Laat je niet inpakken, pak je eigen tas I Aktie boodschappentas leder jaar meer afval Albert Aartsen en Willem de Weert Onlangs is het Samenwerkingsverband Natuur- en milieuedukatie Zeeland opgericht. Het bestaat uit de Zeeuwse Milieufederatie, Konsulent Natuur- en Milieuedukatie en het Zeeuws Biologisch Museum. Onder dit samenwerkingsverband valt het projekt "Kiezen voor minder afval". Doel van het projekt is de hoeveelheid afval van bedrijven en huishoudens te verminderen. Het projekt heeft een looptijd van anderhalfjaar en bestaat uit vijf deelprojekten. Eén van de projekten is de aktie boodschappentas "De groene tas, de tas met een boodschap". Doel van de aktie boodschappentas is om Zeeuwen beter na te laten denken over hun gedrag ten opzichte van verpakkingen. Het gebruik van plastic tasjes is daarbij het speerpunt. De eigen boodschappentas (de groene tas) verdient duidelijk de voorkeur boven plastic draagtasjes. Vuilstort Inhoud: Aktie boodschappentas leder jaar meer afval Verpakkingsmaterialen Tips Voor meer informatie Voorkomen Huishoudelijk afval n Zeeland gooien alle huishou- Vuilverbranding dens bij elkaar ruim 130 miljoen kg afval per jaar weg. Dat zijn 30 volle vuilnisauto's per dag. Per inwoner is dat zo'n kilo per dag, van zuige ling tot bejaarde. De hoeveelheid huishoudelijk afval per persoon is de laatste 25 jaar verdubbeld en neemt nog steeds toe. Dat kan zo niet langer. We moeten daar met zijn allen iets aan doen. Zodra ons afval opgehaald is door de vuilnisauto, lijkt daarmee de kous af: opgeruimd staat netjes. Het echte opruimen moet dan ech ter nog beginnen. Het Zeeuwse huisvuil wordt gestort op de vuil stortplaatsen in Midden-Zeeland, Nieuwdorp en de Koegorspolder. Om te voorkomen dat giftige stof fen uitspoelen naar bodem en grondwater moet de stort afgedekt worden met een laag die ondoor dringbaar is. Ondanks deze maat regelen blijft storten een probleem: *relatief groot ruimte beslag; *aantasting huidig gebruik van de omgeving; *ondoordringbare laag kan hooguit 15 jaar gegarandeerd worden; *stortgas tast vegetatie rond stort Gezien deze problemen zal in de toekomst het Zeeuwse afval in de nieuwe vuilverbrandingsoven te Moerdijk verbrand worden. Daar mee is het probleem echter niet op gelost. Na verbranding blijft van el ke duizend kg afval 300 kg over: vaste afvalstoffen (slakken), as en afvalgassen. De slakken en het as zijn zeer giftig en moeten alsnog ge stort worden. In de afvalgassen ontstaan o.a. de giftige dioxines. Zeker, we doen allemaal ons best om zoveel mogelijk glas en papier in te zamelen. In sommige gemeen ten bestaat de mogelijkheid om blik en soms zelfs plastic apart in te le veren. Gescheiden ingezameld af val kan meestal opnieuw gebruikt worden. Zonder meer een betere oplossing dan al deze waardevolle grondstoffen klakkeloos te storten, of te verbranden. Maar het heeft ook een keerzijde: Niemand denkt dan aan de vele grondstoffen en de grote hoeveelheden energie en ver vuiling die het maken van al deze produkten kosten. We moeten daarom meer doen aan de oorzaak van dit probleem: de verspillings- en wegwerpkultuur. De helft van ons huishoudelijk af val bestaat uit planteresten, zoals groente, fruit en tuinafval, bijna een kwart uit verpakkingsmateri aal. Het meeste afval komt dus vrij bij de bereiding van de dagelijkse maaltijden. Met name door verpak kingen gaat een grote hoeveelheid afval de vuilniszak in, vooral plas tic.

Wantij | 1992 | | pagina 11