr T. de Lange zal zijn aandeel leveren in informatie en diskussie. Verder rekenen we op mede werking van het provinciebestuur. Themagedeelte: Aanvang 20.30 uur Er bestaat de mogelijkheid om alleen het themagedeelte bij te wonen. Indien gewenst, kunnen de vergader stukken voor het huishoudelijk gedeel te bij het ZMF-kantoor worden opge vraagd. Tel: 01100-28259/31042. (TvM) Zeven Zeeuwse gemeenten heb ben pogingen ondernomen om grootschalige glastuinbouw uit het Westland binnen te halen. Een provinciale Stuurgroep moest uitmaken wie van de aanspraken de beste papieren heeft en vervolgens het provin ciale bestuur van advies die nen. Toen bij de ZMF bekend werd welke gemeenten allemaal ak- tiviteiten ontplooiden werd snel aktie gevoerd. Al deze ge meenten werden op de hoogte gesteld van de schaduwkanten aan glastuinbouw, met name door de problemen voor het mi lieu en de aantasting van het landschap. Er werd een uitvoe rige brief gericht aan de ge meentebesturen van Borsele, Reimerswaal, Tholen, Bruinis- se, Duiveland, Kapelle en St. Philipsland. De reacties op de ZMF-brief, dd. 4 februari 1992, geven we verkort weer, voorzien van on ze kanttekening: -Bruinisse, d.d. 11/02: Voor Als laatste provincie in Neder land presenteerde Zeeland in juni 1990 haar eerste milieube leidsplan onder de titel "Ke rend Tij". Twee jaar later, op 25 augustus 1992, besluit GS fors te gaan snoeien in het toch al magere milieuprogramma. Een lagere rijksbijdrage en be zuinigingen bij de provincie zijn aanleiding geweest voor GS om een jaar langer over de uitvoering van Kerend Tij te doen (tot en met 1995). Volgens GS wordt het milieuprogram ma daardoor niet inhoudelijk aangetast. Het is maar hoe je het bekijkt. Juist concrete maatregelen worden uitge steld, wat overblijft zijn veelal vrijblijvend geformuleerde ak- tiviteiten waarvan nauwelijks verwacht mag worden dat ze tot de gewenste milieukwaliteit zullen leiden. Het ziet er naar uit dat de provincie niet het tij gaat keren, maar laat verlopen. (A.A.) kennisgeving naar de gemeen teraad gezonden en te zijner tijd bij de afwegingen betrek ken. Nietszeggend dus! -Sint Philipsland, d.d. 19/02: Uitvoerig antwoord. Het komt erop neer dat de gemeente haar eigen belangen hoger aanslaat en denkt aan "slechts" 75 ha glastuinbouw. -Kapelle: d.d.03/03: Voor ken nisgeving door de gemeente raad aangenomen, zegt weinig dus. -Borsele, d.d. 12/03: Uitvoerig antwoord. Samengevat: glas tuinbouw is een welkome aan vulling op de werkgelegenheid, waarvan graag wordt geprofi teerd zonder milieu en land schappelijke effekten uit het oog te verliezen. Is dat moge lijk? -Duiveland, d.d. 07/05: Uitvoe rig antwoord. Men gaat door met de plannen en vindt zich zelf één van de meest geschikte lokaties. Gedacht wordt aan 40 ha met uitgroei tot maximaal 300 ha. Duldt geen kritiek, on- zes inziens. -De overblijvende gemeenten Reimerswaal en Tholen zijn blijkbaar nog bezig om tijd te vinden voor een antwoord op de ZMF-brief. Uit diverse persberichten blijkt dat voor Westlandse glastuin ders Zeeland bepaald niet de eerste keus is. Hun wensen lig gen, evenals die van het Minis terie van Landbouw, bij vesti ging in de Hoekse Waard. De Stuurgroep van de provincie Zeeland geeft een duidelijke voorkeur aan vestiging in Zuid- Beveland, dus in Reimerswaal, Kapelle en Borsele. Zuidbeve- landse gemeenten kunnen na melijk zorgen voor een abso luut minimum van een gebied van 300 ha. Als tweede punt is belangrijk dat er goede verbin dingen zijn met de veilingen in Breda en Bergen en Zoom, be ter dan de verbinding van de andere lokaties met de veiling in Barendrecht. De aangewe zen gemeenten kunnen reke nen op aktieve provinciale steun, maar niet op geld. In Zeeland is slechts plaats voor één, hooguit twee grootschalige glastuinbouwprojekten. "Dat kan een goede aanvulling bete kenen op de Hoekse Waard, omdat daar ook niet alles is on der te brengen", zegt de Stuur groep. De andere lokaties vallen af, al mogen ze op eigen kracht door gaan met het aantrekken van glastuinbouwbedrijven. De NV Landbouwmaatschappij "De Bathpolders" (AMEV) wil binnen een jaar de eerste tuin bouwkassen in Reimerswaal bouwen. In de Bathpolders zal 265 ha met kassen bezet kun nen worden, verdeeld in 110 percelen. De bedrijfsomvang kan verschillen van 1 tot 10 ha. De pluspunten zijn volgens de Bathpolders veel zon én licht en de veiling in Bergen op Zoom op 16 km afstand. "De Bathpolders" heeft hiervoor een plan bij de gemeente en provincie ingediend. Verder is Kapelle in de weer met een projekt van 55 ha, om mee te beginnen, liggend in de Willem-Anna polder. Daar is ruimte voor 250 ha "glazen stad". Kapelle rekent daarbij op financiële steun van de pro vincie. De gemeente stelde sa men met Heidemij en Rabo bank een ontwikkelingsplan op dat, evenals bij het projekt Bathpolders, wordt onder steund door de veiling CHZ Ba- rendrecht/Kapelle. Zoals eerder gemeld is in Bor sele de keuze gevallen op de Kraayertpolders. Er is inmid dels een onderzoeksrapport op gesteld dat ongetwijfeld Borse le als goede vestigingsplaats voor glastuinbouw aanprijst. (H.B.)

Wantij | 1992 | | pagina 10